Dom i Ogród

Najlepsza pompa do trawnika

Najlepsza pompa do trawnika

Odpowiednia pompa do trawnika pozwala uzyskać piękne efekty. Chcemy mieć przecież wypielęgnowany i zielony teren, który zachwyca gęstością i zaprasza, by spędzać czas na świeżym powietrzu. Oczywiście zadbany ogród wymaga bardzo dużo pracy oraz instalacji która dostarcza wszystkich niezbędnych do wzrostu składników. I choć teoretycznie chodzi o podlewanie i koszenie, które trzeba wykonywać starannie i regularnie, to sprawa nie jest taka prosta, tania i jednoznaczna. I dlatego wiele osób inwestuje w pompy hydroforowe, ponieważ coraz mniejsze opady w sezonie sprawiają, że codzienne podlewanie staje się bardzo pracochłonne. A chodzi o to, by zadania sobie ułatwiać.

Jak dobrać pompy hydroforowe?

By dobrze podlać trawnik, wcale nie wystarczy podłączyć wąż do sieci wodociągowej i korzystać z niej o dowolnej porze dnia. Ogród będzie wymagać regularnego wspomagania, a najlepiej jest to robić w określonych godzinach. Poza tym najlepiej używać w tym celu zraszaczy, by woda stopniowo nawilżała glebę. Dobrym pomysłem jest włączać instalację i pompę głębinową w godzinach porannych oraz wieczornych, gdyż ostre słońca w ciągu dnia może poparzyć rośliny. W tym aspekcie niezwykle ważne jest to, skąd będzie pobierana woda do podlewania. To źródło musi być już przemyślane na etapie zakładania trawnika. Korzystanie z sieci wodociągowej do nawadniania ogrodu, choć jest dość praktyczne, to jednak może być bardzo kosztowne. Ci, którzy mają dostęp do studni głębinowej lub też innych źródeł, powinni właśnie stamtąd pobierać wodę do podlewania. I dla nich doskonałym rozwiązaniem będzie dopasowana do potrzeb pompa głębinowa. Szczególnie w płytkich studniach natomiast można zastosować pompy zatapialne. Będą one zasilać zraszacze za pomocą węża ogrodniczego. Jeśli chcemy mieć instalację, która nie będziecie wymagać nadzoru, warto do nawadniania trawnika wybrać pompę zatapialną, która posiadać będzie wyłącznik zamontowany na pływaku. Będzie to zapobiegać pracy pompy na sucho. Te osoby, które zastanawiają, się, jaka pompa do podlewania będzie najlepsza, mogą zapoznać się z artykułem https://ogrody24.pl/blog/post/jaka-pompa-bedzie-najlepsza-do-podlewania-trawnika.

Gdzie sprawdzi się pompa głębinowa?

Pompa zatapialna świetnie sprawdzi się w przypadku pobierania wody ze stawu lub innego ujęcia powierzchniowego. Warto pamiętać, że lustro wody może być jednak zanieczyszczone, co może prowadzić do zatkania się dysz i zraszaczy.

Gdy na działce jest studnia głębinowa i stanowi ona jedyne źródło wody w gospodarstwie, jest konieczne zapewnienie odpowiedniej jej ilości do podlewania. Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest zbiornik hydroforowy, który montuje się w domu. Jest on zasilany za pomocą pompy głębinowej https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe. Chodzi o to, że w domowej sieci wodociągowej duży zbiornik hydroforowy będzie generować odpowiednio wysokie ciśnienie, jakie jest niezbędne do poprawnej pracy zraszaczy i samego podlewania. W przypadku, gdy instalacja jest zbyt mało wydajna, sprawdzi się dodatkowy hydrofor przeponowy, który będzie wykorzystywany tylko do podlewania trawnika.

Pompy głębinowe czy pompy zatapialne – co będzie lepsze?

Niektórzy wykorzystują również alternatywne źródła wody takie jak na przykład basen, cysterna. Są one uzupełniane poprzez pompy głębinowe. Natomiast do instalacji nawadniającej woda jest dostarczana z wykorzystaniem pompy ssącej lub zanurzeniowej. Pozwala to uzyskać optymalne ciśnienie do pracy instalacji nawadniającej. Takie rozwiązanie sprawdza się wówczas, gdy studnia ma niewielką wydajność oraz wtedy, gdy pobiera się wodę z naturalnych źródeł – na przykład deszczówkę.

Dlatego właśnie specjaliści zalecają, by sposób nawadniania trawnika, a nawet całego ogrodu przemyśleć już na etapie jego zakładania. Wówczas wszystkie elementy mogą ze sobą współpracować i nie ma konieczności późniejszego niszczenia trawnika tylko dlatego, że mamy ochotę zamontować instalację nawadniającą lub też zapomnieliśmy o odpowiednim doborze pompy. Coraz więcej osób decyduje się również na podlewanie ogrodu za pomocą deszczówki. Popularnie stają się odpowiednie zbiorniki, które pozwalają gromadzić wodę. Niezbędne będą też pompy samozasysające. Warto pamiętać o tym, że jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które pozwala mieć piękny i zadbany trawnik. W sklepach znaleźć można zbiorniki wykonane z betonu, tworzywa sztucznego, a nawet metalu. Oczywiście, by instalacja działała bez zarzutu, należy wybrać pompę idealnie dostosowaną do potrzeb. Alternatywą są studnie. Jeśli są płytkie, świetnie sprawdza się pompy zatapialne. Sam wybór sprzętu powinien być również związany z określonymi parametrami. Warto największą uwagę zwrócić na ciśnienie i wydajność jaką oferują. Na przykład pompy zatapialne będą wytwarzać stosunkowo niewielkie ciśnienie, które może być niewystarczające do działania zraszaczy. Zdecydowanie lepiej sprawdzać się więc będą modele głębinowe oraz hydroforowe. Dobór odpowiedniego sprzętu jest kluczowy, by cała instalacja działała bez zarzutów.

Similar Posts