Porady

Jak pracują ładowarki kołowe?

Jak pracują ładowarki kołowe?

Do pracy na budowie niezbędne jest posiadanie profesjonalnego sprzętu, czyli wszystkich fachowych narzędzi. Jednakże maszyny to również absolutnie niezbędne produkty budowlane. Jedną z takich maszyn jest popularna ładowarka kołowa. W artykule szerzej opiszemy Państwu, na czym polega praca takiej ładowarki i jak wygląda ta maszyna.

Jakie zastosowania mają ładowarki kołowe?

Zacznijmy od tego, czym właściwie są owe ładowarki kołowe. Maszyny te to typ ładowarek łyżkowych. Podwozie takiego pojazdu jest ulokowane na specjalnych kołach pneumatycznych, co zapewnia wygodę i bezpieczeństwo podczas korzystania z ładowarki. Najczęściej takie ładowarki kołowe są używane na budowie, ale nie tylko. Bowiem także w rolnictwie znajdą zastosowanie. Przede wszystkim jednak służą one do wykonywania prac ziemnych. Łyżka to element, na który ładuje się urobek, zaś ładowarka sama w sobie transportuje go na jakąś, na ogół niedużą, odległość. Dzięki nim można także odspajać grunty, które nie są jeszcze zamarznięte. 

Rodzaje ładowarek kołowych

Ładowarki kołowe możemy dzielić przede wszystkim ze względu na budowę tudzież sposób wykonywania pracy. Jeżeli chodzi o to pierwsze, ładowarki ze względu na ich budowę można podzielić na: ładowarki kołowe nieprzegubowe ze skrętnymi kołami oraz jednoczęściowym podwoziem oraz ładowarki kołowe przegubowe, które mają podwozie dwuczęściowe i dodatkowo złączone przegubem, stąd nazwa (więcej zobacz tutaj). Drugi czynnik dzielący ładowarki kołowe na rodzaje jest sposób wykonywania pracy. Tutaj wyróżniamy aż trzy typy ładowarek. Pierwszy z nich to ładowarka kołowa obrotowa. Taka maszyna ma łyżkę oraz wysięgnik umocowane na obrotowej platformie. Jest to bardzo wygodne przy pracy na budowie, gdyż można łatwo wysypać gruz na bok. Drugi typ ładowarki, to ładowarka kołowa czołowa. Posiada ona łyżkę, która jest umocowana z przodu ładowarki, przez co maszyna porusza się tylko w jednej płaszczyźnie, a jest to wbrew pozorom często wystarczające i pożądane na budowie czy roli. Ostatni rodzaj ładowarki to maszyna kołowa zasięrzutna, która jest wykorzystywana na ogół tylko w kopalniach. Z kolei jeśli chodzi o rodzaje ładowarek kołowych, które wyróżniamy ze względu na przeznaczenie czyli miejsce pracy, to ładowarki naziemne oraz kopalniane. Pierwsze z wymienionych są najczęściej spotykanymi modelami, zwłaszcza na budowie. 

Lepiej wybrać nową czy używaną ładowarkę kołową?

Jeżeli ładowarka kołowa ma być często eksploatowana, najlepiej zdecydować się na jakościową nową ładowarkę, która przez lata niezawodnie będzie służyć i pokona niemal każdą przeszkodę. Lecz w przypadku gdy nie ma środków na zakup nowej lub byłoby to mało opłacalne, warto pomyśleć o leasingu maszyn budowlanych. Wiele firm zajmujących się oddawaniem do użytku na określony czas używanych, aczkolwiek prawnych maszyn, oferuje ładowarki kołowe wszelkich rodzajów. Dla wielu przedsiębiorców bywa to bardzo opłacalne, inni zaś wolą wybrać nową i prywatną maszynę, aby mieć gwarancję owej efektywnej pracy.

Wiedząc, że ładowarki kołowa mają wiele zastosowań, choć odnajdują zdecydowanie najwięcej na budowie, warto pomyśleć nad wyborem idealnej maszyny. Jest to wybór bardzo ważny, zwłaszcza z perspektywy długofalowej, bowiem maszyny tego typu są często i wyczerpująco używane. Bez nich wszak często praca na roli czy budowie jest wręcz niemożliwą. Dlatego też warto skonsultować się z firmami sprzedającymi ładowarki oraz części do nich, aby nie musieć od razu kupować nowej maszyny. Czasem wystarczy tylko wymiana części.

Similar Posts