Porady

Zakup mieszkania z wykończeniem pod klucz: wady i zalety takiego rozwiązania

Zakup mieszkania z wykończeniem pod klucz: wady i zalety takiego rozwiązania

Mieszkanie z wykończeniem pod klucz jest rozumiane jako obiekt gotowy do zamieszkania, bez konieczności dodatkowych remontów. To nieco większy wydatek, a zarazem oszczędność czasu i sił. Kiedy najbardziej opłaca się zakup mieszkania pod klucz, a kiedy lepiej wybrać inne rozwiązanie? Podpowiadamy!

Mieszkanie z wykończeniem pod klucz, jakie prace są uwzględnione?

Wykończenie pod klucz to opcja, którą oferują deweloperzy, firmy budowlane i architekci wnętrz. To, jakie prace zostaną uwzględnione w projekcie, zależy od umowy z wykonawcą. Warto mieć to na uwadze, by przy odbiorze mieszkania uniknąć nieporozumień.

W ogólnym rozumieniu standard pod klucz to mieszkanie, które jest gotowe do zamieszkania. W niektórych opcjach trzeba jednak dokupić meble, a w innych nie. Jeśli tego nie sprawdzimy przed kupnem oferty, nie możemy mieć pretensji do wykonawcy o brak pewnych szczegółów, których się spodziewaliśmy.

Wszelkie prace wykończeniowe pod klucz należy zabezpieczać umową. Dokument powinien jasno określać zakres prac, budżet i termin oddania gotowego mieszkania.

Wady i zalety zakupu mieszkania z wykończeniem

Deweloperzy często kupują mieszkania, remontują je i sprzedają z zyskiem. Takie mieszkanie może mieć nieco wyższą cenę, ale istotnie jest już urządzone. W komplecie mamy praktycznie całe wyposażenie i z pewnością jest to bardzo wygodne. Tym bardziej że cena w przypadku takich mieszkań nie jest znacznie wyższa w porównaniu do innych ofert.

Problemem może być natomiast jakość wyposażenia wnętrza. Będzie się ono prezentowało pięknie, ale poszczególne elementy mogą mieć gorszą jakość, ponieważ deweloper także musiał zmieścić się w określonym budżecie.

Z kolei korzystanie z usług firmy budowlanej lub architekta pozwala na idealne wykończenie mieszkania, ale idzie za tym odpowiednio wysoki koszt. Im wyższe mamy wymagania, tym więcej zapłacimy, wliczając w to zakup materiałów i robociznę. Wszelkie prace należy również uzgodnić na etapie projektu, ponieważ poprawki w już urządzonym wnętrzu wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Mieszkanie pod klucz, komu polecamy to rozwiązanie?

Jeśli należysz do osób, które lubią robić wszystko po swojemu, masz określoną wizję mieszkania i mniej więcej wiesz, jak urządzić wnętrze — zrezygnuj z opcji mieszkania pod klucz. Mieszkania gotowe do zamieszkania pochodzące od dewelopera są z góry urządzone/ Z kolei architekci wnętrz zawsze wprowadzają swoją wizję. Poza tym ta opcja jest kosztowna i wymaga wielu poprawek.

Nie wszyscy jednak mają świadomość trendów i potrafią tak połączyć poszczególne elementy wykończenia wnętrza, by składały się w spójną, estetyczną całość. W tym wypadku lepiej oszczędzić sobie kłopotu i skorzystać z pomocy lub kupić gotowe mieszkanie od dewelopera.

A jeśli szukasz wskazówek dotyczących prac wykończeniowych, wpis: Prace wykończeniowe, co warto wiedzieć, może Ci się przydać. Ostatecznie najważniejsze jest, by mieszkanie było funkcjonalne i trafiało w gust właściciela. Działaj więc w zgodzie z własnym gustem i możliwościami finansowymi, gdyż każdym sposobem możesz osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Similar Posts