Szafy pancerne są stosowane do przechowywania w nich bardzo ważnych dokumentów. Szafy takie mają różne klasy, a wybór konkretnej jest zależny od klauzuli tajności, jaką posiadają dane dokumenty. Szafy pancerne gwarantują bezpieczne przechowywanie dokumentów, broni, gotówki oraz innych kosztownych przedmiotów.
Najczęściej jednak są one wykorzystywanie do ochrony dokumentów przed dostępem do nich nieupoważnionych osób czy złodziei. Istnieją również szafy pancerne ognioodporne. Co jeszcze warto wiedzieć o zastosowaniach szaf pancernych? Dlaczego są częściej wybierane niż popularne sejfy? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Przechowywanie dokumentów w szafach pancernych – instytucje oświatowe
Przechowywanie dokumentów w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu niepożądane osoby, jest konieczne przede wszystkim w szkołach i uczelniach. W instytucjach oświatowych wszelkiego rodzaju dokumenty, takie jak indeksy czy dzienniczki, muszą być przechowywane przez 50 lat. W związku z tym, iż jest to długi okres czas, dokumenty muszą być odpowiednio chronione – do tego celu poleca się szafy pancerne na dokumenty klasy S1. Szafy pancerne służą również do przechowywania dokumentów w bankach. Ponadto, każda firma czy urząd ma obowiązek posiadania takiej szafy, aby zgodnie z obowiązkiem RODO bezpiecznie przechowywać dane innych osób.
Szafy pancerne a dokumentacje medyczne i leki
Szafy pancerne służą również do przechowywania środków medycznych w szpitalach i jednostkach ochrony zdrowia. Do tego celu służą szafy pancerne klasy S2 i S1, które znajdują zastosowanie również do przechowywania dokumentacji medycznej, której ochrona powinna być na możliwie najwyższym poziomie. Przechowuje się ją przez 20-30 lat. Dobrym rozwiązaniem są szafy z szyfrowanym zamkiem – w nich bardzo często przechowuje się dokumentacje poufne i tajne – wszelkie dane wrażliwe powinny być odpowiednio chronione, tak aby dostęp do takich dokumentów miały jedynie upoważnione osoby. Stosuje się również dodatkowe zabezpieczenie w postaci zamka, który jest odporny na przewiercenie. Ponadto, ryglowanie jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów. Szafy pancerne stosuje się również w aptekach – przede wszystkim do przechowywania środków psychotropowych i innych silnych leków.
Bezpieczeństwo dokumentów w archiwach państwowych
Szafy pancerne do przechowywania ważnych dokumentów https://sejfexpert.pl/szafa-pancerna-na-dokumenty mają zastosowanie w wielu instytucjach. Zdarza się, że decydują się na nie także osoby prywatne, którzy cenią sobie takie rozwiązanie zamiast używania sejfu. Państwowe dokumenty muszą być szczególnie dobrze chronione, ponieważ w przypadku ich ujawnienia, mogłoby nawet dojść do zagrożenia narodowego bezpieczeństwa. Ściśle tajne dokumenty, do których dostęp mają tylko najważniejsze osoby w państwowych instytucjach, powinny być umieszczone w pancernych szafach o zwiększonym systemie zabezpieczeń. Szafy pancerne klasy 0 chronią dokumenty przed zniszczeniem np. przez pożar, ponieważ blacha stalowa posiada 5 mm grubości. Takie szafy posiadają niezbędne certyfikaty i określony poziom ognioodporności. Dzięki temu spełniają one normy, wydawane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. W miejscach, gdzie są przechowywane ważne dokumenty, mogą być używane inne, dodatkowe środki bezpieczeństwa w postaci Systemu Sygnalizacji Kontroli i Napadu. Mowa tu nie tylko o archiwach państwowych, ale też prokuraturze czy archiwach Policji.