To pierwsze pomieszczenie, z którego korzystamy rano i ostatnie odwiedzane tuż przed snem. Spędzamy w niej dużo czasu, więc jej wyposażenie i wygląd ma znaczenie istotne tak dla prawidłowego funkcjonowania, jak i dobrego samopoczucia – łazienka, miejsce intymne i prywatne, może stać się luksusowym spa, nawet jeśli jest tylko małym pomieszczeniem w bloku z wielkie płyty.
Najpierw określ potrzeby
Zamawiając projekt nowej łazienki należy przede wszystkim zdefiniować własne potrzeby i oczekiwania. Właściciele łazienek o znacznej powierzchni mogą sobie urządzić ekskluzywny pokój kąpielowy – wszystko zależy od ilości posiadanych środków i wyobraźni.
W blokach jest trudniej – łazienki są małe, bez okien, często łączone z WC. Pierwsza decyzja to wybór między wanną i kabiną prysznicową. Jeśli jest to temat sporny, zawsze można pójść na kompromis i zamontować wannę z prysznicem.
Kolejne przemyślenia dotyczyć powinny umiejscowienia pralki. Jeśli łazienka jest bardzo mała a można wygospodarować miejsce w zabudowie kuchennej, to warto pralkę umieścić właśnie tam. W przypadku braku tej opcji trzeba zdecydować się na mniejsze urządzenie.
Kolory, faktury, wzory
Ściany i podłogi w łazienkach pokrywa się kaflami ceramicznymi lub kamieniem. Rzadko spotyka się pomieszczenia tego typu pomalowane farbami. Kolory, odcienie, wzory są kwestią gustu. Nie ma również reguły nakazującej montowanie w małych łazienkach kafli o mniejszych rozmiarach. W wielu aranżacjach wielkie kafle lub płyty kamienne dają optyczne złudzenie powiększenia powierzchni ścian czy podłogi.
Kolor kafli również nie jest determinowany wielkością łazienki – efekt końcowy zawsze jest wypadkową wszystkich elementów wystroju.
Błysk czystości i nie tylko
Łazienka kojarzy się z czystością i powinna nią lśnić. Ale lśnienie uzyskać można stosując odpowiednie wyposażenie. Metal, szkło, lustra, oświetlenie to tajemnica rozbłysków świetlnych w łazience.
Lustra w łazience są ważne z racji ich podstawowej funkcji, ale również odpowiednio zawieszone mogą optycznie powiększać przestrzeń.
Ważnym akcentem metalowym może być grzejnik – wzornictwo tego elementu wyposażenia jest tak bogate, że łatwo jest znaleźć grzejnik tak funkcjonalny, jak i estetyczny.
Umywalka musi być
Montaż umywalki sprawia czasem nieco trudności. Jeśli umywalka ma służyć tylko myciu rąk, to wystarczy niewielka, narożna, o szerokości około 30 cm. Do mycia twarzy czy włosów potrzebna jest umywalka głębsza i co najmniej dwa razy szersza.
W małych łazienkach z WC warto rozważyć montaż toalety narożnej.
Tajemnicze schowki
W malej łazience warto zabudować wszystkie możliwe wnęki, aby móc schować kosmetyki, ręczniki i wszelkie przedmioty potrzebne w łazience. Ukryte w szafkach z lustrzanymi drzwiczkami nie będą szpecić, a łazienka zyska na przestronności.