Porady

Jak stworzyć własne królestwo czystości, czyli łazienka – inspiracje dla wielkich i małych pomieszczeń

Jak stworzyć własne królestwo czystości, czyli łazienka - inspiracje dla wielkich i małych pomieszczeń

To pierwsze pomieszczenie, z którego korzystamy rano i ostatnie odwiedzane tuż przed snem. Spędzamy w niej dużo czasu, więc jej wyposażenie i wygląd ma znaczenie istotne tak dla prawidłowego funkcjonowania, jak i dobrego samopoczucia – łazienka, miejsce intymne i prywatne, może stać się luksusowym spa, nawet jeśli jest tylko małym pomieszczeniem w bloku z wielkie płyty.

Najpierw określ potrzeby

Zamawiając projekt nowej łazienki należy przede wszystkim zdefiniować własne potrzeby i oczekiwania. Właściciele łazienek o znacznej powierzchni mogą sobie urządzić ekskluzywny pokój kąpielowy – wszystko zależy od ilości posiadanych środków i wyobraźni.

W blokach jest trudniej – łazienki są małe, bez okien, często łączone z WC. Pierwsza decyzja to wybór między wanną i kabiną prysznicową. Jeśli jest to temat sporny, zawsze można pójść na kompromis i zamontować wannę z prysznicem.

Kolejne przemyślenia dotyczyć powinny umiejscowienia pralki. Jeśli łazienka jest bardzo mała a można wygospodarować miejsce w zabudowie kuchennej, to warto pralkę umieścić właśnie tam. W przypadku braku tej opcji trzeba zdecydować się na mniejsze urządzenie.

Kolory, faktury, wzory

Ściany i podłogi w łazienkach pokrywa się kaflami ceramicznymi lub kamieniem. Rzadko spotyka się pomieszczenia tego typu pomalowane farbami. Kolory, odcienie, wzory są kwestią gustu. Nie ma również reguły nakazującej montowanie w małych łazienkach kafli o mniejszych rozmiarach. W wielu aranżacjach wielkie kafle lub płyty kamienne dają optyczne złudzenie powiększenia powierzchni ścian czy podłogi. 

Kolor kafli również nie jest determinowany wielkością łazienki – efekt końcowy zawsze jest wypadkową wszystkich elementów wystroju.

Błysk czystości i nie tylko

Łazienka kojarzy się z czystością i powinna nią lśnić. Ale lśnienie uzyskać można stosując odpowiednie wyposażenie. Metal, szkło, lustra, oświetlenie to tajemnica rozbłysków świetlnych w łazience.

Lustra w łazience są ważne z racji ich podstawowej funkcji, ale również odpowiednio zawieszone mogą optycznie powiększać przestrzeń.

Ważnym akcentem metalowym może być grzejnik  – wzornictwo tego elementu wyposażenia jest tak bogate, że łatwo jest znaleźć grzejnik tak funkcjonalny, jak i estetyczny.

Umywalka musi być

Montaż umywalki sprawia czasem nieco trudności. Jeśli umywalka ma służyć tylko myciu rąk, to wystarczy niewielka, narożna, o szerokości około 30 cm. Do mycia twarzy czy włosów potrzebna jest umywalka głębsza i co najmniej dwa razy szersza.

W małych łazienkach z WC warto rozważyć montaż toalety narożnej.

Tajemnicze schowki

W malej łazience warto zabudować wszystkie możliwe wnęki, aby móc schować kosmetyki, ręczniki i wszelkie przedmioty potrzebne w łazience. Ukryte w szafkach z lustrzanymi drzwiczkami nie będą szpecić, a łazienka zyska na przestronności.

Similar Posts