Stolarka okienna to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, na jakie należy zwrócić uwagę przy budowie domu. Właściwie dobrane okna nie tylko wyglądają estetycznie, ale przede wszystkim zapewniają szczelność, ciepło i izolację akustyczną. Szczelne okna to spore oszczędności na ogrzewaniu. Niesłabnącą popularnością cieszą się okna PCV, wykonane z trwałego i wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dlaczego warto postawić na okna plastikowe? Jakie mają zalety i właściwości? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Okna PCV – jakie mają zalety?
Okna PCV są niezwykle popularne. Na ich popularność wpływają przede wszystkim doskonałe właściwości, jakie posiadają. Jedną z głównych zalet okien plastikowych jest bardzo wysoka odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i wysokiej wilgoci. Ponadto, okna plastikowe są bardzo szczelne, co poprawia termoizolację wnętrza. Warto podkreślić, że okna PCV izolują nie tylko o niskich temperatur, ale także od niechcianych dźwięków. To bardzo istotne w szczególności w domach czy w mieszkaniach umiejscowionych blisko ruchliwej ulicy. Dużą zaletą okien PCV jest także łatwość ich konserwacji. Okna drewniane np. wymagają o wiele więcej troski niż okna plastikowe. Największym plusem posiadania okien plastikowych jest obniżenie rachunków związanych z zużyciem energii na ogrzewanie. To główny powód, dla których ludzie decydują się na ten właśnie rodzaj okien. Dostępność różnych kształtów i kolorów jest również sporą zaletą, na jaką warto zwrócić swoją uwagę. Ze względów konstrukcyjnych, okna plastikowe mają o wiele lepszą izolacją termiczną od okien drewnianych.
Właściwości termoizolacyjne – okna plastikowe
Okna PCV znane są przede wszystkim z właściwości termoizolacyjnych. Głównym wyznacznikiem jest tutaj współczynnik izolacyjności cieplnej, czyli stopień zabezpieczenia przed utratą ciepła. Kiedy współczynnik przenikania ciepła jest niski, straty ciepła również są niskie, a za tym idzie obniżenie rachunków za ogrzewanie. Znaczenie ma także klasa przepuszczalności powietrza. Im klasa jest wyższa, tym okno jest szczelniejsze. Standardem obecnie jest klasa 3 i 4. Nie każdy zdaje sobie sprawę także ze znaczenia współczynnika promieniowania słonecznego. Określa on, ile energii słonecznej przedostaje się przez szybę. Wysoki współczynnik oznacza, że w pomieszczeniu będzie cieplej zimą. Ma to jednak swoje konsekwencje latem, gdyż we wnętrzu może być gorąco. Wskazane będzie wówczas zamontowanie rolet zewnętrznych.
Co zrobić w przypadku parowania okien
W przypadku okien PCV parowanie szyb jest problemem dość powszechnym. Pojawia się wówczas, gdy wentylacja we wnętrzu nie działa prawidłowo. Przyczyna parowania szyb jest zależna od tego, czy parę zauważymy od strony wewnętrznej czy od strony zewnętrznej. Parowanie szyby po wewnętrznej stronie najczęściej ma związek z wysoką wilgotnością powietrza we wnętrzu, źle działającą wentylacją. Z tego rodzaju parowaniem z pewnością niejednokrotnie spotykasz się w kuchni podczas gotowania. Rozwiązaniem tego problemu jest przede wszystkim zadbanie o prawidłowo działającą wentylację i zadbanie o dopływ świeżego powietrza. Dobrze sprawdzają się specjalne nawiewniki, prostszym rozwiązaniem jest natomiast zwyczajne uchylanie okien i częste wietrzenie pomieszczeń. Eliminując problemy z wentylacją i zapewniając przepływ powietrza, pozbędziemy się także uciążliwego parowania szyb.
Jeżeli natomiast okna parują od zewnątrz, nie masz się o co martwić. Z tym zjawiskiem spotykamy się w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz szybko i znacząco spada, a dom nie jest jeszcze ogrzewany, np. wczesną jesienią. Jeżeli jest wysoka wilgotność powietrza i duży spadek temperatury, szyby z pewnością pokryją się parą i jest to zjawisko naturalne, nie wymagające z naszej strony żadnych działań. Warto wiedzieć, że na parowanie wpływ ma także otoczenie okna. Wzmaga je na przykład bliskość drzew.
Największym problemem jest parowanie szyb wewnątrz pakietu, pomiędzy taflami szkła, oznacza to bowiem jego rozszczelnienie. W praktyce, brak szczelności okna oznacza utratę właściwości termoizolacyjnych.
Dlaczego okna PCV?
Wiele osób zastanawia się, czy w swoim domu lepiej będzie postawić na klasyczne okna drewniane, czy może jednak na okna plastikowe. Odpowiedź nie jest oczywiście jednoznaczna, nie ulega jednak wątpliwości, że stolarka drewniana coraz częściej zastępowana jest stolarką PCV. Oprócz wymienionych powyżej właściwości i zalet okien plastikowych, dopisać można jeszcze atrakcyjną cenę, zwłaszcza w porównaniu z ceną okien drewnianych. Plastikowe okna są wyjątkowo szczelne, a do tego wyglądają estetycznie nawet po wielu latach użytkowania. Co prawda, okna plastikowe parują częściej niż ma to w miejsce w oknach drewnianych, jednak z tym problemem można sobie łatwo poradzić. Okna PCV zapewnia komfort mieszkania zarówno w nowych, jak i w starych domach. Plastikowe okna gwarantują spore oszczędności zimą i pełen komfort latem, tworząc we wnętrzu przyjemny i korzystny dla naszego samopoczucia mikroklimat.