Dom i Ogród

Sprzęt ogrodniczy – o czym należy pamiętać?

Sprzęt ogrodniczy – o czym należy pamiętać?

Od lat uważa się, że zadbany ogród dobrze świadczy o mieszkańcach danej posiadłości i tworzy pewnego rodzaju wizytówkę domu. Chcąc więc być dobrze postrzeganymi przez bliskie osoby z naszego otoczenia, powinniśmy regularnie dbać o nasze podwórko. Nie jest to jednak jedyny powód. Wśród równo przyciętej trawy i zadbanych krzewów lepiej się wypoczywa, a każdy kto posiada ogród, z pewnością w upalne dni, czas wolny spędza tylko na nim.

Do dbania o ogród potrzebne jest jednak kilka sprzętów. Oczywiście istnieją te bardziej i mniej konieczne, lecz z czasem zauważymy, że każde urządzenie w kolekcji da doskonałe rezultaty.

Kosiarka to podstawa

Wiadome jest, że w każdym ogrodzie musi być kosiarka. Niektórzy lubią wykonywać czynność podcinania trawy, a inni zdecydowanie nie. Producenci danych sprzętów doskonale o tym wiedzą. Wystawiając dla klienta pomocną dłoń, oferują szereg typów kosiarek, które sprawdzą się dla każdego.

Aspektem, na podstawie którego w pierwszej kolejności rozróżniamy nasze kosiarki jest typ ich silnika. Dzielimy je na spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Krótko opisując każdą z nich śmiało możemy powiedzieć, że kosiarki spalinowe napędzane są mieszanką paliwową i dobrze spiszą się na średnich i większych ogrodach. Dla czegoś mniejszego lepiej jest wybrać urządzenia elektryczne bądź akumulatorowe, które różnią się tylko obecnością kabla zasilającego. Oprócz silnika, konieczne będzie jeszcze określenie rozmiaru, sposobu wyrzutu oraz dodatków, takich jak np. napęd dodatkowy.

Podkaszanie między przeszkodami

Niekiedy, niezależnie od wielkości kosiarki w naszym ogrodzie występują przeszkody, między którymi po prostu nie damy rady przejechać. W tym przypadku, świetnie sprawdzą się podkaszarki spalinowe bądź kosy spalinowe. Niekiedy ludzie nie potrafią znaleźć różnicy między jednym, a drugim urządzeniem. Owszem, zasadą działania oraz przeznaczeniem są do siebie bardzo zbliżone, jednak mogą różnić się mocą oraz wyglądem.

Podkaszarka swoją nazwą sugeruje, że ma tylko podkaszać trawnik w trudno dostępnych miejscach. Dlatego też jest ona lekka, a do podtrzymywania jej drugą ręką mamy specjalną rączkę. Mocy również nie potrzebuje zbyt wiele, a cięcie odbywa się za pomocą żyłki.

Nieco inna sytuacja tyczy się kosy spalinowej. Ta służy już nie tylko do podkaszania, ale również do ścinania wysokich traw w polach bądź różnego rodzaju chwastów. Jest ona zdecydowanie cięższa, przez co jej obsługa wiąże się z zakładaniem specjalnego pasa, który będzie trzymał ją na naszym kręgosłupie. Sterujemy rękami, będącymi na dwóch wystających uchwytach.

Podcinanie krzewów i drzew

Prace w ogrodzie to nie tylko koszenie traw. Od czasu do czasu warto jest przyciąć uschniętą gałąź na drzewie bądź wyrównać kształt rosnącego krzewu. W tym celu świetnie sprawdzą się pilarki łańcuchowe oraz okrzesywarki. W przypadku posiadania żywopłotu możemy również zaopatrzyć się w odpowiednie nożyce z regulowaną wysokością uchwytu, dzięki którym nie będzie konieczne stawanie na wysokich drabinach.

Similar Posts