Akt notarialny jest najważniejszym dokumentem dla właściciela nieruchomości. To właśnie dlatego, podczas zakupu mieszkania trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co jest w nim zapisane. Co dokładnie warto sprawdzić będąc u notariusza? Podpowiadamy.
Obciążenia nieruchomości
Deweloperzy w Środzie Wielkopolskiej są w trakcie realizacji wielu ciekawych inwestycji, co budzi ogromne zainteresowanie zakupem nieruchomości. Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, jest mało prawdopodobne, że będą na nim jakieś obciążenia. To niewątpliwie jedna z największych zalet zakupu nieruchomości od dewelopera. Zupełnie inaczej będzie to wyglądać w przypadku rynku wtórnego. Wiele osób decyduje się zakupić nieruchomość z kredytu hipotecznego, przez co ta jest potem obciążona hipoteką. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, spotykane są również obciążenia związane ze służebnością osobistą.
Najlepiej jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego sprawdzić, czy na nieruchomości nie ciążą żadne zobowiązania. W tym celu musimy poprosić sprzedającego lub pośrednika o podanie numeru księgi wieczystej (o ile taka jest już prowadzona). Następnie dokładnie musimy ją sprawdzić, co można zrobić z pomocą wyszukiwarki elektronicznych ksiąg wieczystych. Przeglądając treść dokumentu, koniecznie musimy zwrócić uwagę na dział III i IV, bo to właśnie tam zawarte są informacje na temat ewentualnych obciążeń.
Co warto sprawdzić?
Koniecznie trzeba sprawdzić, czy stan nieruchomości jest opisany wystarczająco szczegółowo. Co to znaczy? Powinny w nim zostać zawarte szczegółowe informacje na temat wspomnianych już obciążeń, a także stanu prawnego i samego lokalu. Co do stanu prawnego, w akcie notarialnym powinien zostać zapisany numer księgi wieczystej. Do tego musi być w nim uwzględniona podstawa nabycia i zapisani właściciele (z imienia i nazwiska, imion rodziców, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL i miejsca zamieszkania).
Równie szczegółowo musi zostać opisany sam lokal. To znaczy, że w akcie notarialnym musi zostać zawarty dokładny adres, powierzchnia użytkowa wraz z pomieszczeniami przynależnymi, opis poszczególnych pomieszczeń, piętro (ewentualnie kondygnacja), a także stan techniczny. Jeśli ten wskazuje na to, że mieszkanie jest do remontu, również to musi zostać w nim uwzględnione.
Notariusz przed podpisaniem aktu notarialnego musi go odczytać. Nawet gdy wszystko wydaje się być w porządku, przed podpisaniem dokumentu powinniśmy go samodzielnie jeszcze dokładnie przeczytać i sprawdzić chociażby pod kątem literówek. Te mogą wkraść się zwłaszcza przy numerach PESEL, numerze konta bankowego, adresach czy nazwiskach. Najlepiej poprawić je jeszcze przed ostatecznym złożeniem podpisów.