Porady

Czym zmyć silikon z rąk? Praktyczne sposoby!

Czym zmyć silikon z rąk? Praktyczne sposoby!

Silikon to popularne tworzywo, wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie, jednak spotkać możemy go również w sztuce, gdzie silikonu używa się do tworzenia elastycznych masek lub elementów stroju. To tworzywo wodoodporne, które ciężko zmyć. Na szczęście są na to sposoby! 

Silikon co to jest?

Silikon to związek chemiczny, który powstaje w wyniku łączenia atomów krzemu z różnymi grupami organicznymi i tlenem. Przedmioty wykonane z silikonu możemy spotkać niemal w każdej dziedzinie życia, chociaż głównie kojarzy się z uszczelką do armatury łazienkowej czy mebli kuchennych. Silikon nakładany na miejsca wymagające uszczelnienia ma postać płynną i zastyga dopiero po jakimś czasie. Taka postać silikonu jest trudna do usunięcia. 

Jak zmyć silikon z rąk?

Wykonując prace remontowo-wykończeniowe w domu nie sposób się nie pobrudzić. W trakcie pracy z silikonową uszczelką z pewnością część pozostanie na Twoich dłoniach, chyba że zabezpieczysz je rękawicami. W przeciwnym razie musisz znaleźć sposób, by silikon zmyć: 

– Zanim substancja zastygnie na skórze, spróbuj zmyć ją zimną wodą.

– Podobny sposób zadziała na już zaschnięty silikon. Zimna woda, szare mydło i odrobina szorowania powinny pomóc.

– Na rynku pojawiają się specjalne gadżety, które pomogą Ci usunąć silikon z dłoni.

– Możesz poczekać, aż silikon wyschnie, a wtedy delikatnie zeskrobać go ze skóry. 

Czym zmyć zaschnięty silikon?

Kiedy podłoga, ściana lub meble zostaną zachlapane silikonem, należy zmyć je, albo natychmiast albo poczekać, aż silikon zrobi się całkowicie twardy. W przeciwnym razie możemy pogorszyć sprawę, rozmazując substancję na większej powierzchni. Gdy silikon wyschnie, można bezpiecznie usunąć go z zabrudzonej powierzchni: 

– Na twardym podłożu silikon można delikatnie podważyć, zeskrobać szpatułką lub tępą stroną noża.

– Innym sposobem jest polanie silikonu płynem do naczyń i pozostawienie do momentu, aż silikonowa masa namięknie. Wtedy można go zebrać gąbką lub papierowym ręcznikiem.

– Jeśli jakimś cudem silikon poplamił Twoje ulubione ubranie, zdejmij ubrudzony element garderoby, zabezpiecz foliową reklamówką i umieść w zamrażarce na pewien czas (nie za długo by ubranie nie stwardniało). Silikon stwardnieje i wykruszy się z Twoją pomocą.

– Silikon można usunąć również za pomocą octu lub tłustych substancji, na przykład oliwki albo kremu.

– W usuwaniu silikonu pomaga również aceton, ale z nim należy postępować ostrożnie, ponieważ rozpuszcza również farby. Bez względu na powierzchnię, silikonowe zabrudzenia warto czyścić od razu, zanim wyschną lub dopiero po dokładnym wyschnięciu. W miarę możliwości warto zabezpieczać się rękawiczkami i zakładać ubranie robocze, by nie musieć później tracić czasu na szorowanie. 

Similar Posts