Nieruchomości

Akt notarialny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Akt notarialny jest najważniejszym dokumentem dla właściciela nieruchomości. To właśnie dlatego, podczas zakupu mieszkania trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co jest w nim zapisane. Co dokładnie warto sprawdzić będąc u notariusza? Podpowiadamy. Obciążenia nieruchomości Deweloperzy w Środzie Wielkopolskiej są w trakcie realizacji wielu ciekawych inwestycji, co budzi ogromne zainteresowanie zakupem nieruchomości. Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, jest mało prawdopodobne, że będą na nim jakieś obciążenia. To niewątpliwie jedna z największych zalet zakupu nieruchomości od dewelopera. Zupełnie inaczej będzie to wyglądać w przypadku rynku wtórnego. Wiele osób decyduje się zakupić nieruchomość z kredytu hipotecznego, przez co ta jest potem obciążona hipoteką. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, spotykane są również obciążenia związane ze służebnością osobistą. Najlepiej jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego sprawdzić, czy na nieruchomości nie ciążą żadne zobowiązania. W tym celu musimy poprosić sprzedającego lub pośrednika o podanie numeru księgi wieczystej (o ile taka jest już prowadzona). Następnie dokładnie musimy ją sprawdzić, co można zrobić z pomocą wyszukiwarki elektronicznych ksiąg wieczystych. Przeglądając treść dokumentu, koniecznie musimy zwrócić uwagę na dział III i IV, bo to właśnie tam zawarte są informacje na temat ewentualnych obciążeń. Co warto sprawdzić? Koniecznie trzeba sprawdzić, czy stan nieruchomości jest opisany wystarczająco szczegółowo. Co to znaczy? Powinny w nim zostać zawarte szczegółowe informacje na temat wspomnianych już obciążeń, a także stanu prawnego i samego lokalu. Co do stanu prawnego, w akcie notarialnym powinien zostać zapisany numer księgi wieczystej. Do tego musi być w nim uwzględniona podstawa nabycia i zapisani właściciele (z imienia i nazwiska, imion rodziców, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL i miejsca zamieszkania). Równie szczegółowo musi zostać opisany sam lokal. To znaczy, że w akcie notarialnym musi zostać zawarty dokładny adres, powierzchnia użytkowa wraz z pomieszczeniami przynależnymi, opis poszczególnych pomieszczeń, piętro (ewentualnie kondygnacja), a także stan techniczny. Jeśli ten wskazuje na to, że mieszkanie jest do remontu, również to musi zostać w nim uwzględnione. Notariusz przed podpisaniem aktu notarialnego musi go odczytać. Nawet gdy wszystko wydaje się być w porządku, przed podpisaniem dokumentu powinniśmy go samodzielnie jeszcze dokładnie przeczytać i sprawdzić chociażby pod kątem literówek. Te mogą wkraść się zwłaszcza przy numerach PESEL, numerze konta bankowego, adresach czy nazwiskach. Najlepiej poprawić je jeszcze przed ostatecznym złożeniem podpisów.

Akt notarialny jest najważniejszym dokumentem dla właściciela nieruchomości. To właśnie dlatego, podczas zakupu mieszkania trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co jest w nim zapisane. Co dokładnie warto sprawdzić będąc u notariusza? Podpowiadamy.

Obciążenia nieruchomości

Deweloperzy w Środzie Wielkopolskiej są w trakcie realizacji wielu ciekawych inwestycji, co budzi ogromne zainteresowanie zakupem nieruchomości. Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, jest mało prawdopodobne, że będą na nim jakieś obciążenia. To niewątpliwie jedna z największych zalet zakupu nieruchomości od dewelopera. Zupełnie inaczej będzie to wyglądać w przypadku rynku wtórnego. Wiele osób decyduje się zakupić nieruchomość z kredytu hipotecznego, przez co ta jest potem obciążona hipoteką. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, spotykane są również obciążenia związane ze służebnością osobistą.

Najlepiej jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego sprawdzić, czy na nieruchomości nie ciążą żadne zobowiązania. W tym celu musimy poprosić sprzedającego lub pośrednika o podanie numeru księgi wieczystej (o ile taka jest już prowadzona). Następnie dokładnie musimy ją sprawdzić, co można zrobić z pomocą wyszukiwarki elektronicznych ksiąg wieczystych. Przeglądając treść dokumentu, koniecznie musimy zwrócić uwagę na dział III i IV, bo to właśnie tam zawarte są informacje na temat ewentualnych obciążeń.

Co warto sprawdzić?

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy stan nieruchomości jest opisany wystarczająco szczegółowo. Co to znaczy? Powinny w nim zostać zawarte szczegółowe informacje na temat wspomnianych już obciążeń, a także stanu prawnego i samego lokalu. Co do stanu prawnego, w akcie notarialnym powinien zostać zapisany numer księgi wieczystej. Do tego musi być w nim uwzględniona podstawa nabycia i zapisani właściciele (z imienia i nazwiska, imion rodziców, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL i miejsca zamieszkania).

Równie szczegółowo musi zostać opisany sam lokal. To znaczy, że w akcie notarialnym musi zostać zawarty dokładny adres, powierzchnia użytkowa wraz z pomieszczeniami przynależnymi, opis poszczególnych pomieszczeń, piętro (ewentualnie kondygnacja), a także stan techniczny. Jeśli ten wskazuje na to, że mieszkanie jest do remontu, również to musi zostać w nim uwzględnione.

Notariusz przed podpisaniem aktu notarialnego musi go odczytać. Nawet gdy wszystko wydaje się być w porządku, przed podpisaniem dokumentu powinniśmy go samodzielnie jeszcze dokładnie przeczytać i sprawdzić chociażby pod kątem literówek. Te mogą wkraść się zwłaszcza przy numerach PESEL, numerze konta bankowego, adresach czy nazwiskach. Najlepiej poprawić je jeszcze przed ostatecznym złożeniem podpisów.

Similar Posts