Cięcie rozmaitych materiałów budowlanych to rutynowy element prac remontowych czy wykończeniowych, przy którym nieodłącznym elementem jest wykorzystanie tarcz diamentowych. Jakie są ich rodzaje i o czym warto pamiętać przy ich użytkowaniu?
Czym są tarcze diamentowe?
Tarcze diamentowe to narzędzia w kształcie dysku, których zadaniem jest efektywne cięcie rozmaitych materiałów. Ich budowa składa się z metalowego korpusu (wykonanego ze stali lub stopu lekkich metali) oraz specjalnego proszku diamentowego, od którego noszą swoją nazwę. Proszek ten jest wkomponowany w spoiwo metalowe tarczy i naniesiony na jej obwodzie.
Tarcze diamentowe znajdują zastosowanie w wielu branżach, ponieważ doskonale radzą sobie z cięciem materiałów o zróżnicowanym poziomie twardości i kruchości. Można za ich pomocą przecinać:
- beton
- żelbet
- glazurę
- metal
- szkło
- asfalt
- tworzywa sztuczne
- kamień
- ceramikę
- drewno
Rodzaje tarcz diamentowych
Ze względu na różnice w budowie i zastosowaniu, wyróżnia się kilka rodzajów tarcz diamentowych. Najczęściej stosowany podział wymienia:
- Tarcze segmentowe typu blokowego
Sprawdzają się do cięcia twardszych materiałów, na przykład betonu czy cegieł. Ich ostrza są zamontowane na stalowym dysku, a pomiędzy segmentami znajdują się odstępy, dzięki czemu ich praca jest szybsza i nie przysparza wielu trudności.
- Tarcze segmentowe turbo
Tego typu tarcze diamentowe są uniwersalne – mogą być stosowane zarówno do materiałów twardych, jak i kruchych. Charakteryzują się bardzo szybkim cięciem i wysoką efektywnością, jednak za cenę szybszego zużywania i krótszej żywotności.
- Tarcze z segmentem ciągłym
Szczególnym powodzeniem cieszą się w przypadku cięcia glazury i gresu, ale z powodzeniem można je także stosować do materiałów o zróżnicowanym poziomie twardości i kruchości. Ich cechą jest brak wcięć oraz równomierne rozłożenie diamentowej warstwy na całej powierzchni tarczy.Sprawdź ofertę na https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/tarcze-diamentowe/.
Jak używać tarcz diamentowych?
Mimo że tarcze diamentowe są proste w użytkowaniu, warto pamiętać o niektórych zasadach, które ułatwią pracę z nimi. Oto najważniejsze z nich:
- Dostosowanie tarczy do jej przeznaczenia – w tym celu warto zastanowić się, jaki rodzaj tarczy będzie najlepszy do konkretnego materiału, a także wziąć pod uwagę jej maksymalną prędkość oraz to, czy jest dostosowana do pracy „na sucho” czy „na mokro”;
- Nawilżanie tarczy i miejsca cięcia – jest konieczne w przypadku tarcz przeznaczonych do pracy „na mokro”, służy większej efektywności pracy oraz zachowaniu dłuższej żywotności tarczy;
- Cięcie na odpowiednią głębokość – warto stosować się do maksymalnej głębokości cięcia sugerowanej przez jej producenta (zależy ona głównie od jej średnicy);
- Nieprzekraczanie maksymalnej prędkości cięcia – prędkość obrotów tarczy należy dostosować do specyfiki konkretnego materiału (w tym wypadku również warto zasięgnąć informacji od producenta urządzeń).