Porady

W jaki sposób ekologicznie chłodzić dom lub mieszkanie?

Powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus Vaillant

Domy budowane zgodnie z aktualnymi warunkami technicznymi mają bardzo małe straty ciepła. Grubość i jakość wykonania warstw izolacji sprawia, że budynki są coraz cieplejsze tzn. coraz mniej energii wydostaje się poprzez ściany, dach czy podłogę. Można to porównać do termosu, w którym ciecz jest ciepła przez długi czas. Wiąże się to z wieloma korzyściami, m.in. koszt ogrzania takich budynków jest coraz niższy. Niestety, z drugiej strony coraz trudniej jest je schłodzić latem. W artykule razem z ekspertem marki Vaillant przedstawimy podstawowe sposoby na ekologiczne chłodzenie domu.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje klimatyzatorów,
  • w jaki sposób pomieszczenie chłodzi pompa ciepła,
  • jakie są korzyści instalacji klimakonwektorów w zestawieniu z pompą ciepła.

 

Straty ciepła w nowo budowanym budynku możemy szacować na około 40-50 W/m2, co przy powierzchni 150 m2 daje 6 kW zapotrzebowania podczas największych mrozów. Zapotrzebowanie na chłód podczas upalnych dni może być jednak prawie trzy razy większe. Bardzo dużo zależy od tego, od której strony świata zlokalizowane są pomieszczenia oraz czy chronimy je przed nadmiernymi zyskami słonecznymi poprzez zastosowanie rolet lub moskitier. Metoda ta może zmniejszyć zyski słoneczne w bardzo dużym stopniu. Może się okazać, że chłodzenie nie jest już niezbędne. To najbardziej ekologiczny sposób ochrony budynku przed przegrzaniem, lecz nie jedyny.

Klimatyzatory – urządzenia stworzone do chłodzenia pomieszczeń

Obecnie najbardziej skutecznym sposobem chłodzenia jest klimatyzacja. W ofercie Vaillant znajdziemy zarówno klimatyzatory monosplit o mocy 2,7 kW, przeznaczone do mniejszych pomieszczeń, jak i klimatyzatory multisplit o mocy do 10,2 kW. Oznacza to, że możemy chłodzić małe pokoje oraz większe salony czy otwarte przestrzenie.

Rodzaje klimatyzatorów (monosplit i multisplit) różnią się liczbą jednostek wewnętrznych, które mogą pracować z jedną jednostką zewnętrzną. W przypadku jednostek multisplit przy jednej jednostce zewnętrznej możemy zamontować do czterech jednostek wewnętrznych, które schłodzą cztery różne pomieszczenia. Dzięki pełnej regulacji mocy, którą umożliwiają sprężarki typu inwerter, możliwe jest chłodzenie pomieszczeń w zależności od warunków zewnętrznych. Dzięki temu koszt eksploatacji klimatyzatora jest ograniczany, ponieważ energia jest zużywana zależnie od potrzeb.

Dodatkowym atutem klimatyzatorów jest możliwość dogrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym. Funkcja ta sprawdza się często w małych pomieszczeniach, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. Musimy jednak pamiętać, że klimatyzator w trybie ogrzewania może pracować tylko do określonej temperatury. W przypadku klimatyzatorów Vaillant jest to -15℃ – poniżej tej temperatury potrzebujemy innego źródła ciepła.

Bardzo ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie klimatyzatorów. Musimy być świadomi, że każda jednostka wewnętrzna w zależności od budowy ma określony zasięg chłodzenia. Oznacza to, że po zamontowaniu jednego klimatyzatora dużej mocy np. w korytarzu niestety, nie schłodzimy równomiernie wszystkich pomieszczeń dookoła. Rozwiązaniem jest kilka mniejszych jednostek w systemie multisplit.

ClimaVAIR exclusive to seria klimatyzatorów wykorzystujących czynnik chłodniczy R32, która oferuje wiele korzyści. Do najważniejszych należy większa efektywność energetyczna, mniejszy wpływ na zmianę klimatu (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego GWP = 675) i mniejsza ilość czynnika w porównaniu do klimatyzatorów na gaz R410 A.

