Porady

Jak chronić dom przed hałasem?

Jak chronić dom przed hałasem?

Odgłosy ruchu ulicznego, sąsiadów i pieszych to tylko nieliczne źródła hałasu, jakie mogą zakłócać domowy spokój. Niekiedy ciągły szum systemów instalacyjnych, takich jak np. pracujący piec gazowy, mogą wywoływać dyskomfort.

Na szczęście istnieje kilka łatwych i skutecznych sposobów, dzięki którym można szybko zminimalizować hałas w domu.

Prace naprawcze – jak szybko zminimalizować hałas?

  1. Ściany

Przejrzyj ściany i zwróć szczególną uwagę na okolice ram okiennych, kratek wentylacyjnych i gniazdek elektrycznych. Jeśli znajdziesz dziury lub pęknięcia, napraw je za pomocą masy uszczelniającej. Jeśli uszkodzenia są znaczne, zwróć się do fachowca, który zajmie się takimi uszczerbkami w suchej zabudowie lub tynku.

  1. Drzwi

Dodatkowo zamontowanie na framugach drzwi listew chroniących przed wpływami atmosferycznymi nie tylko pomoże zatrzymać utratę ciepła, ale także ograniczy hałas rozchodzący się po domu.

  1. Okna

Wymień lub napraw okna. Jest to kosztowna opcja, jednak modernizacja okien na dwu- lub trzyszybowe z ramami z PCW może znacznie zmniejszyć poziom hałasu. Jeśli wolisz naturalne materiały, naprawa drewnianych okien i ram może również pomóc w zmniejszeniu hałasu dobiegającego z zewnątrz.

  1. Podłogi

Podłogi z twardego drewna wyglądają wspaniale i mogą dodać pomieszczeniu charakteru, ale jeśli jedna lub więcej desek podłogowych jest poluzowanych, może to być przyczyną niekończącego się skrzypienia.

Materiały budowlane, które zmniejszają hałas

Aby ograniczyć przenikanie dźwięków od sąsiadów z góry, należy zastosować panele perforowane ukryte w suficie podwieszanym. Płyty te pochłaniają fale dźwiękowe i ograniczają ich przenoszenie. Podobnie można umieścić kilka centymetrów takich płyt na ścianach.

Aby uzyskać profesjonalny efekt, można skorzystać ze specjalnych materiałów akustycznych do sufitów i ścian, które są oznaczone gwiazdkami. Im wyższa ocena, tym większą ciszą możesz się cieszyć!

Większość drzwi, zwłaszcza w mieszkaniach lub domach oddawanych do użytku przez inwestorów, jest wykonana z płyt z pustym rdzeniem. Zaleca się ich wymianę na ciężkie drzwi wykonane z drewna z pełnym rdzeniem.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie chronić dom przed hałasem, znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/87543/akustyka-w-budynku-a-rozne-rodzaje-halasu/.

Similar Posts