Dom i Ogród

Komin ceramiczny – czym się wyróżnia? Kiedy warto wybrać ceramiczne systemy kominowe?

Komin ceramiczny – czym się wyróżnia? Kiedy warto wybrać ceramiczne systemy kominowe?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów kominowych, m.in. stalowe, ceramiczne, murowane czy kominy z tworzyw sztucznych. Jednak każde rozwiązanie odprowadzania spalin ma swoje wady i zalety. Za najbardziej praktyczne i uniwersalne uznaje się kominy ceramiczne. Co warto o nich wiedzieć i kiedy można się na nie zdecydować?

Komin ceramiczny – czy warto?

Kominy ceramiczne to coraz chętniej wybierane rozwiązanie odprowadzania spalin z kilku prostych powodów. Po pierwsze takie kominy są solidne i trwałe, dlatego ich okres gwarancyjny zazwyczaj jest dłuższy niż na przykład w kominach ze stali. Dodatkowo nie musimy wymieniać wkładu po 5-6 sezonach grzewczych. Komin ceramiczny jest wysokowydajny i kompatybilny z różnymi urządzeniami grzewczymi (schiedel.com/pl/), nadaje się do kotłów zbudowanych zarówno w starszej, jak i najnowszej technologii. Kolejna ważna cecha to możliwość zamontowania komina ceramicznego zarówno przy ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Takie rozwiązanie charakteryzuje się także wysoką odpornością na wysokie temperatury oraz na zmiany temperatur. Przez co kominy wykonane z ceramiki nie są narażone na korozje. Ich niewielką wadą jest jednak fakt, że mogą one nasiąkać wodą, dlatego muszą być właściwie wentylowane. 

Kiedy warto wybrać komin ceramiczny?

Ceramiczny system kominowy jest niezwykle uniwersalny, dlatego sprawdza się praktycznie zawsze. Nadaje się on do współpracy z każdym urządzeniem, więc mogą wybrać go również ci, którzy dopiero projektują dom i wcale nie muszą od razu decydować, jakie urządzenie grzewcze kupić. Kominy ceramiczne można wznosić w trakcie budowy domu, ale także później oraz przy pracach modernizacyjnych. A czas montażu jest tutaj dużo krótszy niż budowa komina ceglanego czy stalowego. Co więcej, jeśli taki komin będzie umieszczony we wnętrzu domu, a jego ceramiczny wygląd nie będzie nam odpowiadał, to w każdym momencie możemy go otynkować. Jak widać to bardzo wygodne rozwiązanie, które można dopasować do prawie każdego rodzaju budownictwa.

Komin ceramiczny czy stalowy

Ceramiczne systemy kominowe często porównywane są z tymi stalowymi, ze względu na podobne walory użytkowe. Oba rodzaje są w równym stopniu niewrażliwe na agresywne spaliny nowoczesnych kotłów. Jednak przy wyborze niektórzy biorą pod uwagę również względy estetyczne, a nie każdemu podoba się industrialna estetyka stali i zdecydowanie bardziej wolą klasyczny komin ceramiczny. Jednak komin nie powinien być ładny, a przede wszystkim użyteczny i powinien skutecznie spełniać stawiane mu wymagania. Dlatego wybór komina powinien wynikać głównie z warunków technicznych, które w danym przypadku są najkorzystniejsze. Warto również pomyśleć przyszłościowo i wybrać taki system kominowy, który będzie nam służył długie lata. O ile w przypadku kominów wykonanych z ceramiki gwarancja jest naprawdę długa, o tyle kominy stalowe nie są aż tak żywotne i są podatne na korozję.

Similar Posts