Porady

Ważny komponent bramy – rolka z tworzywa sztucznego

Ważny komponent bramy – rolka z tworzywa sztucznego

Brama to niezwykle ważny element ogrodzenia posesji. Musi odpowiednio zabezpieczać teren, a przy tym działać płynnie i niezawodnie. Aby tak było – trzeba zadbać o wyposażenie bramy w najlepszej jakości komponenty. W poniższym artykule opowiemy nieco więcej o rolkach do wózka bramy przesuwnej i wyjaśnimy, jak wybrać odpowiednie.

Rolka z tworzywa do wózka bramy – dlaczego warto?

Przede wszystkim rolka z tworzywa do wózka bramy jest zdecydowanie trwalsza. Tworzywo (poliamid PA) jest mniej podatne na temperaturę. O trwałości decyduje także technologia wyrobu takiej rolki. Jest ona produkowana metodą toczenia CNC z wałka materiału (a nie metodą wtrysku bezpośrednio na łożysko).

Ważnym elementem rolki z tworzywa sztucznego jest osłona, która zakrywa szalkę łożyska wraz ze śrutami. To bardzo istotne, ponieważ zapobiega dostawaniu się kurzu i zanieczyszczeń do łożyska. A warto podkreślić, że jest to najczęstsza przyczyna uszkodzeń tego kluczowego elementu.

Wytoczona z uwzględnieniem zewnętrznego promienia średnica rolki zmniejsza opory tarcia – w efekcie brama działa płynnie i nie zacina się. Ponadto rolka z tworzywa do wózka bramy wyposażona jest w pierścień osadczy Segera, który zapobiega zsunięciu się z bieżni łożyska. Wszystkie te cechy sprawiają, że rolka jest trwała i zapewnia komfort użytkowania.

Jak wybrać rolkę do bramy przesuwnej?

Na rynku znajdziesz różne rodzaje rolki najazdowej. Sama rolka to nie wszystko – choć oczywiście tworzywo sztuczne i jego właściwości mają duże znaczenie. Niemniej należy zwrócić szczególną uwagę na jakość łożyska. To właśnie łożysko najczęściej ulega zniszczeniu. Po jakimś czasie użytkowania kiepskiej jakości łożysko będzie zatarte lub po prostu zniekształcone. Dobrym wyborem będą tutaj łożyska typu 2RS (wyposażone w uszczelnienia w postaci gumowych uszczelek z obu stron łożyska).

Podczas dokonywania wyboru weź pod uwagę jeszcze kilka innych czynników, takich jak: waga bramy, rodzaj podłoża, po którym brama się przesuwa, warunki terenowe i atmosferyczne. W każdym razie rolka z tworzywa sztucznego jest świetnym wyborem, ponieważ jest odporna na korozję i niezwykle trwała.

Zwróć uwagę na materiał wykonania – doskonale sprawdza się poliamid PA. Rekomendowane jest dobrej jakości łożysko typu 2RS. Ponadto najlepszym wyborem jest rolka zakończona promieniem, nie fazką, wykonana na tokarce CNC z wałka materiału. Istotne jest również dodatkowe zabezpieczenie, chroniące łożysko. Takie rolki z tworzywa do wózka bramy sprawdzają się najlepiej. 

Similar Posts