Porady

Atlas szkodników – poznaj najczęstsze choroby upraw

Atlas szkodników – poznaj najczęstsze choroby upraw

Choroby dotykają różnego rodzaju upraw i są zawsze dla nich ogromnym zagrożeniem. Uniemożliwiają roślinom prawidłowy rozwój i przyczyniają się do znacznego zmniejszenia plonów. Sprawdź, na jakie choroby narażone są Twoje uprawy i jak je rozpoznać.

Najpopularniejsze choroby zbóż i kukurydzy

Wszystkie uprawiane w Polsce odmiany zbóż są narażone na atak patogenów chorobotwórczych. Jedną z najczęściej występujących chorób jest bez wątpienia brunatna plamistość liści. Narażone są na nią uprawy pszenicy, pszenżyta, a także samego żyta. Pierwszymi jej objawami są początkowo niewielkie plamki na zewnętrznych liściach roślin, które po kilku dniach przybierają czarny kolor.

Innym ogromnym zagrożeniem jest mączniak prawdziwy zbóż. Grzyb ten atakuje przede wszystkim pszenicę oraz jęczmień. Charakterystycznym objawem tej choroby jest jasny nalot na blaszkach liści. Miejsca porażone mączniakiem prawdziwym po pewnym czasie całkowicie obumierają.

Kukurydza jest z kolei narażona przede wszystkim na fuzariozę kolb. Jest to bardzo groźna choroba wywoływana przez grzyby, która wpływa nie tylko na zmniejszenie plonów, ale i jakość kukurydzy. Jeśli uprawiasz tę roślinę, koniecznie sprawdź także, jakie szkodniki jej zagrażają https://www.syngenta.pl/atlas-chorob-i-szkodnikow/atlas-szkodnikow/szkodniki-kukurydzy.

Choroby innych roślin uprawnych

Chorobami, które są największym zagrożeniem dla upraw słonecznika, to przede wszystkim zgnilizna twardzikowa oraz szara pleśń. Objawiają się one brunatnymi plamami, które pojawiają się na łodygach roślin. Z kolei rzepak ozimy narażony jest na rozwój takich chorób, jak zgorzel siewek, mączniak, a także sucha zgnilizna. Jeśli uprawiasz buraka cukrowego, to powinieneś szczególną uwagę zwrócić na zagrożenie, jakim jest chwościk buraka. Charakterystycznym objawem tej choroby są początkowo niewielkie plamy, które po kilku dniach pokrywają całe liście, powodując ich porażenie.

Choroby roślin uprawnych mogą spowodować wiele szkód, dlatego bardzo ważne jest wczesne ich rozpoznanie, a także prawidłowe zapobieganie ich występowaniu.

Similar Posts