Budowa domu to spore wyzwanie i ważna decyzja wraz, z którą pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących wyboru działki, procesu budowy oraz niezbędnych formalności. Jak dobrze przygotować się do budowy i o czym pamiętać w trakcie realizacji? Przedstawiamy kompleksowy poradnik!
Zakup działki
Marzenie o budowie własnego domu zaczyna się od wyboru i zakupu działki. Najlepiej kupić działkę budowlaną, którą łatwo będziesz mógł uzbroić, przyłączając niezbędne media. Zwróć także uwagę na obecność drogi dojazdowej oraz kształt. Odrębnym zagadnieniem jest lokalizacja oraz wynikająca z niej cena. Ceny działek budowlanych wahają w przedziale od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy.
Wybór projektu
Wybór projektu powinien być dostosowany do ilości domowników oraz ich potrzeb. W przypadku rodziny dobrym pomysłem jest dom z poddaszem użytkowym, podczas gdy w przypadku seniorów, warto zastanowić się nad domem parterowym. Projekt pewien być także zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni lub warunkami zabudowy. Możesz także stworzyć swój własny projekt we współpracy z architektem lub zaadaptować kupiony wedle swoich preferencji.
Pozwolenie na budowę
Zakup i adaptacja projektu do działki to dopiero pierwszy krok, na liście formalności niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Wśród dokumentów, które musisz skompletować, znajdują się również miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni lub decyzja o warunkach zabudowy, pozwolenia na przyłącza prądu, gazu, kanalizacji oraz wody, sporządzona przez geodetę mapa do celów projektowych oraz zezwolenie na wjazd na działkę. Dokumenty należy złożyć do odpowiedniego Inspektoratu Budowlanego. Urząd ma powinien wydać decyzję w ciągi miesiąca od złożenia wniosku.
Budowa domu
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można rozpocząć właściwe prace. Ekipę budowlaną oraz kierownika budowy warto jednak wybrać już wcześniej, rezerwując sobie dogodny termin. Prace rozpoczyna się od wykonania fundamentów lub płyty fundamentowej. Kolejnym etapem jest wzniesienie ścian, wykonanie stropów, dachu, a następnie prace elewacyjne. W trakcie budowy wykonywane są także instalacje elektryczne, gazowe oraz wodno-kanalizacyjne. Ostatnim krokiem jest wstawienie drzwi i okien oraz prace elewacyjne.
Prace wykończeniowe
Gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym, można rozpocząć prace wykończeniowe w środku. Tradycyjnie zaczyna się od podłóg oraz wykonania łazienek i kuchni. Następnym krokiem jest gruntowaniem ścian oraz malowanie. Warto wykonywać prace etapami oraz pamiętać, o dokładnym zabezpieczaniu materiałów oraz wykonanych elementów, tak aby nie uległy zniszczeniu.
To także czas na ściągnięcie wymiarów pomieszczeń oraz zamówienie mebli na wymiar. Planując prace wykończeniowe, również warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji terminów. Przykładem mogą być nieruchomości w Warszawie, gdzie na fachowców trzeba czekać niekiedy kilka miesięcy.
Odbiór budynku
Momentem wieńczącym proces budowy jest odbiór budynku. Aby był on możliwy, budynek musi być wybudowany zgodnie z zaakceptowanym przez urząd projektem, posiadać podjazd oraz wszystkie instalacje wraz z potwierdzeniem sprawności ich działania przez uprawnionych fachowców. Wymagane potwierdzenia wraz z uzupełnionym dziennikiem budowy, należy ponownie złożyć do Inspektoratu Budowlanego i czekać na wydanie decyzji. Potem, pozostaje cieszyć się domem i udaną realizacją.