Dom i Ogród

Nawadnianie kropelkowe — co warto o nim wiedzieć?

Nawadnianie kropelkowe — co warto o nim wiedzieć?

Nawadnianie kropelkowe jest świetnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o pielęgnacje roślin. Taki wariant podlewania to spora oszczędność czasu oraz wody. Dzięki niemu koszt utrzymania ogrodu oraz satysfakcja z jego wyglądu rośnie bardzo dynamicznie. Korzyści odczują szczególnie właściciele pewnego rodzaju ogrodów. Na czym polega kropelkowe nawadnianie i kiedy będzie to dobry pomysł?

Na czym polega nawadnianie kropelkowe?

System nawadniania kropelkowego to wysoce opłacalna inwestycja w dłuższej perspektywie czasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu pielęgnacja przydomowego ogródka jest bardzo wygodna i w pełni automatyczna. W przypadku podlewania ręcznego za pomocą węża ogrodowego lub konewki często dochodzi do nieefektywnej pielęgnacji na skutek losowego, lub nadgorliwego podlewania. Właściciele ogrodów coraz częściej decydują się na montaż automatycznego systemu podlewania. Do popularnych technologii możemy zaliczyć mikrozraszacze, zraszacze oraz linie kroplujące.

System nawadniania kropelkowego — zastosowanie

Linia kroplująca jeszcze kilkanaście lat temu spotykana była głównie na uprawach szklarniowych, gdzie znajdowały się owoce, czy kwiaty. Obecnie węże kroplujące występują nie tylko w wyżej wymienionych miejscach, lecz także coraz częściej używają ich właściciele przydomowych ogrodów.

System podlewania kropelkowego znajduje swoje zastosowanie w ogrodowych warzywniakach oraz żywopłotach. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się także w pielęgnacji roślin na tarasie czy balkonie. Dedykowane systemy nawadniania znacznie ułatwiają utrzymanie wilgoci na prawidłowym poziomie, dostarczając odpowiednią porcję wody poszczególnym rośliną. W związku z tym nie jest to najlepszy pomysł do utrzymania trawników. W tym przypadku zalecane są inne systemy automatycznego nawadniania. Sprawdź więcej na: https://www.podlane.pl/blog/jak-podlewac-metoda-kropelkowa/.

Nawadnianie kroplowe — kiedy warto na nie postawić?

Taśmy kroplujące to doskonały pomysł, jeżeli posiadamy ogród lub trawnik o znacznym metrażu, a podlewanie ręczne zajęłoby mnóstwo czasu (nawet kilka godzin). Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy strat wody i zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy w dłuższej perspektywie. Sytuacja jest bardzo podobna, jeżeli chodzi o profesjonale uprawy na sporej powierzchni. Tam także samodzielne podlewanie jest niezwykle nieefektywne. Automatyzacja tego procesu przynosi oszczędność czasu i wody.

Automatyczne nawadnianie ogrodu to także rewelacyjny sposób na pielęgnacje roślin podczas częstych wyjazdów. Nie jesteśmy w stanie wówczas czuwać nad prawidłowym nawodnieniem ogrodu. Zamiast prosić sąsiadów o pomoc, możemy ustawić cały system tak, aby pod naszą nieobecność samodzielnie zadbał o podlanie roślin.

Zalety nawadniania kropelkowego

W zależności od sposobu nawadniania możemy osiągnąć różne efekty. Pomocnymi akcesoriami są dodatkowe funkcje, jak np. czujniki deszczu, które eliminują ryzyko podlewania po ulewach. Podlewać metodą kropelkową możemy niemal każde rośliny. Najważniejsze zalety nawadniania kropelkowego to:

  • Oszczędność wody i pieniędzy – dzięki metodzie podlewania kropelkowego jesteśmy w stanie zaplanować instalacje tak, aby równomiernie podlewała cały interesujący nas obszar. Mamy wpływ na wybór ilości wody, która będzie używana, co pozwala nad pełną kontrolą całego procesu pielęgnacji;
  • Oszczędność czasu – system automatycznie podlewa rośliny, a cały proces nie wymaga od nas żadnego wysiłku;
  • Precyzja pielęgnacji – dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt dotarcia do każdego zakamarka trawnika czy ogrodu. Nie musimy martwić się tym, że woda nie dotrze w pewne miejsca;
  • Estetyka – cała instalacja znajduje się pod ziemią (oprócz spryskiwaczy), nie ma więc obaw o to, że zepsuje aranżacje ogrodu, jak np. wąż ogrodowy.

Podlewanie kropelkowe — jak zamontować nawadnianie kropelkowe?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów nawadniania metodą kropelkową. Do najpopularniejszych zaliczamy wykorzystanie linii kroplującej, węże kroplujące i taśmy kroplujące. Cały system charakteryzuje się większymi i mniejszymi rurami zasilającymi oraz składa się z kroplowników, które zmniejszają szybkość wypływania wody (system niskociśnieniowy). Długość takiej konstrukcji zależy od danego producenta oraz naszych indywidualnych potrzeb.

Montaż systemu nie należy do najtrudniejszych, lecz należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. System powinien być wyposażony w odpowiednią filtrację wody, np. filtr piaskowy, czy filtr siatkowy. Niewielkie otwory w konstrukcji stwarzają konieczność dostarczania wody najwyższej jakości. Układanie zbyt długiej linii kroplującej, ignorując zalecania producenta, nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może powodować nieprawidłowe dostarczanie wody na całym odcinku.

System podlewania kropelkowego — jak dobrać system nawadniający?

Jeżeli posiadamy ogród, który cechuje się skomplikowaną strukturą, warto zaufać profesjonalistą i oddać zaprojektowanie systemu nawadniania odpowiedniej firmie np. sklep podlane.pl. Dzięki temu mamy pewność, że system kropelkowy będzie należycie spełniał swoją funkcję. System kroplujący powinien być zoptymalizowany pod kątem zasadzonych roślin. Każdy producent ściśle określa jej żywotność, a niektóre elementy po czasie mogą wymagać serwisu lub wymiany.

Nawadnianie kropelkowe — jak zabezpieczyć przed zimą?

Posiadając automatyczne nawadnianie łatwo zapomnieć o należytej konserwacji. Przed zimą należy upewnić się, że w poszczególnych elementach nie ma pozostałości wody, która mogłaby zamarznąć. W tym celu możemy wykorzystać zwykłą sprężarkę. Należy pamiętać także o zabezpieczeniu programatora przed mrozem. Warto całkowicie go zdemontować i przechowywać w domu lub wyjąć z niego baterie. Prewencyjnie warto sprawdzić również takie elementy jak wyłącznik nawadniania, czy reduktor ciśnienia.

 

Similar Posts