Porady

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Aranżacja kuchni to zdecydowanie więcej niż tylko wybór designu frontów mebli według własnych upodobań kolorystycznych. W tym miejscu zazwyczaj gromadzi się cała rodzina, by wspólnie przygotowywać posiłki, spożywać je i cieszyć się chwilami z bliskimi. Nie od dziś wiadomo, że właśnie w kuchni najprzyjemniej spędza się czas szczególnie podczas wieczornych rozmów. Przestrzeń musi więc być zarówno funkcjonalna, jak i przytulna. Istotną rolę w urządzaniu pomieszczenia odgrywa układ mebli, ustawienie i oczywiście wybór sprzętów. Korzystanie z kuchni powinno być dostosowane do potrzeb lokatorów. Dlatego też tworząc koncept kuchenny, należy zwrócić uwagę na szybkość i organizację pracy podczas gotowania. Dzięki temu przygotowywanie posiłków szczególnie w przypadku dużych rodzin, zabiera zdecydowanie mniej czasu.

1. Kuchnia na własnych zasadach

2. Zasada trójkąta roboczego

3. Jakościowe meble na lata

4. Jak funkcjonalnie ustawić szafki w kuchni?

5. Kuchnia w zabudowie

a) Nowoczesne lodówki pod zabudowę

Kuchnia na własnych zasadach

Planowanie przestrzeni kuchennej wcale nie należy do najprostszych zadań. Aranżacje muszą być zawsze przemyślane, a koncept uporządkowany tak, aby uniknąć chaosu organizacyjnego podczas gotowania. Dlatego też nie zawsze warto kierować się instagramowymi inspiracjami. Każda kuchnia, nawet jeśli nawiązuje do innej, ma swój układ i własne wymiary. W urządzaniu tej przestrzeni liczy się dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Inaczej będzie kształtował się projekt kuchni singla, a inaczej 5-osobowej rodziny. Warto pamiętać, że meble i sprzęt AGD kupuje się na lata. W związku z tym, dobrze jest odłożyć na bok piękne internetowe zdjęcia i zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami wobec wnętrza. Ważne jest stworzenie idealnego układu funkcjonalnego, przestrzeni roboczej i jakościowego wyposażenia, ułatwiającego pracę.

Zasada trójkąta roboczego

Kuchnię można zaprojektować w kilku układach. W zależności od możliwości wymiaru pomieszczenia, ale i indywidualnego pomysłu na projekt, istnieje możliwość ustawienia mebli w ciągu, ale i w kształcie litery G, L czy U. Każdy z nich będzie funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu o ile zachowa się tzw. zasadę trójkąta roboczego. To nic innego jak ustawienie sprzętów w odpowiedniej odległości. Sprzęty AGD takie jak: kuchenka, zlew i lodówka niezależnie od tego czy szuka się lodówki pod zabudowę czy wybiera modele wolnostojące, nie powinny stać obok siebie. Funkcjonowanie w kuchni musi być nie tylko praktyczne, ale i bezpieczne. Dlatego dobrze jest jednak zachować założone parametry odległości między nimi. Montaż lodówki warto zaplanować w odległości 120–270 cm od zlewozmywaka oraz 120–270 cm od płyty grzewczej. Natomiast ta ostatnia powinna znajdować się 120–210 cm od zlewozmywaka. Zastosowanie wskazanego dystansu pozwoli swobodnie poruszać się w kuchni niezależnie od tego jak jest ona duża czy mała.

Jakościowe meble na lata

W zabudowie kuchennej istotny jest nie tylko design i zachowanie spójności z kolorem ścian czy podłogi. Owszem, te cechy są ważne, jednak warto również pamiętać o jakości mebli. Należy bowiem mieć na uwadze fakt, że nie kupuje się ich na rok czy nawet 3 lata. Zazwyczaj jest to wybór na kilkanaście kolejnych lat. Dlatego też dobrze jest zdecydować się na dobre, wytrzymałe materiały jak np. naturalne drewno czy płyta laminowana odporna na działanie wody i ciepła. Dodatkowo, odbierając kuchnię od stolarza, należy przyjrzeć się samemu wykonaniu w tym m.in. na to czy szafki poprawnie się otwierają, zawiasy płynnie chodzą, a prowadnice szuflad są stabilne.

Jak funkcjonalnie ustawić szafki w kuchni?

Zabudowę kuchenną dobrze jest zacząć planować od blatu. Odgrywa on tak naprawdę jedną z ważniejszych ról jeśli chodzi o wyposażenie. Najbardziej popularnym pomysłem na jego umiejscowienie jest przestrzeń między zlewozmywakiem, a płytą grzewczą. Układ pozwala sprawniej poruszać się między strefą przygotowywania posiłków, a strefą mycia naczyń i gotowania. Dodatkowo bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zlokalizowanie kosza pod zlewozmywakiem. Skraca to znacząco odległość, którą należy pokonać, a tym samym czas pracy.

Kuchnia w zabudowie

Kuchnia w zabudowie cieszy się dużą popularnością jeśli chodzi o aktualne trendy wnętrz. To rozwiązanie, które przypadło do gustu szczególnie osobom, poszukującym spójności aranżacyjnej. Decydując się na projekt w tym koncepcie, należy również sprzęty AGD wybrać typowo pod zabudowę. Dzięki temu aranżacja utrzyma przyjętą konsekwencję designerską i będzie prezentować się bardziej elegancko, co ma szczególne znaczenie w przypadku kuchni z aneksem. Poza tym przestrzeń urządzona w ten sposób daje dużo możliwości z punktu widzenia funkcjonalności. Można bowiem ustawić piekarnik na dowolnej wysokości bez konieczności schylania się. Warto także wspomnieć o większym komforcie sprzątania. Kuchnie i sprzęty w zabudowie, dużo łatwiej utrzymać w czystości.

Nowoczesne lodówki pod zabudowę

Lodówka jest jednym z ważniejszych sprzętów AGD w kuchni. W przypadku lodówek do zabudowy, warto mieć na uwadze wymiary urządzenia oraz jego dodatkowe funkcje. Ważny parametr stanowi także pojemność. Tę należy dostosować do indywidualnych potrzeb i tego jak liczna jest rodzina. Dodatkowo klasę energetyczną i poziom hałasu również dobrze jest poznać przed zakupem. Istotną kwestię stanowi sam producent. Wybór lodówek do zabudowy jest całkiem spory na rynku. Dlatego warto w pierwszej kolejności rozważyć zakup sprzętu od wiodącej marki. Lodówki Electrolux z dolnym zamrażalnikiem No Frost z pewnością przypadną do gustu osobom, którym zależy na utrzymaniu świeżości produktów. Zastosowana w nich technologia TwinTech sprawia, że żywność utrzymuje idealną wilgotność i nie wysusza się, a system DynamicAir gwarantuje równomierne chłodzenie.

Funkcjonalnie urządzona kuchnia wymaga przede wszystkim konceptu, który następnie przekłada się na projekt. W aranżacjach przestrzeni kuchennych liczy się wygoda użytkowania, dlatego nie zawsze porady designerskie czy inspiracje aranżacyjne będą właściwym wyborem. Ważne bowiem jest to, aby pomieszczenie służyło lokatorom i spełniało ich indywidualnie oczekiwania.

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Similar Posts