Chociaż na rynku znaleźć można różnego rodzaju pompy ciepła, najczęściej wybieranym rodzajem są pompy ciepła powietrze-woda. W poniższym artykule poznasz zasadę ich działania oraz dowiesz się, jaką pompę szczególnie warto wybrać.
Jak działają pompy ciepła powietrze-woda?
Pompy tego rodzaju działają podobnie jak inne modele. Pozyskują one ciepło niskotemperaturowe w wyniku sprężenia gazu, a następnie przetwarzają na wysokotemperaturowe ciepło, przenosząc je na wodę, która znajduje się w obiegu grzewczym. Podczas pierwszej fazy cyklu, czynnik chłodniczy stanowi ciecz pod niskim ciśnieniem, która odparowując pobiera ciepło z powietrza. Gaz znajdujący się w pompach ciepła powietrze-woda w sprężarce nabiera wyższego ciśnienia, automatycznie podnosząc temperaturę – w ten sposób rozgrzany gaz przemieszcza się do skraplacza, poprzez który całe ciepło oddawane jest do wody grzewczej. Cały proces odbywa się cyklicznie, gdyż po ponownym skropleniu gazu trafia on do zaworu rozprężnego, gdzie zmniejsza się jego ciśnienie. Przechodząc przez zawór dławiący, czynnik roboczy z powrotem staje się cieczą o niskim ciśnieniu.
Czy pompy ciepła powietrze-woda są wydajne?
Warto przede wszystkim podkreślić, że działanie pompy powietrze-woda znacząco różni się od działania sprzętów grzewczych, które zasilane są na prąd. W kotłach elektrycznych bądź promiennikach podczerwieni energia elektryczna ulega przemianie na ciepło ze sprawnością, która za każdym razem wynosi mniej niż 100%. W przypadku pomp ciepła, energia elektryczna wykorzystywana jest wyłącznie w celu zasilenia sprężarki, której zadaniem jest przepompowanie ciepła z otoczenia do budynku. Odpowiadając na początkowe pytanie można więc śmiało stwierdzić, że są one niezwykle wydajne, gdyż czynnik ten znacząco przekracza 100%. Wybierając wysokiej jakości urządzenia istnieje możliwość ogrzania budynku co najmniej dwukrotnie skuteczniej, niż zrobiłyby to innego rodzaju źródła elektryczne. Niekiedy współczynnik sprawności wynosić może 3 bądź 4, co oznacza, że każdy z kilowatów energii elektrycznej, który dostarczany jest do urządzenia, umożliwia wytworzenie do 4 kilowatów ciepła. Oznacza to, że ogrzewanie budynku przy pomocy pompy ciepła jest znacznie bardziej ekonomiczne – koszty ogrzewania mogą być nawet czterokrotnie niższe niż w przypadku ogrzewania go przy pomocy urządzenia elektrycznego.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?
Wybierając urządzenie, należy mieć na względzie zwłaszcza dwie kwestie, do których zaliczają się zapotrzebowanie budynku na ciepło i moc powiązaną z tym parametrem, a także jakość samej pompy, mającą istotny wpływ na długość użytkowania sprzętu oraz jego wydajność podczas panujących na zewnątrz mrozów. Wybierając moc pompy ciepła przede wszystkim trzeba uwzględnić poziom zapotrzebowania budynku na ciepło – ze względu na fakt, że w trakcie weryfikacji należy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników, warto zaufać specjalistom, którzy pomogą dobrać optymalne urządzenie. Zakup wysokiej jakości pompy ciepła powietrze-woda na pewno się opłaci, gdyż sprzęt będzie cechować wysoka wydajność. Ponadto można liczyć, że będzie pracować bezawaryjnie przez długi czas, zaś w razie wystąpienia usterki, jej usunięcie w serwisie nie będzie stanowiło większego problemu. Najlepszym wyborem będą urządzenia pochodzące od renomowanych producentów, które znajdziesz na stronie https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/. Z pewnością będą one niezawodne w działaniu nawet podczas niskich temperatur, wyjątkowo wydajne i co istotne ekonomiczne, przynosząc spore oszczędności.