Porady

Domy zgodne z programem POLSKI ŁAD od Muratora

Domy zgodne z programem POLSKI ŁAD od Muratora

Chcemy do minimum ograniczyć formalności związane z budową? Przyjrzyjmy się bliżej projektom domów zgodnych z założeniami ustawy Polski Ład. Takie obiekty mieszkalne możemy wznieść bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jak również prowadzenia dziennika czy zatrudniania kierownika budowy. Jakie kryteria muszą spełniać, co je wyróżnia oraz dlaczego warto się na nie zdecydować?

 

Projekty domów Polski Ład – najważniejsze założenia

W styczniu 2022 roku weszła w życie ustawa Polski Ład, która umożliwia inwestorom wzniesienie domu na zgłoszenie z projektem, w uproszczonej procedurze. Aby wybudować taki dom, musimy zadbać o staranny dobór gotowego projektu. Tylko koncepcje spełniające ściśle określone kryteria będzie można zrealizować bez konieczności prowadzenia żmudnej i długotrwałej procedury urzędowej. O jakich założeniach mowa?

Dom na zgłoszenie musi być obiektem wolnostojącym i przeznaczonym dla jednej rodziny, a jego realizacja ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora i jego najbliższych. Powierzchnia zabudowy budynku może wynosić maksymalnie 70 m2, ilość kondygnacji – co najwyżej dwie, a obszar jego oddziaływania swoim zasięgiem ma obejmować wyłącznie teren działki, na której ma zostać zbudowany.

W ramach programu Polski Ład bez pozwolenia możemy wznieść także budynek rekreacyjny.

 

Domy bez pozwolenia na budowę w ofercie Muratora

Chcąc wybudować dom na podstawie zgłoszenia, koniecznie zapoznajmy się z kolekcją Muratora dostępną na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/. Zaprezentowane w niej projekty budowlane domów spełniają wszystkie kryteria, które są niezbędne do realizacji budowy na zgłoszenie.

Ich powierzchnia użytkowa oscyluje w granicach od 40 do 100 m2, wpisując się w potrzeby oszczędnych singli, rozważnych par oraz rodzin z dziećmi. Takie domy mogą być parterowe – ograniczając bariery komunikacyjne pomiędzy mieszkańcami, jak również piętrowe – zapewniając wszystkim domownikom doskonały poziom prywatności. Ich stylistyka może nawiązywać do nowoczesnej stodoły, klasycznego budynku mieszkalnego, jak i modernistycznej kostki czy drewnianego domku z bali – trafiają w zróżnicowane gusta inwestorów. Nie bez znaczenia będą duże przeszklenia w naturalny sposób doświetlające i podgrzewające wnętrza czy nieskomplikowane dachy, wprost stworzone do montażu paneli fotowoltaicznych bądź kolektorów słonecznych.

 

Zalety domów zgodnych z programem Polski Ład

Wybierając projekt domu zgodny z kryteriami ustawy Polski Ład, możemy liczyć na zoptymalizowanie kosztów inwestycji. Takie budynki cechują się bowiem niewielkim metrażem i prostą formą, będąc przystępne cenowo w realizacji i późniejszym utrzymaniu. Stosunkowo ograniczona powierzchnia użytkowa sprawia, że są one łatwe do ogrzania i posprzątania, umożliwiają stworzenie przytulnej i komfortowej przestrzeni mieszkalnej. Ich dopracowany układ powoduje, że są przy tym wyjątkowo funkcjonalne – stając się atrakcyjną alternatywą dla mieszkań w budownictwie wielorodzinnym.

 

Wahamy się, czy obecny czas to dobry moment na rozpoczęcie budowy? Wybierając projekty domów bez pozwolenia, zrealizujemy planowaną inwestycję znacznie szybciej i bez nadwyrężania przeznaczonego na ten cel budżetu. Dzięki ustawie Polski Ład możemy łatwiej i bez żmudnych formalności wznieść wymarzony dom, ciesząc się jego wygodnym i estetycznym wnętrzem nawet w okresie wszechobecnego kryzysu.

 

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl

Similar Posts