Dom i Ogród

Jak zaprojektować drzwi przesuwne do szafy?

Jak zaprojektować drzwi przesuwne do szafy?

Szafy na wymiar są bardzo popularnym rozwiązaniem do sypialni, korytarzy, a nawet salonów. Idealna szafa to taka, która w 100% odpowiada naszym oczekiwaniom i znakomicie wpasowuje się w styl mieszkania. Dowiedz się, jak zaprojektować drzwi przesuwne do szafy!

Z czego zrobione są drzwi przesuwne?

Wbrew pozorom drzwi przesuwne tworzy wiele części składowych, a nie tylko odmierzone drzwi i dopasowane profile do nich. Konstrukcja drzwi przesuwnych, a właściwie cały system drzwi przesuwnych składa się z następujących elementów.

  • Torów, po których drzwi będą się przesuwać.

  • Profili, czyli pionowych i poziomych elementów tworzących ramę drzwi.

  • Wózka dolnego, który umożliwia przesuwanie drzwi od dołu.

  • Prowadnika górnego, który umożliwia przesuwanie drzwi od góry.

  • Paska buforowego z krótkim włosiem, którego zadaniem jest tłumienie uderzeń drzwi o ściany boczne szafy.

  • Paska uszczelniającego, którego zadaniem jest ochrona wnętrza szafy przed zanieczyszczeniami.

  • Domykacz gazowy, czyli mechanizm, który wyhamuje drzwi, zapobiegając trzaskaniu.

Elementów składowych jest sporo i od ich jakości zależy estetyka i trwałość całego systemu drzwi przesuwnych. Każdy fragment pełni ważną funkcję i chcąc oszczędzić na materiałach gorszej jakości, możemy się mocno rozczarować.

Jak dobrać materiały, by zaprojektować solidne drzwi przesuwne do szafy?

Szafy na wymiar montujemy w mieszkaniu z zamiarem korzystania z nich przez wiele lat. Z tego względu naprawdę warto zadbać o jakość części składowych, przede wszystkim drzwi przesuwnych.

Chciałoby się powiedzieć, że to wygląd drzwi przesuwnych jest najważniejszy, ale najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zrobione są profile i tory. Powinny być odporne na ścieranie i działanie wilgoci, by nie pokrywały się rdzą. A jeśli o ścieraniu mowa, również fronty powinny wyróżniać się odpornością. W przeciwnym razie zwykłe użytkowanie doprowadzi do widocznych, nieestetycznych przetarć i zniszczeń, które będą raziły w oczy i raczej nie będzie możliwe dokonanie szybkiej i taniej naprawy.

Co ciekawe, również klej może zaszkodzić frontom, zwłaszcza jeśli decydujemy się na front w postaci lustra. To istotna kwestia, aby przy produkcji drzwi przesuwnych użyto odpowiednich spoiw. Taką pewność możemy mieć, korzystając z usług Komandor.pl

Na jaki design drzwi przesuwnych warto postawić?

Szafa jest na tyle dużym meblem, że ciężko odwrócić od niego uwagę, kiedy coś pójdzie nie tak. Fronty drzwi powinny pasować do aranżacji mieszkania i powinny się nam podobać. Wybór jest szeroki, wiele wizualizacji znajdziecie pod linkiem: https://www.komandor.pl/meble/drzwi-przesuwne.

Bardzo fajną opcją jest również samodzielne projektowanie drzwi przesuwnych, co możecie zrobić, korzystając z aplikacji https://designer.komandor.pl. Projektując drzwi do wymarzonej szafy, można się rozerwać i przy okazji zaprojektować taki wygląd mebla, który jest w pełni zgodny z indywidualnymi oczekiwaniami.

Similar Posts