Dom i Ogród

Odpowiednia kuweta dla kota, czyli jaka?

Odpowiednia kuweta dla kota, czyli jaka?

Planując adopcję kota, nie wolno zapomnieć o zakupie kuwety. Dostępne są różne rodzaje, co sprawia, że można ją wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami oraz potrzebami zwierzaka. Inny model sprawdzi się w przypadku kota dorosłego, a inny dla małego kociaka. Nie każdy jednak wie, jaka kuweta będzie dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoją kocią przygodę. W poniższym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie.

Kuweta to bez wątpienia podstawowe wyposażenie mieszkania, w którym znajduje się kot. Podczas jej wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar. Dla małego kociaka świetnie sprawdzi się niewielki produkt z niskim progiem, dzięki czemu zwierzę będzie mogło do niego swobodnie wchodzić i wychodzić. Natomiast dla dużego kota możesz kupić większą kuwetę z wysokim progiem, który zapewni ochronę przed wysypywaniem się żwirku. Pamiętaj, aby zwierzę miało odpowiednią ilość miejsca podczas załatwiania swoich potrzeb. Jest to niezbędne do obracania się czy zagrzebywania odchodów. Bardzo ważne jest również podjęcie decyzji, gdzie ma być ustawiona kuweta. Wybierz odosobnioną przestrzeń, w której kot będzie się czuł bezpiecznie.

Rodzaje kuwet dla kotów

Bogaty wybór kuwet sprawia, że każdy właściciel może je dopasować do indywidualnych potrzeb swojego pupila. Dostosuj ją przede wszystkim do wieku zwierzaka. Doradca klienta ze sklepu zoologicznego Zoo24 podpowiada: Małe kuwety z niskim progiem są przeznaczone głównie dla kociąt. Z kolei dla dorosłych kotów możesz wybrać kuwetę otwartą lub zamkniętą. Pierwsza z nich przypomina wanienkę – zwierzę ma do niej łatwy dostęp i widzi, co znajduje się w środku, dzięki czemu nie ma problemu z trafieniem do swojej toalety. Ten rodzaj kuwety jest więc polecany dla pupili, które dopiero uczą się korzystać z kociej ubikacji.

Jej największym minusem jest jednak to, że gdy kot w niej grzebie, żwirek może wysypywać się na zewnątrz. Powstaje więc większy bałagan niż przy kuwecie zamkniętej. Ten model natomiast sprawdza się doskonale w przypadku dorosłych kotów, które nie mają problemów z załatwianiem się w odpowiednim miejscu. Kryte kuwety zapewniają prywatność kotom, a porządek właścicielom. Zawartość nie jest widoczna, a zapachy mniej odczuwalne niż w przypadku kuwety otwartej. Nie zawsze jednak udaje się przyzwyczaić zwierzę do korzystania z nowego modelu produktu. Należy robić to etapami – najpierw pozostaw kuwetę rozkręconą, zostawiając kotu sam dół, a dopiero po pewnym czasie zamocuj górę i sprawdź, jak pupil zareaguje. Gdy zaakceptuje nową sytuację, możesz dokręcić drzwiczki i zobaczyć, czy z nimi również sobie poradzi.

Czyszczenie kuwety

Niezależnie od rodzaju kupionej kuwety dla kota, należy ją czyścić. Jest to bardzo ważne nie tylko dla higieny zwierzaka, ale również domowników. Regularne sprzątanie sprawia, że z produktu nie wydobywają się nieprzyjemne zapachy. Najlepiej usuwać zabrudzony żwirek od razu po załatwieniu się zwierzaka. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy to zrobić przynajmniej raz dziennie. Natomiast co tydzień wymieniaj cały żwirek na nowy i myj kuwetę ciepłą wodą. Raz w miesiącu wyczyść ją za pomocą odpowiedniego preparatu, najlepiej bezzapachowego. Regularne i dokładne czyszczenie nie jest jednak wystarczające. Aby zapewnić najwyższą higienę, wymieniaj kuwetę na nową raz na rok.

Similar Posts