Lampy w stylu industrialnym to typ oświetlenia, które nie wychodzi z mody. Są bowiem proste, minimalistyczne, nie brakuje im uniwersalności sprawiającej, że nadają się do zastosowania w wielu wnętrzach. Przestrzenie, w których warto pokusić się o instalację lamp w stylu industrialnym, to kuchnia oraz jadalnia. Jak dobrać oświetlenie tego typu, aby podkreślało charakter wnętrza i właściwie spełniało swoje funkcje?
Trzy rodzaje oświetlenia
W przestrzeni kuchenno-jadalnianej niezbędne są trzy typy oświetlenia: główne, zadaniowe oraz dekoracyjne. Pod tym względem kierujemy się tymi zasadami wybierania lamp, co w przypadku pozostałych pomieszczeń.
Oświetlenie główne odpowiada za równomierne rozprowadzanie światła po całej przestrzeni. Lampy spełniające rolę światła zadaniowego, muszą doświetlać najbardziej newralgiczne punkty kuchni, przede wszystkim blaty robocze.
Jest to związane z tym, że podczas zmywania naczyń, gotowania przy kuchence, operowania ostrymi narzędziami na blatach roboczych, stajemy nierzadko tyłem do lampy głównej. Zasłaniamy sobie zatem jej światło. Nawet w kuchniach, w których udało się uniknąć takiego efektu, oświetlenie sufitowe to zbyt mało, by bezpiecznie pracować z ostrymi narzędziami kuchennymi.
Światło dekoracyjne teoretycznie nie jest niezbędne, jednak to właśnie ono będzie podkreślało charakter tej przestrzeni. Nada wyjątkowej atmosfery, klimatu sprzyjającego wspólnemu spożywaniu posiłków. Warto zatem i o nim pomyśleć, ewentualnie poszukać takich lamp, które będą funkcjonalne i zarazem dekoracyjne.
Oświetlenie sufitowe w stylu industrialnym
Jako oświetlenie sufitowe w stylu industrialnym sprawdzą się klasyczne lampy wiszące, które można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/. Umieszczone w centralnym punkcie przestrzeni kuchennej, dla równomiernie rozprowadzanego światła. Jeśli pomieszczenie jest dość niskie należy poszukać lamp z regulowaną długością linki. Do tego geometryczne klosze lub innego rodzaju oprawy, aby jak najwięcej światła zyskała kuchnia.
Nad częścią jadalnianą sprawdzają się zaś pojedyncze, wąskie lampy wiszące. Ich liczbę trzeba dostosować do kształtu stołu. Okrągły bądź owalny polubi się z jedną lampą umieszczoną centralnie nad blatem stołu. Długi stół prostokątny potrzebuje kilku lamp, które będą zawieszone w równych odstępach.
Oświetlenie zadaniowe w okolicy blatów roboczych
Nad blatami roboczymi, ponadto w pobliżu zlewu oraz kuchenki niezbędne są dodatkowe punkty świetlne. W tej roli sprawdza się oświetlenie podszafkowe. Ciekawym rozwiązaniem są listwy LED instalowane na całej długości pod szafkami lub pojedyncze punkty, w stylu industrialnym, pasujące do aranżacji wnętrza.
Światło musi docierać do wszystkich powierzchni, doświetlać najbardziej newralgiczne punkty, w szczególności miejsca, w których przy włączonym oświetleniu sufitowym jest zbyt ciemno.
Lampy dekoracyjne
Zazwyczaj jadalnia jest wyodrębniana wtedy, gdy użytkownicy mają do dyspozycji przestronne mieszkanie lub duży dom. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by jadalniany, minimalistyczny kącik wydzielić nawet w kawalerce. To krok w kierunku stworzenia funkcjonalnej i przytulnej przestrzeni.
W obydwu przypadkach oświetlenie dekoracyjne będzie spełniało istotną rolę, ale w tym drugim liczy się każdy centymetr miejsca. Zamiast wybierać kolejną lampę, typowo ozdobną, lepiej postawić na zakup pozostałego rodzaju oświetlenia, które poza praktycznym zastosowaniem będzie również dekoracyjne.
Przydatne informacje o oświetleniu industrialnym można także znaleźć na stronie http://projektydomow1.pl/, a w połączeniu z powyższymi wskazówkami, uda się stworzyć doskonale oświetloną przestrzeń kuchenno-jadalnianą.