Porady

Zbiornik hydroforowy. Kiedy się przydaje i jakie problemy rozwiązuje?

Zbiornik hydroforowy. Kiedy się przydaje i jakie problemy rozwiązuje?
 Najwygodniejszym sposobem na zaopatrzenie domu w wodę użytkową jest podłączenie do sieci wodociągowej. Nie zawsze jednak jest to możliwe – taka inwestycja wymaga dostępu do sieciowych przyłączy. Tego typu problemy najczęściej zdarzają się w domach jednorodzinnych lub na działkach rekreacyjnych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ich rozwiązanie jest wykonanie instalacji hydroforowej. 
 
Mianem instalacji lub układu hydroforowego określa się zespoły urządzeń, których zadaniem jest zapewnienie stałego ciśnienia w instalacji wodnej, pozwalającego na bezproblemowe korzystanie z baterii i innych elementów. Zazwyczaj składają się one z zamkniętego zbiornika, pompy wirowej, presostatu (automatu odpowiedzialnego za włączanie i wyłączanie pompy) oraz instalacji zbudowanej z rur, zaworów, manometrów i elementów pomocniczych. Sercem całego układu jest zbiornik z pompą. Co trzeba wiedzieć o tych elementach w kontekście instalacji ogrodowej? Wyjaśniamy to w nowym artykule.
 

Hydrofor ogrodowy na posesje bez dostępu do instalacji wodociągowej. Sposób na zaopatrzenie się w wodę użytkową 

Jak już wspomnieliśmy, instalacje hydroforowe najczęściej używane są w domach jednorodzinnych i na podobnych posesjach. Mogą też okazać się cennym wsparciem dla ogrodników. Do jego działania wymagany jest tylko dostęp do studni zapewniającej wodę o określonych parametrach oraz do energii elektrycznej. Na terenach nieujętych w sieci wodociągowej tego typu rozwiązania często okazują się jedynym sposobem na dostarczenie wody. Zalicza się do nich między innymi obszary, na których zlokalizowane są działki wypoczynkowe, ogrody itp. Inwestycja we własny hydrofor może też okazać się dobrym pomysłem dla właścicieli przydomowych ogródków – pozwoli zmniejszyć rachunki i uniezależnić się od ewentualnych przerw w dostawach lub zakazów podlewania ogródków wodą z gminnej sieci. 
 

Zastosowanie zbiornika hydroforowego – do podlewania roślin, zaopatrzenia w wodę w domkach letniskowych i nie tylko

Zakres zastosowań zbiornika hydroforowego jest naprawdę szeroki. Obejmuje on nie tylko dostarczenie wody użytkowej do domów jednorodzinnych – może być używany w takich miejscach, jak:
 
  • domki letniskowe;
  • ogrody działkowe;
  • uprawy rolnicze itp.

 

Duży wybór kompletnych zestawów hydroforowych można znaleźć na https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe,c11.html

 

Jakie pompy hydroforowe sprawdzą się najlepiej? Jak wybrać zbiornik ciśnieniowy do ogrodu?

Nowoczesne hydrofory dostępne są w wielu wariantach, co może sprawiać, że wybór odpowiedniego modelu dla części inwestorów okaże się dość trudny. By uniknąć ewentualnych problemów związanych z korzystaniem niedopasowanego do konkretnych potrzeb urządzenia, przy wyborze zbiornika i pompy hydroforowej warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:
 
  • pojemność: powinna wynosić co najmniej 50 litrów;
  • rodzaj zbiornika: najpopularniejsze typy to zbiorniki ocynkowane oraz membranowe. Te drugie wyposażone są w gumową membranę, która pod wpływem zmian temperatur ulega szybszemu zużyciu – nie najlepiej sprawdzają się więc na zewnątrz;
  • rodzaj pompy: dostępne są pompy zasysające oraz głębinowe. Ze wspomnianymi pompami głębinowymi lepiej współpracują te drugie;
  • dodatkowe usprawnienia: najbardziej przydatne okażą się: elektroniczne sterowanie, filtr do pompy oraz zawór zapobiegający cofaniu się wody.
 

Jak podłączyć zbiornik wodno-powietrzny do podlewania ogrodu i innych zastosowań?

Montaż hydroforu ogrodowego nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wyboru odpowiedniego miejsca oraz umiejętnego poprowadzenia całej instalacji. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na https://www.dostudni.pl/jak-podlaczyc-zbiornik-hydroforowy,b189.html. 
 
 

Similar Posts