Porady

Pompa głębinowa czy ssąca? Które rozwiązanie wybrać?

Pompa głębinowa czy ssąca? Które rozwiązanie wybrać?

Stoisz przed koniecznością zakupu pompy do wody i zastanawiasz się, jaki model wybrać? Nie jesteś pewien, czy w Twoim przypadku lepsza byłaby pompa głębinowa, czy ssąca? Ten krótki poradnik z pewnością pomoże Ci podjąć decyzję!

Jakie są różnice między pompą głębinową a pompą ssącą?

Zarówno pompy głębinowe, jak i pompy ssące cieszą się dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane. Ich zastosowanie zależy jednak od źródła, z którego chcemy pobierać wodę. Pompy ssące są to urządzenia, które zasysają wodę. Z kolei pompy głębinowe tę wodę tłoczą, co w praktyce wiąże się również zastosowaniem innego mechanizmu. Pompy ssące to pompy powierzchniowe. Wyposażone w rurę ssącą idealnie sprawdzają się w przypadku wąskich studni, gdzie nie sposób umieścić pompy głębinowej. Pompy ssące działają lepiej, jeśli woda znajduje się wysoko. Montowane najczęściej w garażu lub kotłowni.

Pompy głębinowe z kolei umieszcza się bezpośrednio w studni. Znakomicie radzą sobie w warunkach, kiedy woda znajduje się głęboko pod powierzchnią. Zatem którą pompę wybrać, ssącą, czy głębinową? Zanim zdecydujesz, poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Zalety i wady pomp głębinowych

Pompy głębinowe montowane są bezpośrednio w studni. Dzięki temu pompa głębinowa nie zajmuje dodatkowego miejsca, a jej praca nie jest słyszalna w domu. Zastosowanie tego rodzaju pompy to również oszczędność pieniędzy w czasie eksploatacji. Natomiast pieniędzy na pewno nie oszczędzimy podczas instalacji pompy, ponieważ jest ona droższa od pompy ssącej i wymaga zakupu dodatkowych elementów. W przypadku awarii pompę głębinową trzeba wydostać ze studni w całości, co wiąże się ze sporym nakładem pracy i pewnie też pieniędzy, które musimy wydać na fachowca.

Wady i zalety pomp ssących

Pompy ssące mają 2 zasadnicze zalety: są proste w naprawie, ponieważ znajdują się na powierzchni w wybranym pomieszczeniu w domu, najczęściej w garażu lub kotłowni, skąd ma odpowiedni dostęp do wody. Łatwy dostęp to jednocześnie wada, ponieważ pompa ssąca hałasuje, co może drażnić domowników.

Drugą zaletę stanowi niska cena montażu. Pompy ssące to niższy koszt inwestycji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że są również mniej wydajne od pomp głębinowych. Pompy ssące są bardzo podatne na awarie przy pracy na sucho. Tracą również wydajność w przypadku konieczności użycia długiej rury ssącej.

Jaką pompę do wody wybrać?

Jeżeli studnia, którą posiadasz, ma jedynie wąski otwór na zewnątrz, musisz wybrać dobrą pompę ssącą. Jeżeli jednak masz możliwość zastosowania pompy głębinowej, w przypadku dużego zapotrzebowania na wodę będzie to opcja korzystniejsza. Pod uwagę oczywiście należy wziąć wyższy koszt instalacji i trochę zachodu w przypadku awarii pompy. Ostateczny wybór warto przedyskutować z fachowcem. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie https://ogrody24.pl, gdzie możesz także obejrzeć konkretne modele pomp wodnych.

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, z którymi musimy się liczyć. Jedno jest pewne: warto postawić na pompę bardzo dobrej jakości, odpowiednio dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Similar Posts