Fauna i Flora

Czy sadzić ogórki po pomidorach?

Czy sadzić ogórki po pomidorach?

Uprawa ogórków wymaga sporo miejsca i ściśle określonych warunków, aby wyrosły zdrowe i duże. Jeden pęd może mieć nawet pięć metrów, dlatego najczęściej sadzi się te warzywa na większym terenie. Sprawdź, czy można sadzić ogórki po pomidorach.

Ogórki po pomidorach – czy można je zasadzić?

Niestety, nie można sadzić ogórków po pomidorach ani papryce. Choć nie ma bezpośredniego zagrożenia chorobami, tak rośliny te są żarłoczne, dlatego trzeba odpowiednio przygotować glebę i obficie ją nawozić. Zupełnie inaczej jest z koprem, czosnkiem, burakami ćwikłowymi, sałatą i fasolą szparagową oraz tyczkową. Możesz z powodzeniem zasadzić ogórki po tych warzywach. Pomidory najlepiej sadzić po sałacie, porach, czosnku, marchwi, fasoli czy sałacie.

W glebie, na której wcześniej były pomidory, można sadzić marchew, pory, selery, rośliny kapustne, sałatę rzodkiewkę, fasolę szparagową, groch i koper.

Z kolei po ogórkach doskonale sprawdzą się groch, fasola, rzepak, rzodkiew oleista, buraki, rzodkiewka, marchew i pietruszka oraz żarłoczne rośliny (trzeba jednak pamiętać o stosowaniu nawozów zielonych). Wśród nich są ziemniaki, kapusta, kukurydza i rabarbar. Ewentualnie można spróbować także z ziemniakami.

Dobrym sąsiedztwem dla pomidorów jest czosnek i bazylia. Ogórek dobrze czuje się w towarzystwie rzodkiewki, kopru, buraków i cebuli. Masz ochotę zorganizować domowy warzywniak, ale brakuje Ci na to gotówki? Kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie. Pieniądze możesz wydać na dowolny cel, dlatego nie musisz się obawiać o formalności.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Zarówno po ogórkach, jak i pomidorach, ziemia musi być odpowiednio przygotowana do dalszej uprawy. Trzeba usunąć wszystkie chwasty oraz użyć naturalnego nawozu na głębokość około 20 centymetrów. W przypadku ziemi wyjątkowo jałowej, trzeba dodatkowo użyć fosforu i potasu, aby ogórki dojrzewały prawidłowo. Wszystkie te działania trzeba wykonać przed wysiewem i uprawą, np. jesienią.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest zasianie gotowych sadzonek, które wcześniej można wyhodować nawet w warunkach domowych. Koniecznie trzeba pamiętać też o temperaturze panującej na dworze podczas wysiewu. Najlepiej, aby sadzić pomidory wiosną, kiedy nie będzie już przymrozków w nocy. Często jest to połowa maja, chociaż klimat w kraju nieco się zmienia, dlatego trzeba obserwować warunki atmosferyczne.

Wcześniej przygotowane sadzonki powinny być w doniczkach w stałej temperaturze 25 stopni Celsjusza. Przykładowo, możesz je umieścić nad grzejnikiem.

Pomidory i ogórki są bardzo podobne w uprawie, dlatego jeśli w Twoim ogrodzie są szkodniki, jest duże prawdopodobieństwo, że zaatakują zarówno pierwsze, jak i drugie warzywa. Właśnie dlatego często stosuje się metodę zasiania jeszcze innej rośliny pomiędzy pomidorami a ogórkami.

Pamiętaj również o dużym nasłonecznieniu. Zarówno jedne, jak i drugie warzywa, bardzo lubią słońce. Podlewaj je wcześnie rano albo wieczorem. 

Similar Posts