Porady

Materace do spania: rodzaje, ceny, wady i zalety dostępnych rozwiązań

Materace do spania: rodzaje, ceny, wady i zalety dostępnych rozwiązań

Zastanawialiście się kiedyś, jaki materac do spania będzie najlepszy? Ile osób, tyle jest opinii. Niektórzy wolą spać na ultra miękkich materacach, a inni uwielbiają materace tylko trochę miększe od podłogi. Postanowiliśmy przyjrzeć się dostępnym rodzajom materaców do spania, by wybrać rozwiązania obiektywnie najlepsze i najzdrowsze!

Rodzaje materaców do spania

Dawniej najpopularniejszym rodzajem materaca do spania był materac sprężynowy, czyli miękki, gruby materac z ukrytymi wewnątrz sprężynami. Z czasem tego rodzaju materace przestały być tak popularne, ustępując miejsca nowoczesnym materacom piankowym. Dzisiaj, mimo że na rynku dostępne są również materace lateksowe i kieszeniowe, to właśnie materace piankowe są najchętniej wybierane przez konsumentów.

Warto zaznaczyć, ze wybór samego rodzaju materaca to za mało. Samych materaców piankowych wyróżniamy mnóstwo, od miękkich po bardzo twarde. Jakość i gęstość pianki ma ogromne znaczenie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jaki materac wybrać? Podpowiadamy!

Jaki materac do spania wybrać?

W przypadku materaców do spania trudno jest o konkretne informacje, na podstawie których można wybrać materac, bez uprzedniego przetestowania jego struktury. Miejsce do spania powinno być maksymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb człowieka. Oczywiście do tego dochodzą jeszcze zalecenia lekarzy i ekspertów, którzy upierają się, że twardsze materace do spania są zdrowsze. I na te słowa warto patrzeć z przymrużeniem oka, gdyż co nam po dobrym, twardym materacu, jeśli jesteśmy w stanie wyspać się tylko na miękkim podłożu. W tym przypadku musimy znaleźć inne sposoby dbania o kręgosłup, a materac powinien pasować miękkością do naszego poczucia komfortu.

Szczególną uwagę na wybór materaca powinni zwrócić uwagę alergicy. Alergia potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie i uprzykrzyć sen. Jeśli należysz do grona osób walczących z alergiami, zwróć uwagę na materace lateksowe i piankowe, które są najbezpieczniejsze dla alergików ze względu na swoje antyalergiczne właściwości.

Nie da się również ukryć, że wpływ na wybór materaca może mieć jego cena. Materace są stosunkowo drogie, dlatego tym bardziej nie warto wybierać byle czego. Materac dobrej jakości posłuży nam wiele lat, a tymczasem kiepski materac wymusi zakup nowego modelu po krótkim czasie użytkowania. Warto wspomnieć, że największą rozpiętość cenową mają materace piankowe i tutaj najłatwiej znaleźć tańszy, a jednocześnie jakościowy materac do spania.

Polecane materace do spania

Być może nie będzie to dla Was zaskoczeniem, ale najczęściej polecane materace do spania to te o średnim poziomie twardości. Najpopularniejsze obecnie są materace piankowe i warto zwrócić uwagę, że średni poziom twardości jest kwestią subiektywną. Osoby postawniejsze, ważące więcej, docenią twardsze materace. Tylko jak tu się zorientować w ich twardości? Producenci stosują specjalne oznaczenia, które ułatwiają zakup materaca online. Według tych oznaczeń średnio twardy materac ma znaczek H2, przy czym osoby ważące powyżej 100 kg większy komfort poczują, śpiąc na materacu H4.

Z praktycznego punktu widzenia istotny jest również pokrowiec na materac. Najlepiej, by był to pokrowiec łatwy w czyszczeniu i oczywiście antyalergiczny. Dzięki temu nasz materac pozostanie higienicznie czysty i gotowy do użycia na dłużej.

Similar Posts