Dom i Ogród

Inteligentny sprzęt AGD – czy warto inwestować?

Inteligentny sprzęt AGD – czy warto inwestować?

Czym są inteligentne urządzenia AGD i jakie mają funkcje? Czy warto kupować tego typu sprzęt? A może to po prostu przerost formy nad treścią?

Sprzęt AGD w stylu smart

Wszelkiego rodzaju urządzenia typu smart obecne są w naszym życiu od pewnego czasu. Do niektórych zdążyliśmy się już nawet przyzwyczaić i często nie wyobrażamy sobie bez nich codzienności. Wystarczy wspomnieć o smartfonach czy telewizorach smart. Coraz większą popularność na rynku zyskuje także inteligentny sprzęt AGD, który ma całą masę użytecznych i praktycznych funkcji. Inteligentny sprzęt AGD do kuchni, wliczając w to zarówno sprzęt AGD do zabudowy, jak i drobniejsze urządzenia AGD, powinien zyskiwać coraz więcej zwolenników, a zdaniem wielu ekspertów takie technologie są przyszłością, która rozpoczyna się już dziś.

 

Inteligentna pralka i inne smart AGD

Jednym z pierwszych urządzeń domowych, które dorobiły się przedrostka „smart”, są pralki automatyczne. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie pralki pozwalające na ich zdalne uruchomienie i sterowanie za pomocą aplikacji, którą możesz zainstalować na smartfonie, tablecie czy komputerze. W ten sposób wystarczy załadować urządzenie wcześniej, a następnie dzięki kilku kliknięciom, np. w ekran telefonu, uruchomić pranie, które będzie gotowe po twoim powrocie do domu. Pozwala to na niemałe oszczędności czasu.

Inteligentne pralki mają też inne funkcje. Możesz np. na bieżąco kontrolować ich pracę, ustawiać zdalnie wybrane programy, sprawdzić, na jakim etapie prania jest urządzenie. Co więcej, niektóre smart pralki mają też wbudowane systemy rozpoznawania komend głosowych. Wszystko odbywa się za pomocą komunikacji Wi-Fi, NFC lub Bluetooth.

Inny przykład urządzenia smart AGD to inteligentna zmywarka. Podobnie jak w przypadku pralki, dzięki nowoczesnym technologiom zyskujesz możliwość pełnego sterowania zmywarką z poziomu np. swojego smartfona. Warto w tym miejscu dodać, że w specjalnie przygotowanych aplikacjach znajdziesz też wiele wskazówek dotyczących obsługi urządzenia. Oprócz zdalnego włączania zmywarki, bardzo praktyczne jest np. zapisywanie ulubionych (czyli np. najczęstszych) programów i parametrów pracy. A jeśli chcesz, skorzystaj z pauzowania zmywania, aby móc skupić się na innej rzeczy.

Znakomite możliwości oferują również inteligentne lodówki. Dzięki apce możesz dowolnie ustawiać temperaturę wewnątrz urządzenia, włączyć wybrany program (np. tryb wakacyjny), będziesz zarządzał ilością zużywanej energii czy szybko wykonasz diagnostykę sprzętu. To jednak nie wszystko, nowoczesne lodówki stają się już swoistym minicentrum rozrywki dla domowników, mogą bowiem być wyposażone w duży ekran na drzwiach. Ekran pozwala m.in. na:

  • zapisywanie notatek i wiadomości tekstowych dla domowników,
  • oglądanie albumów ze zdjęciami,
  • prowadzenie kalendarza domowników,
  • oglądanie seriali czy odtwarzanie muzyki,
  • przeglądanie internetu.

Oprócz tego stopniowo rośnie liczba mniejszych urządzeń AGD wyposażonych w funkcję smart. Mogą być to różnego rodzaju np. mikrofalówki, miksery czy thermomix.

 

Czy warto kupować inteligentne AGD?

Naszym zdaniem odpowiedź może być tylko jedna – jak najbardziej warto kupować sprzęty smart AGD. Nowoczesne technologie znacznie ułatwiły obsługę takich urządzeń i sprawiły, że możesz oszczędzać zarówno swój czas, jak i pieniądze (np. poprzez ustawienia poboru energii). Nie ulega też wątpliwości, że swoiste zintegrowanie coraz większej liczby urządzeń z internetem będzie się rozpowszechniało, więc już wkrótce pojawią się kolejne inteligentne produkty dla domu i rodziny. Kto wie, być z może z czasem, dzięki sztucznej inteligencji, urządzenia będą uczyły się naszych nawyków i przyzwyczajeń? Dzięki temu ekspres zaparzy ci kawę dokładnie wtedy, gdy wstaniesz.

Similar Posts