Porady

Odpady remontowo-budowlane, jak je segregować?

Odpady remontowo-budowlane, jak je segregować?

Prace remontowo-budowlane wiążą się ze znaczną ilością odpadów. W dodatku głównie takich, których nie można wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane, czy plastiki. Analizując koszty remontu, powinniśmy doliczyć również cenę najmu kontenera na odpady budowlane i gruz. Podpowiadamy, jakie śmieci budowlane można oddać do punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Odpady budowlane, czego można pozbyć się za darmo?

Czysty gruz, czyli mieszankę odpadów ceglanych i betonowych z dodatkiem ziemi, kamieni i piasku, można bezpłatnie oddać. W sieci znajduje się sporo ogłoszeń od osób, które przyjmują gruz. Warto z tej opcji skorzystać, by nie płacić za wywóz i utylizację firmom.

Podczas remontu starej nieruchomości mamy duże pole do popisu, jeśli chodzi o pozbywanie się odpadów. Stare meble i sprzęty kuchenne można bezpłatnie oddać zainteresowanym, zamieszczając ogłoszenie w sieci. W tym przypadku nie musimy martwić się transportem, ponieważ leży on w gestii osoby, która odbierze gabaryty i da im drugie życie.

Odpady wielkogabarytowe przyjmują też Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale uwaga — istnieje limit odpadów, które można oddawać do PSZOK. Zgodnie z najnowszymi przepisami, obowiązującymi od listopada 2022 roku, limit na odpady budowlane wynosi 1000 kg lub metr sześcienny. Z kolei przy zakupie nowych sprzętów AGD stare urządzenia można oddać dostawcom — zajmie się nimi sklep.

Co można wrzucać do kontenera na odpady budowlane?

Kontenery na odpady budowlane to przede wszystkim pojemniki na gruz, w tym elementy ceglane, betonowe i ceramiczne. Firmy zajmujące się utylizacją odpadów poremontowych przyjmują także meble, elementy drewniane, metalowe, a także framugi okien i drzwi. W kontenerze mogą znaleźć się również płyty gips-karton, które są popularnym elementem budowlanym. A skoro o płytach g-k mowa, więcej praktycznych informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Płyta gipsowa: rodzaje, różnice, zastosowanie.

Do kontenerów na odpady budowlane nie wrzucamy śmieci toksycznych, czyli azbestu i opon. Nie jest to także miejsce na zużytą elektronikę, którą można bezpłatnie wrzucić do odpowiedniego kontenera na elektrośmieci.

Kontener na odpady budowlane: koszt najmu

Cena kontenera na odpady budowlane jest zależna od jego rozmiaru. Najtańszą i najmniejszą opcją są worki na gruz, które mogą pomieścić od 1 do 1,5 m³ odpadów i kosztują około 250 zł. Rzadko kiedy takie rozwiązanie jest wystarczające. Korzystniejszą opcją są kontenery o pojemności 3-4 m³, które można wypożyczyć już za 450 zł. Z kolei najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją są kontenery o pojemności 7 m³, które wypożyczymy za mniej więcej 750 zł. W cenie mamy podstawienie kontenera pod wskazany adres i odbiór po 7 dniach, gdy już zapełnimy go odpadami.

Zdarza się, że potrzeba co najmniej dwóch kontenerów, co generuje dość wysokie koszta. Warto jednak pamiętać, że kara za wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach będzie dotkliwsza i może sięgać nawet 5000 zł.

Similar Posts