Porady

Wylewka samopoziomująca – przewodnik w pigułce

Wylewka samopoziomująca - przewodnik w pigułce

Jastrych, szlichta albo podkład podłogowy – to różne określenia na warstwę wylewaną na strop betonowy zanim zostanie on pokryty podłogą z drewna, płytek, paneli, wykładzin. Wśród różnych sposobów wyrównywania powierzchni przeznaczonej pod podłogę jest wylewka samopoziomująca. 

Wylewka samopoziomująca – kiedy warto ją stosować?

Zalet wylewka samopoziomująca ma wiele. Podstawowa, to idealnie równa powierzchnia, która powstaje dzięki siłom grawitacyjnym oddziałującym na płynną masą. Na pewno warto ją zastosować w przypadku podłogowej instalacji grzewczej – wylewka doskonale otula elementy instalacji a dzięki elastyczności nie pęka pod wpływem temperatury. 

Jaką wylewkę kupić?

Zanim zdecydujemy się na zakup wylewki trzeba poznać jej parametry, aby dobrze dobrać wylewkę ze względu na późniejsze przeznaczenie pomieszczenia.

Ze względu na grubość wylewkę dzieli się na cienkowarstwową (od 2 do 50 mm) oraz grubowarstwową nawet do 100 mm.

Inne kryterium podziału to czas wiązania. Wylewka szybkowiążąca pozwala na dalsze prace już po około 24 godzinach. Wylewka standardowa pozwala na wejście następnego dnia, ale na ostateczne wykończenie podłogi trzeba czekać nawet kilka tygodni.

Najważniejsze kryterium decydujące o zastosowaniu wylewki w konkretnym pomieszczeniu jest jej skład. I tak wylewka anhydrytowa zawierająca anhydryt będący odwodnioną odmianą gipsu, nadaje się do pomieszczeń suchych, czyli głównie salonów, sypialni, pokojów dziecięcych itp. Do kuchni, łazienki, pralni, pokoju gospodarczego należy użyć wylewki cementowej, która jest bardzo wytrzymała, odporna na obciążenia i działanie wilgoci. Można ją z powodzeniem stosować do pomieszczeń nieogrzewanych, czyli garaży, piwnic, budynków gospodarczych.

Instrukcja położenia wylewki samopoziomującej

Stosowanie wylewki jest łatwe, ale w większym pomieszczeniu jedna osoba nie poradzi sobie – głownie ze względu na szybki czas wiązania. Jeśli więc mamy zespół 2-3 osób oraz gotową wylewkę można zaczynać.

Po pierwsze starannie należy oczyścić podłoże. Jeśli są w nim duże ubytki, nierówności to należy je uzupełnić i wyrównać.

Kolejny krok to zagruntowanie podłoża. Specjalny grunt do betonu warto położyć dwukrotnie.

Trzeci krok to wyznaczenie poziomu wylewki. Przyda się do tego poziomica lub niwelator oraz kołki, które wbite w kilku miejscach będą punktami odniesienia pozwalającymi na wylanie warstwy o odpowiedniej grubości.

Wreszcie można przygotować (dokładnie według instrukcji producenta) i wylać masę samopoziomującą. Zawsze należy zaczynać od najbardziej odległego od wejście kąta. Masę wyrównuje się pacą i specjalnym wałkiem z kolcami. Podczas wylewanie potrzebne są dwie lub więcej osób – gdy jedna rozprowadza wylaną warstwę, inna powinna przygotowywać kolejną porcję wylewki, aby między kolejnymi wylaniami nie było przerwy i  wylewki mogły się wymieszać.

Wejście na wylaną podłogę możliwe jest po upływie doby. Najlepiej zrobić to w specjalnych ochraniaczach – kolcach zakładanych na obuwie.

Similar Posts