Porady

Jak działa piec zgazowujący drewno?

Jak działa piec zgazowujący drewno?

Chcesz wiedzieć, czym jest piec zgazowujący drewno i czy jest to opłacalna inwestycja w obecnych czasach? Czas dowiedzieć się, jak działa piec zgazowujący drewno. Nasz artykuł zawiera informacje o tym, jakie plusy ma taki piec, jak on funkcjonuje oraz jakie drewno nadaje się do palenia. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć wszystko, co najważniejsze o piecach zgazowujących drewno.

Piec zgazowujący drewno – co warto wiedzieć?

Jeśli myślisz o tym, czy zainwestować w piec zgazowujący drewno, musisz poznać jego najważniejsze cechy. Warto zacząć od tego, że taki piec jest niezwykle wydajny i proekologiczny. Sprawność działania pieca zgazowującego drewno wynosi prawie 90%, dzięki czemu podczas jego użytkowania można cieszyć się bezawaryjnym dostępem do energii bez przejmowania się sytuacją panującą na rynku. Dobrze zamontowany piec zgazowujący drewno może zasilić całe mieszkanie, a użytkownicy domu są niezależni od zmian cen paliwa, prądu czy węgla.

Proekologiczne działanie pieca zgazowującego drewno jest potwierdzone wieloma badaniami. Zamontowanie takiego pieca umożliwia zmniejszenie emisji spalin, która pojawia się w trakcie użytkowania kotłów czy też podczas palenia węglem. Dzięki temu piec zgazowujący drewno jedynie w niewielkim stopniu wpływa na środowisko naturalne. Posiadając taki piec w domu, można cieszyć się z ekologicznego źródła energii, które nie obciąża planety. Piec zgazowujący drewno to świetna inwestycja dla każdego, kto martwi się o stan środowiska naturalnego i robi wszystko, aby to pozostało w jak najlepszym stanie. Taki piec jest dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na instalację fotowoltaiczną w swoim domu.

Jak działa piec zgazowujący drewno?

Sam piec zgazowujący drewno musi dobrany być idealnie do domu. Źle przygotowany czy niewłaściwie zamontowany kocioł może przyczynić się do nieprawidłowego przetwarzania energii, co wpłynie na jej ilość oraz jakość. Do zamontowania pieca zgazowującego drewno należy wybrać profesjonalistów, którzy nie dość, że odpowiednio ustawią całe urządzenie, to dodatkowo pomogą w jego wyborze. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kotłów zgazowujących drewno, dlatego przed zakupem tego jedynego, warto dokładnie przejrzeć wszelkie oferty i wybrać najlepszy możliwy model. Kocioł zgazowujący drewno posiada w sobie kilka warstw, które odpowiadają za produkcję gazu drzewnego. W tym celu wykorzystywanych jest wiele zjawisk, np. piroliza, która odpowiada za spalanie gazów powstałych w trakcie rozkładu drewna. W praktyce piec zgazowujący drewno potrzebuje czterech warstw, aby prawidłowo funkcjonować.

Pierwsza warstwa odpowiada za suszenie włożonego do kotła drewna. W tym miejscu z paliwa usuwana czy też uwalniana jest woda, która naturalnie zawarta jest w drewnie. Dopiero po odpowiednim wysuszeniu kawałków, przechodzą one dalej. Druga warstwa odpowiada za zagazowanie, czyli za karbonizację drewna. W niej wzrasta temperatura wysuszonych wcześniej kawałków, co powoduje uwolnienie się gazu. Trzecia część to miejsce utleniania. W tej warstwie zachodzi klasyczne spalanie, które łączy się z uwolnieniem ciepła. Z uwagi na wcześniejsze części kotła w tej warstwie nie ma już drewna, a pozostaje jedynie węgiel drzewny, który podczas utleniania łączy się z tlenem. Ostatnia warstwa to miejsce redukcji, w której dochodzi do wyższego stopnia rozkładu, przez co redukuje się tlenek węgla i rozkłada się smoła pozostała po całym procesie palenia.

Jakie drewno do zgazowania?

Piec zgazowujący drewno może funkcjonować jedynie, gdy używa się w nim konkretnego rodzaju opału. Nie można do niego wrzucać ekogroszku czy też węgla. Do kotła tego typu nadaje się jedynie suche, sezonowane drewno. Powinno być ono z drzew liściastych, najlepiej twardych. Takie drewno ma dobrą kaloryczność, co przekłada się na powstawanie sporej ilości energii, przy niskim nakładzie kosztów. Co istotnie, piece tego typu posiadają duże, solidne komory, w których można układać spore porcje drewna. Przekłada się to nie tylko na szybsze zapełnianie kotła. Dzięki dużej komorze drewna nie trzeba rąbać na niewielkie kawałki, co zmniejsza czas pracy, który trzeba poświęcić na przygotowanie kawałków do palenia.

Wybierając piece zgazowujące drewno czy też inne kotły do ogrzewania i generowania energii do domu, warto zajrzeć na stronę https://ladnydom.pl/, na której dostępnych jest wiele ciekawych informacji i inspiracji dotyczących budowy mieszkań, ich ogrzewania, aranżacji czy dekorowania. Dzięki tej stronie dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, zanim zabierzesz się za pracę przy własnym domu.

Similar Posts