Pompa ciepła gruntowa i powietrzna – skuteczne chłodzenie nawet bez pracy sprężarki

Innym ekologicznym źródłem chłodu jest pompa ciepła. Zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy mogą produkować chłód dla naszego domu, jednak wybierając pompę gruntową, mamy więcej możliwości. Chłód z gruntu może być pobierany i przekazywany do budynku przy użyciu pompy obiegowej i sprężarki (chłodzenie aktywne) oraz z pominięciem sprężarki (chłodzenia pasywne).

Chłodzenie pasywne polega na przekazywaniu chłodu z gruntu bezpośrednio na wymiennik przy użyciu pompy obiegowej. Chłodzenie aktywne dodatkowo wymaga pracy sprężarki, która zwiększa moc chłodniczą urządzenia. Aktywne chłodzenie jest zatem bardziej wydajne, jednak generuje większe zużycie energii, co ma wpływ na rachunki. Chłodzenie pasywne, bez sprężarki, jest jednym z najtańszych sposobów ekologicznego chłodzenia. Koszty są ograniczone do pracy pompy obiegowej, jednak moc takiego chłodzenia również jest niższa i zależna od wielkości dolnego źródła.

Powietrzne pompy ciepła do schłodzenia budynku zawsze wykorzystują sprężarkę. Odbywa się to poprzez odwrócenie ich pracy. Chłód jest kierowany do instalacji, a z jednostki wewnętrznej wywiewane jest ciepłe powietrze. Moc chłodnicza zależy od wielkości jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Zazwyczaj moc wymagana do ogrzania budynku podczas największych mrozów jest mniejsza niż moc wymagana do schłodzenia tego samego budynku latem podczas największych upałów. Mając to na uwadze, musimy nastawić się na schłodzenie tylko niektórych pomieszczeń, podobnie jak w przypadku klimatyzacji.

Klimakonwektory i chłodzenie podłogowe – co wybrać?

Źródło chłodu w postaci pompy ciepła wymaga jeszcze pozostałych elementów układu chłodzącego. Chłód do pomieszczeń może być przekazywany przez podłogówkę, która zimą służy do ogrzewania, lub poprzez klimakonwektory. Moc chłodnicza podłogówki jest ograniczona temperaturą punktu rosy. Przy zbyt mocnym schłodzeniu podłogi może pojawić się na niej niepożądana wilgoć. Sterownik Vaillant multiMATIC kontroluje punkt rosy i nie dopuszcza do wykroplenia się wilgoci. W zawiązku z tym podłogówka zapewnia około 20 W/m2 mocy chłodniczej.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami zapotrzebowanie na chłód w nasłonecznionym budynku może sięgać 100 W/m2. Chłodzenie poprzez podłogę jest bardzo dobrym sposobem na przełamanie zysków słonecznych i utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu, jednak nie schłodzi go tak szybko jak klimatyzacja.

Rozwiązaniem jest chłodzenie poprzez klimakonwektory. Tutaj jedynym ograniczeniem jest moc pompy ciepła oraz moc klimakonwektora. Działa on bardzo podobnie jak klimatyzacja i ma te same zalety, jednak do pracy nie wymaga jednostki zewnętrznej, a pompy ciepła. Różnicą jest również sposób dostarczania chłodu. W klimatyzatorach wykorzystywany jest czynnik chłodniczy, natomiast w klimakonwektorach – woda. Przewagą klimakonwektorów w połączeniu z pompą ciepła jest możliwość ogrzewania również poniżej -25℃. Stanowią więc one alternatywę dla grzejników i urządzeń klimatyzacyjnych. Firma Vaillant ma w ofercie klimakonwektory typu ściennego, kasetonowe, konsole oraz kanałowe.

Jesteś zainteresowany sposobami na ekologiczne chłodzenie pomieszczeń? Pamiętaj, że na takie urządzenia, jak pompy ciepła, możesz otrzymać dotację z programu Czyste Powietrze. Zajrzyj na stronę marki Vaillant, aby poznać więcej ekologicznych technologii i ich zastosowań w budownictwie.

Similar Posts