Dom i Ogród

Jakie ściany i podłogi do kuchni wybrać?

Jakie ściany i podłogi do kuchni wybrać?

Uważa się, że kuchnia jest jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń, jeśli chodzi o aranżację. Meble na wymiar, sprzęty AGD, mnóstwo akcesoriów kuchennych, a wszystko to musi do siebie pasować! W przeciwnym razie korzystanie z kuchni będzie uciążliwe i mało przyjemne. Do tego dochodzi jeszcze aranżacja ścian i podłogi. Jakie sprawdzą się w kuchni najlepiej? Zapraszamy do czytania!

Podłoga w kuchni: płytki, czy panele?

Podczas urządzania naszej wymarzonej kuchni, musimy pamiętać, że jest to pomieszczenie mocno eksploatowane, przynajmniej w większości. Codzienne gotowanie może narazić naszą elegancką podłogę z drewna lub paneli. Z tego względu panele w kuchni są polecane osobom, które spędzają w niej niewiele czasu i raczej rzadko gotują.

Zdecydowanie praktyczniejsze będą płytki podłogowe. Łatwe w czyszczeniu, estetyczne i odporne na działanie czasu. Jakie płytki kuchenne wybrać? Przede wszystkim trwałe, o dobrej jakości. W tym przypadku przyda się dodatkowa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, jeśli wypadnie nam z dłoni kubek lub talerz, ryzyko uszkodzenia powierzchni płytki będzie małe.

Nie bez znaczenia pozostaje również kolor płytek podłogowych. Jasne, czy ciemne? W dużej mierze zależy to od ogólnej aranżacji, natomiast funkcjonalne i popularne są płytki ciemniejsze lub w rozmaitych odcieniach szarości.

Płytki na ścianie w kuchni: tak, czy nie?

Płytki na ścianie w kuchni to zdecydowanie dobry pomysł, ale pamiętaj, że możesz nimi ozdobić zarówno całe ściany, jak i tylko część ścian lub wybranej przestrzeni. Obecnie modne i zarazem praktyczne jest układanie płytek tylko na jednej ścianie, w dodatku częściowo. Tworzy to niesamowity akcent w kuchni.

Płytki najczęściej układa się nad kuchenką i blatem do przygotowywania potraw. To praktyczne, ponieważ właśnie ściana nad kuchenką i blatem jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia. Piękne, błyszczące płytki będą łatwe w czyszczeniu i pozostaną nietknięte zębem czasu przez długie lata użytkowania.

Obecnie trudno sobie wyobrazić kuchnię bez płytek na ścianie. Co ciekawe, równie dużą popularnością cieszą się tak samo małe, jak i duże płytki. Duże płytki wymagają jednak nieco większej przestrzeni na ścianie, gdyż dzięki temu łatwiej jest wydobyć ich piękno. Źle wpasowane i zaaranżowane duże płytki od razu rzucają się w oczy.

Jakie kolory ścian i podłóg do kuchni?

Obecna moda na aranżację kuchni przewiduje zarówno ciemne, jak i zupełnie jasne pomieszczenia. To, jakiego wyboru dokonasz, będzie miało wpływ również na dobór mebli i akcesoriów. Do jasnej kuchni wyłącznie jasne meble nie będą pasowały tak dobrze, jak do ciemnych ścian. Trzeba więc bazować na zasadzie kontrastu, ponieważ zbyt jasne pomieszczenie będzie mdłe, z kolei ciemne stanie się przytłaczające.

W tym momencie warto również wspomnieć o oświetleniu. Światła ledowe o odpowiedniej barwie dodatkowo wyeksponują i podkreślą wybrane przez nas płytki ścienne i kolory. Oświetlenie do kuchni zdecydowanie warto wybierać na końcu, by stało się kropką nad i całej, znakomitej aranżacji.

Similar Posts