W naszym kraju budujemy głównie w technologii ceramicznej, którą nazywamy częściej tradycyjną. Jednak ten trend ulega zmianie. Nowe technologie budowania domków jednorodzinnych wkraczają na nasz rynek i zaczynają wywierać coraz większy wpływ. Jakie są te technologie i czy firm budowlanych, które są w stanie za ich pomocą budować domy, jest dużo? Skupimy się głównie na dwóch technologiach budowania domów, innych niż technologie ceramiczne Te technologie to technologia szkieletowa oraz budowa domów prefabrykowanych z drewna.
Domy szkieletowe – prefabrykowane
Niezależnie od tego, gdzie chcemy budować dom. Czy będzie to na przykład dolnośląskie województwo (sprawdźL https://building-companion.pl/dolnoslaskie), czy kujawsko-pomorskie (sprawdź: https://building-companion.pl/kujawsko-pomorskie), to wybór firmy nie powinien a w zasadzie nie może być dyktowany tym, że na przykład dana firma jest właśnie z naszego województwa lub z naszej okolicy? Głównym argumentem, za tym, że wybierzemy daną firmę, musi być jej doświadczenie w budowaniu konstrukcji danego typu. Okazuje się bowiem, że z tego typu konstrukcjami jak domy szkieletowe czy prefabrykowane domy z drewna, mogą wiązać się problemy. Dotyczy to przede wszystkim montażu takiego domu. Jeśli nie zostanie on fachowo przeprowadzony, to w takiej sytuacji musimy liczyć się z pewnymi problemami, lub nawet z utratą gwarancji producenta. Warto wspomnieć o tym, że budowa domu szkieletowego bardziej przypomina montaż instalacji niż faktyczną budowę. Tym bardziej przemawia to za tym, aby wybierając firmę patrzeć się na oferty z całego kraju, a nie tylko na przykład z takich województw, w których mieszkamy, jak na przykład lubuskie (sprawdź: https://building-companion.pl/lubuskie) lub lubelskie itp.
Jak wybierać firmę?
Wspomnieliśmy już o tym, że firma musi mieć doświadczenie. Pytanie jednak jest w takiej sytuacji takie, jak zweryfikować, czy faktycznie doświadczenie, jakim chwali się ta, czy inna firma budowlana jest faktycznym doświadczeniem. Dodatkowo to, że dana firma wybudowała np. trzydzieści domów, wcale nie oznacza, że zrobiła to dobrze lub za każdym razem dobrze. W tego typu sytuacji dobrze jest sprawdzić przede wszystkim to, czy producent i dostawca domów prefabrykowanych uznaje daną firmę budowlaną za swojego oficjalnego sprzedawcę lub wykonawcę. Dodatkowo firma może nie być oficjalnym sprzedawcą i realizatorem inwestycji, ale pracownicy mogli zostać przeszkoleni przez producentów i powinno to być poparte odpowiednimi certyfikatami szkoleń. Tylko tego tupu firmy gwarantują, że wybudowany dom szkieletowy lub prefabrykowany drewniany będzie zachowywał swoje właściwości w długim przedziale czasowym.