Wzmacniacz to urządzenie, które wzmacnia dźwięk i przesyła go dalej do głośników. Możemy wyróżnić wzmacniacze dzielone i wzmacniacze zintegrowane. W przypadku tych drugich wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie, zarówno przedwzmacniacz, wejścia, jak i wyjścia. W ten sposób oszczędza się miejsce, a jednocześnie można zapewnić odpowiednią jakość dźwięku płynącego z głośników. Co warto wiedzieć na temat wzmacniacza zintegrowanego?
Wzmacniacz zintegrowany – jak działa?
Należy wiedzieć, że wzmacniacz zintegrowany jest połączeniem przedwzmacniacza i końcówki mocy w jednej obudowie. Zadaniem tego urządzenia jest wzmocnienie sygnału wejściowego i przekazanie go dalej na kolumny z odpowiednią głośnością, którą można sterować. To najważniejszy element każdego systemu audio. Jeżeli chodzi o wzmacniacze zintegrowane, to wyróżniamy trzy rodzaje. Wzmacniacze lampowe wyposażone są w lampy elektronowe jako element wzmacniający sygnał dźwiękowy na wejściu. Z kolei wzmacniacze tranzystorowe, jak sama nazwa wskazuje, używają tranzystorów do wzmocnienia sygnału dźwiękowego. Ostatnim rodzajem są wzmacniacze hybrydowe. Łączą w sobie przedwzmacniacz lampowy z tranzystorową końcówką mocy.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając wzmacniacz zintegrowany?
Wybierając wzmacniacz zintegrowany do zestawu audio, należy zwrócić uwagę na moc. Musi być ona dopasowana do posiadanych kolumn. Najlepiej, aby moc wzmacniacza i kolumn była na tym samym poziomie. Oczywiście jest wiele parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając wzmacniacz zintegrowany. Należy wziąć pod uwagę nie tylko liczbę Ohmów, ale również stosunek sygnału do szumu. Wartość ta wyrażona jest w decybelach i oznacza różnicę pomiędzy czystym sygnałem audio a szumami własnymi wzmacniacza. Im, wyższy parametr, tym lepiej. Dzięki temu na większej głośności szumy będą mniej słyszalne. To właśnie przesterowana i szumienia wpływają na niższą trwałość głośników, dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr wybierając wzmacniacz zintegrowany. Wyróżniamy 4 klasy wzmacniaczy (A, AB, B, D), spośród których najbardziej popularna jest klasa B, a klasa D to wzmacniacze cyfrowe o małej konsumpcji prądu i dużym zwrocie mocy. Istotne znaczenie przy wyborze wzmacniacza zintegrowanego mają także zniekształcenia THD, pasmo przenoszenia, zużycie prądu, a ponadto impedancja wejściowa sygnału. Warto zwrócić także uwagę na gniazda we wzmacniaczu zintegrowanym. Należy się zastanowić czy potrzebne będzie gniazdo USB do podpięcia np. komputera albo złącze phono przeznaczone do podpięcia gramofonu.