Dom i Ogród

Czy warto inwestować w szambo na działce zamiast kanalizacji?

Czy warto inwestować w szambo na działce zamiast kanalizacji?

Sieć kanalizacyjna w Polsce jak dotąd nie jest rozwinięta na tyle, by wszystkie domy jednorodzinne mogły podłączyć się do kanalizacji. Zamiast tego możliwe są 2 rozwiązania: szambo lub mała oczyszczalnia ścieków na działce. Co trzeba wiedzieć, decydując się na budowę szamba na posesji? Czy warto w nie inwestować? Zapraszamy do czytania!

Inwestycja w szambo, kiedy się opłaca?

Szambo jest najpopularniejszą alternatywą dla sieci kanalizacyjnej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na koszty. Zarówno budowa małej oczyszczalni, jak i podłączenie się do kanalizacji we własnym zakresie są bardzo kosztowne. Jeśli zaś chodzi o samą oczyszczalnię, aby móc ją zbudować, trzeba być posiadaczem działki o określonej wielkości.

Budowa szamba jest opłacalna ze względu na prostotę konstrukcji i łatwość w eksploatacji. Co prawda obecność szamba wymaga jego oczyszczania co jakiś czas. W tym celu konieczne jest odpompowywanie zawartości zbiornika. Warte uwagi pompy można znaleźć na stronie dostudni.pl. Pompy dostępne są w różnych rodzajach, dzięki czemu możemy dopasować je do naszych potrzeb. Więcej na ten temat powiemy na końcu tego artykułu.

Jakie są wymogi prawne do instalacji szamba na działce?

Pozornie wydaje się, że inwestycja w szambo na prywatnej posesji jest kwestią wyboru. Nie zawsze, ponieważ zasady odprowadzania ścieków są regulowane ścisłymi przepisami prawnymi. Rozważając dostępne opcje, w tym szambo, należy pamiętać:

  • Nie możemy zainwestować w szambo, kiedy możliwe jest przyłączenie posesji do sieci kanalizacyjnej.

  • Szambo powinno znajdować się w określonym miejscu na działce. Co najmniej 5 m od okien i drzwi, 15 m od studni i 2 m od granicy działki.

  • Szambo jest jedynym rozwiązaniem, jeśli na działce stwierdza się wysoki poziom wód gruntowych, wykluczający możliwość budowy przydomowej oczyszczalni.

Teoretycznie szambo o pojemności do 10m3 możemy postawić na działce bez pozwolenia. Budowę wystarczy zgłosić w lokalnym urzędzie. Na większe zbiorniki potrzebne jest pozwolenie. W praktyce jednak warto dopilnować formalności i uważnie przestudiować przepisy, by nie narazić się na problemy i dodatkowe koszta.

Budowa szamba, o tym należy pamiętać

Wspomnieliśmy wyżej o konieczności dostosowania budowy szamba do określonych przepisów. Ze względu na szczegółowe wytyczne nie jest to trudne. O wiele trudniejszym zadaniem będzie wybór odpowiedniej pompy. To inwestycja, nad którą warto się zastanowić, ponieważ od wyboru pompy będzie zależał nasz komfort.

Przy wyborze pompy należy dobrać odpowiednią pojemność oraz wydajność urządzenia. Warto zwrócić również uwagę na funkcje dodatkowe, na przykład pompy do szamba z rozdrabniaczem. Tego rodzaju pompa wyposażona jest w dodatkowy nóż, który umożliwia rozdrabnianie ścieków nieoczyszczonych. Przydatna może okazać się również zatapialna pompa do szamba. Pompa, którą można zanurzać, idealnie sprawdzi się przy dokładnym oczyszczaniu zbiornika. Przy ściekach oczywiście ważne jest, by wybierać pompy do brudnych zadań, czyli takie, które są odporne na zanieczyszczenia.

Similar Posts