Porady

Przypalona płyta indukcyjna – jak sobie z nią poradzić?

Przypalona płyta indukcyjna – jak sobie z nią poradzić?

Płyta indukcyjna ma wielu zwolenników i trudno się temu dziwić, ponieważ jest bardzo wygodna, bezpieczna, a przy tym łatwa w czyszczeniu. Problem stanowić może w momencie, kiedy się przypali w wyniku naszej nieuwagi, podczas gotowania. Czy są sposoby na przywrócenie jej do normalnego stanu? 

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Należy cały czas pamiętać o tym, że płyta indukcyjna jest znacznie delikatniejsza niż powierzchnia tradycyjnej kuchenki elektrycznej, i tak naprawdę w każdej chwili może ulec uszkodzeniu. Na rynku dostępnych jest wiele środków specjalnie przeznaczonych do czyszczenia delikatnych powierzchni, między innymi nowoczesnych kuchenek indukcyjnych. Takich środków można używać bez obaw, ale ważne jest również to, jak myjemy kuchenkę: 

– Na powierzchnię płyty należy nanieść niewielką ilość detergentu. 

– Rozetrzeć środek czyszczący na powierzchni, ze szczególnym uwzględnieniem mocno zabrudzonych miejsc, a następnie zaczekać kilka minut.

– Gdy zabrudzenia zmiękną, należy zetrzeć je za pomocą delikatnej ściereczki lub gąbki.

– Powierzchni płyty absolutnie nie można szorować. Można moczyć gąbkę w wodzie i delikatnie myć powierzchnię aż do momentu zniknięcia zabrudzeń. 

Środki do czyszczenia przypalonej płyty indukcyjnej

Wśród pomocnych środków, w walce z przypaloną płytą indukcyjną, znajdą się: 

– Specjalny skrobak do delikatnych powierzchni, który ma miękką, gumową końcówkę, która nie zarysuje delikatnych powierzchni.

– Środki czyszczące dedykowane płytom indukcyjnym, dostępne w sklepach, pod postacią sprayu lub mleczek czyszczących.

– Na mocno przypaloną powierzchnię można rozsypać sodę oczyszczoną, którą można zmoczyć ciepłą wodą. Po upływie pewnego czasu należy przystąpić do zmywania brudu za pomocą gąbki i ciepłej wody. 

Przypalona płyta indukcyjna jak sobie z nią radzić?

Przede wszystkim pamiętaj, by kuchenkę indukcyjną czyścić, gdy ostygnie. W przeciwnym razie ucierpi i płyta i Ty. Wyjątek stanowią ciecze, które wydostaną się z garnka, wtedy warto szybko zareagować i wytrzeć wodę lub sos, zanim zaschnie. Regularne mycie płyty indukcyjnej jest najkorzystniejsze, ponieważ zapobiega gromadzeniu i nawarstwianiu się zabrudzeń, które tworząc powłokę na gładkiej, ceramicznej powierzchni, stopniowo będą zmniejszać wydajność płyty. Ekstremalne przypadki, które często kończą się również przypalonymi garnkami, nie zaszkodzą tak bardzo, jeśli płyta zwykle jest czysta. Wtedy wystarczy Ci mleczko czyszczące lub soda, miękka gąbka i spore pokłady cierpliwości. 

Similar Posts