Porady

Drewniany blat kuchenny – jak go zabezpieczyć?

Drewniany blat kuchenny – jak go zabezpieczyć?

Drewniane blaty kuchenne nadadzą niepowtarzalnego charakteru kuchniom w różnym stylu. Potrafią ocieplić wnętrze, są nie tylko praktyczne, ale i wyjątkowo piękne. Należy jednak pamiętać o potrzebie regularnej konserwacji tego surowca.  Czym pielęgnować blaty, aby zachować drewno w dobrym stanie przez lata?

Zarówno blaty kuchenne z drewna, jak i deski do krojenia mają kontakt z żywnością. Wino, tłuszcze, kawa mogą pozostawiać uporczywe plamy. Noże z kolei mogą powodować powstawanie zarysowań. Dlatego tak kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja drewnianych elementów w kuchni. Oprócz efektu wizualnego, w przypadku przestrzeni roboczej należy brac pod uwagę aspekt zdrowotny.

Wybierając odpowiedni preparat do zabezpieczenia drewna, należy koniecznie sprawdzić, czy spełnia odpowiednie normy. Najlepszym wyborem w tym przypadku będą produkty na bazie naturalnych składników takich jak oleje i woski pochodzenia organicznego.

Powłoka specjalnie opracowana z myślą o kuchennych blatach

Top-Olej Osmo to preparat na bazie naturalnych olejów i wosków. Został specjalnie opracowany z myślą o drewnianych blatach kuchennych i meblach. Top-Olej Osmo spełnia normę EURO 1186 i po wyschnięciu jest możliwy z żywnością. Tak jak olej wnika głęboko w surowiec i zapewnia odpowiednią ochronę od środka. Dzięki egzotycznym woskom w składzie tworzy na powierzchni mikroporowatą powłokę, która chroni, pozwala drewnu oddychać, jednocześnie nadając powierzchni hydrofobowe właściwości i zabezpieczając drewno przed powstawaniem plam coli, wina, soków oraz wnikaniem brudu. Top-Olej od Osmo jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt.

Chcąc wzmocnić naturalny kolor drewna i wyeksponować słoje, najlepiej wybrać bezbarwne top-oleje od Osmo: 3028 o błyszczącym lub 3058 o matowym wykończeniu. Można w ten sposób uzyskać „efekt mokrego drewna”. Z kolei powłoka od Osmo o numerze pozwoli zachować pierwotny  wygląd drewna, zapewniając przy tym prawie niewidoczną ochronę. Powłoka o numerze 3061 nada szlachetnego charakteru i transparentnie zabarwi drewno.

Osmo - JAKOŚĆ OPARTA NA DOŚWIADCZENIU

Krok po kroku: jak przeprowadzić proces olejowania?

  1. Oczyść i osusz drewnianą powierzchnię.
  2. Usuń stare powłoki malarskie i lakiernicze.
  3. Przed nałożeniem powłoki olejowej usuń powstały pył szlifierski za pomocą odkurzacza lub miotły.
  4. Równomiernie nałóż cienką warstwę zgodnie z kierunkiem słojów drewna za pomocą niestrzępiącej się szmatki, wałka z mikrofibry lub płaskiego pędzla.
  5. Pozostaw do wyschnięcia (8-10 godz.), zapewnij odpowiednią wentylację pomieszczenia.
  6. Powtórz aplikację dwukrotnie. Jeśli przeprowadzasz proces renowacji, pojedyncza warstwa powinna być wystarczająca.
  7. Pamiętaj, aby po umyciu, zawsze wycierać drewnianą powierzchnię do sucha.

Szukasz wysokiej jakości produktów do zabezpieczenia drewna? Sprawdź: Olej do drewna OSMO oraz  wosk twardy!

Similar Posts