Dom i Ogród

Jaki materac wybrać? Na te cechy warto zwrócić uwagę!

Jaki materac wybrać? Na te cechy warto zwrócić uwagę!

Wygoda jest jedną z podstawowych kwestii, jeśli chodzi o wybór łóżka lub materaca. Bez względu na to, ile czasu poświęcamy na sen, chcemy obudzić się wypoczęci i pełni energii. Na jakie cechy warto zwracać uwagę przy wyborze materaca do spania? Zapraszamy do czytania!

Twardość materaca, jaka jest najlepsza?

Dla każdego coś innego. Jedni powiedzą, że najlepszy materac do spania jest bardzo miękki, który otula nas podczas snu. Inni z kolei będą argumentować, że dla kręgosłupa najlepiej jest, kiedy materac cechuje duża twardość. Okazuje się, że idealna twardość materaca do spania znajduje się pomiędzy niezwykle miękkim, a bardzo twardym.

Chodzi o to, że materac powinien dopasować się do kształtu ciała. Profesjonalnie materac powinno dobrać się do swojej wagi i wzrostu. Znacznie częściej jednak kierujemy się własnymi odczuciami, dlatego materace dobrze jest skonfrontować z własnymi doświadczeniami.

Rodzaj wypełnienia materaca ma znaczenie

Dobre materace mają 3 rodzaje wypełnienia: lateksowe, piankowe lub sprężynowe. Niektórzy nie znoszą obecnych w materacu lub kanapie sprężyn, jednak warto mieć na uwadze, że tego rodzaju materace równomiernie się uginają i są odporne na odkształcanie z upływem czasu.

Piankowe i lateksowe materace różnią się tym, że nie uginają się tak bardzo pod ciężarem ciała. Kładąc się na takim materacu nie mamy wrażenia “zatapiania się”. W tym wypadku musimy jedynie uważać, by materac piankowy lub lateksowy nie był za cienki. Płaski materac tego typu nie będzie umożliwiał wystarczającego wgłębienia się ramion i bioder, co negatywnie wpłynie na jakość snu.

Dobry pokrowiec na materac

Materace do spania są zwykle kupowane na długie lata. Jeśli zależy nam na trwałości materaca i wygodzie, musimy postawić na bardzo dobrą lub najlepszą jakość. Liczy się zatem nie tylko wypełnienie i twardość materaca, ale również jego powierzchnia.

Mimo że zwykle kładziemy na materac prześcieradło, jest to zbyt słabe zabezpieczenie materaca przed zanieczyszczeniami. Rozlany napój, resztki jedzenia, czy zwykłe użytkowanie mogą pozostawić ślady nie do wyczyszczenia. Dobry pokrowiec na materac to ochrona i komfort dla nas. Koniecznie trzeba zwracać uwagę, czy pokrowiec można zdejmować i czy nadaje się do prania. Dodatkowo materiał powinien być oddychający i przyjemny w dotyku, chociaż to ostatnie jest najmniej istotnym walorem.

Ile kosztuje dobry materac do spania?

Materace uznawane są za dość drogie, ale cena w tym wypadku idzie w parze z jakością. Jeśli naprawdę chcemy mieć wygodny materac do spania na lata, nie możemy wybierać najtańszej opcji. Dobra wiadomość: nie musimy wybierać również najdroższych materacy. Wystarczy zwrócić uwagę na wyżej wymienione parametry i wybrać ten produkt, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Dobry materac może kosztować od kilkuset do półtora tysiąca złotych.

Na koniec warto wspomnieć, że nie trzeba bać się kupowania materaca online. To wygodna opcja z dostawą do domu. Szczegółowe opisy na stronach produktów umożliwiają idealny wybór bez wychodzenia z domu!

Similar Posts