Fauna i Flora

Leiszmanioza u psów – co to tak właściwie jest?

zagrożenie leiszmaniozą u psów

Podróże z czworonogiem mogą być wspaniałym doświadczeniem – o ile tylko odpowiednio się do nich przygotujemy. Zmierzając do krajów śródziemnomorskich, koniecznie należy zwrócić uwagę na jedną z panujących tam chorób – leiszmaniozę. Czym jest i jak można zabezpieczyć przed nią swojego pupila?

Groźna choroba w krajach basenu Morza Śródziemnego

Wybierając się do krajów śródziemnomorskich wraz ze swoim pupilem, właściciel koniecznie powinien zapoznać się ze specyficznymi warunkami, jakie panują w tamtejszym środowisku. Istotna okaże się informacja o charakterystycznej dla tego regionu chorobie, która dotyka psy. Nazywa się ją leiszmaniozą. Niestety w obrębie Hiszpanii, Włoszech czy Grecji nasz czworonóg ma szansę natknąć się na pasożyty oraz choroby, z jakimi nie spotkałby się w swoim polskim domu. Leiszmaniozę wywołuje pasożyt, który przenoszony jest przez charakterystyczne dla ciepłego klimatu muchy piaskowe. Owady te kąsają czworonoga, aby napić się jego krwi – w ten sposób doprowadzając do jego zarażenia.

 

Jakie są objawy leiszmaniozy?

Leiszmanioza u psów najczęściej objawia się przez dolegliwości skórne. Charakterystyczne jest łysienie zwierzęcia w okolicach oczu, nosa oraz uszu. Pojawiać może się także popękana skóra oraz zrogowacenia w obszarze psich łokci i kolan. Sierść czworonoga przestaje wyglądać dobrze. Zmienia się również wygląd jego pazurów, które rosną o wiele szybciej niż zazwyczaj, przez co są nienaturalnie długie oraz łamliwe. Zarażony tą chorobą zwierzak będzie wykazywać brak apetytu oraz ogólne osłabienie. Częsta jest również przewlekła biegunka. Leiszmanioza jest szczególnie niebezpieczna, jeśli zaatakuje narządy wewnętrzne – efektem tego może być nawet niewydolność wątroby albo nerek. Należy zaznaczyć, że chorobę tę można przeoczyć na początkowych jej etapach – często bowiem nie daje ona o sobie znać żadnymi objawami nawet przez okres kilku miesięcy.

 

W jaki sposób można zapobiec zarażeniu?

Jeśli wiemy, że destynacją naszego wyjazdu będą kraje śródziemnomorskie i jednocześnie planujemy zabranie ze sobą pupila, musimy koniecznie dołożyć starań, aby uchronić czworonoga przed tą groźną chorobą. Zupełną podstawą jest zaszczepienie zwierzęcia przed urlopem. Należy pamiętać o tym, że szczepionka powinna być podana z wyprzedzeniem – nigdy przed samym wyjazdem. Warto więc wizytę w klinice weterynaryjnej zaplanować zawczasu. Podczas samego urlopu dobrze jest zraszać czworonoga środkiem odstraszającym owady (odpowiednim dla psów) oraz nie pozwalać pupilowi na spanie nocą na dworze.

Bibliografia:

 

 

Similar Posts