Różnicówka to inaczej wyłącznik różnicowoprądowy, który dzięki detekcji prądów ujemnych automatycznie odcina dopływ zasilania, chroniąc instalację elektryczną i zapobiegając przed porażeniem prądem.
Bezpiecznik różnicowy – ochrona przeciwpożarowa
Dzięki różnicówce możesz uniknąć nie tylko porażenia prądem elektrycznym, ale również niwelujesz ryzyko pożaru, ponieważ dopływ prądu zostanie odcięty natychmiast w przypadku zwarcia czy przeładowania instalacji, co często kończy się pożarem. Trzeba jednak zwracać uwagę, by różnicówka miała w sobie człon nadprądowy. Zwykły bezpiecznik nie ochroni nas przed porażeniem! Rozwiązanie tego typu chroni instalację w przypadku zwarcia i przeciążenia, które mogą być wywołane przez wiele czynników, na które nie mamy wpływu, jak wadliwe kable czy błędy w instalacji.
Różnicówka rodzaje
Bezpiecznik dostępny jest w kilku rodzajach, które zależą od wielu czynników, między innymi czasu reakcji. Z tego względu wyróżnia się różnicówki selektywne, działające z ustalonym opóźnieniem i bezzwłoczne, które najczęściej instaluje się w domach, ponieważ reagują natychmiastowym odłączeniem zasilania w przypadku przekroczenia ustalonych parametrów. Bezpieczniki mogą działać bezpośrednio lub pośrednio. Pierwszy rodzaj do działania potrzebuje jedynie prądu różnicowego, który wyzwala mechanizm reakcji. Pośrednie różnicówki wymagają dodatkowego wzmacniacza, który stoi za pośrednią mocą.
Jaki bezpiecznik różnicowy wybrać?
Chociaż wszystkie różnicówki działają na podstawie tego samego mechanizmu, to wybór najlepszego bezpiecznika do domu może sprawić trochę trudności. Warto pamiętać o tym, że obecnie instalowanie różnicówki w domu to czynność obowiązkowa. Wystarczy jeden bezpiecznik, jednak specjaliści polecają stosowanie kilku różnicówek na cały dom. Kiedy całą instalację zabezpiecza jedno urządzenie, w przypadku awarii czeka nas trochę pracy przy szukaniu przyczyny zwarcia. Rozsądne wydzielenie obwodów i zainstalowanie, na przykład trzech różnicówek, znacznie podniesie nasz komfort i skutecznie ochroni instalację. To koszt kilkuset złotych, który w porównaniu do walki z częstymi awariami wydaje się niewielki.
Podczas instalowania różnicówki należy dbać o prawidłowe podłączenie jej do systemu elektrycznego, gdyż nawet najmniejszy błąd w podłączeniu, jak i, niestety, całej instalacji, może powodować uruchamianie bezpiecznika.