Nieruchomości

Co warto rozpatrzeć przed zakupem mieszkania?

Co warto rozpatrzeć przed zakupem mieszkania?

Rynek nieruchomości należy do grona stabilnych źródeł inwestowania. Każdy człowiek w pewnym momencie życia pragnie niezależności. Wynajem albo pomieszkiwanie przy rodzinie zamienia się na „własny kąt”. O czym warto pomyśleć przed podjęciem istotnej decyzji życiowej?

Co wpływa na cenę?

Istnieją dwie ogólne grupy czynników, determinujących kwoty zakupu mieszkań. Mowa o kwestiach lokalizacyjnych oraz wykończeniowych.

Lokalizacja

Dobrze skomunikowane lokum ułatwi codzienny dojazd do pracy i centrum miasta. To także bliskość tzw. bezkolizyjnych środków transportu publicznego (kolei, metra, tramwaju). Alternatywą dla „komfortu podróżowania” są obrzeża, które niedogodności nadrabiają korzystną ceną, a także niższym poziomem hałasu. Dzielnice można podzielić na bardziej i mniej prestiżowe. Na kwotę zakupu wpływa :renoma lokalizacji, miejskie plany rozbudowy oraz dostępność do podstawowych potrzeb (handel, usługi, opieka medyczna, edukacja). Nie wspominając o najbardziej oczywistym, czyli samej wielkości miasta. Największe aglomeracje w Polsce (Warszawa, Trójmiasto, Kraków) przodują w kwestii średniej ceny za metr kwadratowy.

Standard

Druga grupa czynników jest związana z wykończeniem. Każdy lokal posiada określony standard. Duża w tym zasługa dewelopera oraz jego indywidualnego projektu. W dzisiejszych czasach w mieszkaniach coraz częściej spotyka się klimatyzację lub inteligentne systemy elektroniczne. Dodatkowy wpływ na cenę ma posiadane miejsce w garażu lub komórka lokatorska. Samo wykończenie to także wybór: domu jednorodzinnego, szeregowego, mieszkania w kameralnym budynku lub bloku. Wszystko to składa się na finalną ofertę, przedstawianą przez dewelopera.

Koszty dodatkowe

Kupno mieszkania wiąże się z olbrzymim wydatkiem. Tylko małe grono pozwala sobie na nabycie nieruchomości „za gotówkę”. Z reguły zaciąga się wieloletni kredyt, poprzedzony rozeznaniem rynku. Wszystko po to, aby wybrać optymalne źródło finansowania. Sprawdź ofertę mieszkań i apartamentów firmy Lofthaus Zabłocie.

Na etapie kupna trzeba pomyśleć o wykończeniu lokum. Zawarty w umowie stan wykończeniowy jest drogowskazem, o który opiera się wycenę. Powinno się w niej uwzględnić: kuchnię, łazienkę oraz podstawowe meble i wyposażenie. Nie wolno zapomnieć o dostosowaniu ścian i podłóg, a także kosztach przyłączeń. Niektóre z wymienionych znajdują się w ofercie od deweloperów.

Rynek pierwotny i wtórny

Rynek wtórny ma wiele zalet. Koszty dodatkowe mieszkania spadają, ponieważ część wyposażenia „przejmuje się na starcie”. Z drugiej strony ogranicza to możliwości własnego urządzenia przestrzeni. Remont takiego lokum może okazać się droższy od przygotowania do użytku nowego mieszkania. Istnieje jednak spora szansa, że budynek znajduje się w rozwiniętej dzielnicy, będącej w korzystnej lokalizacji.

Na rynku pierwotnym mieszkań można znaleźć propozycje „pod klucz” oraz budujące się. Pierwsza z opcji jest droższa, ale pozwala na szybsze spełnienie marzeń o własnych czterech ścianach. Inwestycje budujące się niosą ryzyko opóźnień w pracach, ale pozwalają na komfortowe zbieranie środków wykończeniowych. W obu przypadkach dostaje się mieszkanie nowe. Decyzja o wyborze konkretnej opcji zależy wyłącznie od kupującego oraz jego budżetu.

 

Similar Posts