Dom i Ogród

Jaki bidet wybrać? Poznaj nasze rady!

Jaki bidet wybrać? Poznaj nasze rady!

Bidet w łazience pojawia coraz częściej. Już na etapie projektowania nowej łazienki jest zawsze brany pod uwagę. Jest to sprzęt coraz częściej zalecany, nie tylko ze względów higienicznych, ale także zdrowotnych. Wraz ze zwiększonym zainteresowaniem rośnie również ilość dostępnych modeli. Do wyboru mamy bidety stojące, bidety wiszące oraz bidety z pokrywą. Bidet powinien być traktowany jako element wielofunkcyjny. Jeśli mamy odrobinę wolnej przestrzeni w łazience warto zdecydować się na montaż bidetu.

Do czego służy bidet oraz w jakich wariantach występuje?

Można zastanawiać się, po co komu bidet? Klasyczny bidet wiszący lub bidet stojący jest pomocny w utrzymaniu prawidłowej higieny miejsc intymnych. Zmieści się nawet w małej łazience. Zamontowana jest do niego bateria, aby była komfortowa, powinna zakończyć się ruchomą końcówką. Dzięki temu możemy regulować kierunek strumienia wody i jeszcze lepiej zadbać o soją higienę.
 
Drugą opcją jest bidet wyposażony w elastyczny, wysuwany z wylewki, przewód. Bidet ze słuchawką wygląda niemal tak samo jak bidet klasyczny, jednak w tym przypadku jego funkcjonalność i ergonomia jest dużo większa. Baterie bidetowe, posiadające wyciągane wylewki, mogą służyć do mycia nóg oraz oczywiście do utrzymania higieny intymnej.
 
Trzecią opcją jest montaż bidetu z muszlą. To opcja dwa w jednym, która łączy w sobie funkcje toalety i bidetu. Miska ustępowa i bidet podwieszany lub stojący tworzą całość. Funkcją takiego sprzętu jest oczywiście taka sama. Pomaga dbać o higienę intymną, a jednocześnie nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Jest to doskonałe rozwiązanie do łazienek o małym metrażu lub usytuowanych na poddaszu.

Montaż bidetu – na co zwrócić uwagę?

Remontując łazienkę wszystko należy zaplanować. Już sam projekt powinien uwzględniać bidet oraz potrzebne dla niego miejsce. Dlatego w pierwszej kolejności warto wejść na stronę https://www.castorama.pl/ i wybrać model spełniający nasze oczekiwania. Sam montaż bidetu nie jest zbytnio skomplikowany, jednak warto do niego podejść z głową i wszystko wcześniej przemyśleć.

Bidet zazwyczaj montuje się w bliskim towarzystwie z miski wc. Z jednej strony ze względu na funkcjonalność, a z drugiej ze względu na praktyczne i optymalne wykorzystanie miejsca. Niemal zawsze wybieramy muszlę oraz bidet pochodzące z tej samej linii stylistycznej. Sąsiadując ze sobą, dobrze się prezentują. Bidet stojący mocowany jest przy użyciu wkrętów. W płytkach wiercone są otwory, a następnie montowany jest sprzęt. Za sprawą zaślepek montaż jest zupełnie niewidoczny. Bidety podwieszane są przykręcane do stelaży ukrytych w ścianie. Tu do wyboru mamy dwa rodzaje stelaży. Jedne służą do zabudowy lekkiej, a drugie do zabudowy ciężkiej.

Podczas montowania bidetu istotny jest również odpływ. Budowa ceramiki narzuca zastosowanie odpowiedniego rodzaju odpływu. Najczęściej są to syfony bidetowe. Rzadziej stosuje się syfony butelkowe. O wyborze decyduje przepustowość, ilość miejsca do wykorzystania pod bidetem oraz sama średnica. W tej kwestii warto zdać się na sprawdzonego fachowca.

Wygodne korzystanie z bidetu

Aby komfortowo korzystać z bidetu należy go mądrze umiejscowić. Po obu bokach powinniśmy zostawić odległość nie mniejszą niż 25 cm. Oczywiście im więcej, tym lepiej i wygodniej. Wielkość łazienki będzie dla nas czynnikiem determinującym. Bidet powinien być zamontowany w bliskiej odległości od muszli, tak aby można było z niego wygodnie korzystać. Ważne jest również wybranie odpowiedniej wysokości do montażu sanitarnego. Zazwyczaj zachowuje się spójność z miską toaletową. Umowna wysokość to około 40 cm od podłogi. Jeśli z urządzeń będą korzystały również osoby starsze warto zwiększyć wysokość do około 50 cm.

Nie mniej istotna jest odległość, którą pozostawimy przed bidetem. Optymalne będzie 60-65 cm. Warto pamiętać, że wygodne podejście do bidetu jest konieczne. W przeciwnym razie wcale nie będziemy z niego korzystać. Jeśli wybraliśmy bidet ze słuchawką powinniśmy również to uwzględnić. Dość często sprzęt tego rodzaju wymaga odrobinę więcej miejsca. Manipulowanie prysznicem powinno być komfortowe.

W sytuacji, kiedy montujemy bidet dla osób niepełnosprawnych wszystkie odległości powinny być zmodyfikowane i proporcjonalnie powiększone. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej będą nam za to wdzięczne. Warto przystosować łazienkę, zadbać o jej dostępność i komfort użytkowania.

Kolor, kształt i estetyka

Bidety i muszle wc bardzo często produkowane są razem, w jednej, pasującej do siebie linii estetycznej. Zdecydowanie ułatwia to wybór urządzeń, które ładnie ze sobą współgrają. Eliminujemy problem różnych odcieni bieli oraz niewspółgrających ze sobą kształtów. Kształt miski i bidetu powinien do siebie pasować. To, czy wybierzemy linię owalną, prostokątną a może okrągłą zależy tylko od nas. Jeśli jesteśmy perfekcjonistami, możemy bidet oraz miskę wc, dopasować do umywalki znajdującej się w naszej łazience. Na koniec ostatnia rada. Warto pamiętać, że to nasza łazienka. Mamy się w niej dobrze czuć.

Similar Posts