Storczyki określane są jako rośliny wymagające, ale storczyk dendrobium stanowi poniekąd wyjątek. Ta piękna, długo kwitnąca roślina pochodzi ze słonecznych okolic Indii i Australii. Zdobyła prawdziwą popularność w Europie, mając liczne i zjawiskowe odmiany. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat uprawy i pielęgnacji dendrobium, zapraszamy do czytania!
Dendrobium pochodzenie
Naturalnym środowiskiem dendrobium są okolice między Indiami a Australią. Niektóre informacje podają rónież, że storczyk jest rośliną pochodzącą z rejonów Azji. W każdym razie storczyki dendrobium rosną tam w bardzo interesujący sposób. Część z nich to epifity, czyli rośliny, które rosną na drzewach. Druga część to lipfity, czyli rośliny, które rosną na skałach. Trzeba przyznać, że ich naturalne środowisko różni się od tego, które znamy. W Europie storczyki dendrobium uprawia się w doniczkach.
Warunki naturalne dla dendrobium to wysokie temperatury, słońce i duża wilgotność powietrza. Storczyki są uznawane za jedne z najlepiej rozmnażających się roślin. Obecnie wyróżnia się ponad 20 tysięcy gatunków tych barwnych kwiatów.
Storczyk dendrobium jest znany również jako orchidea.
Charakterystyka storczyka dendrobium
Dendrobium składa się z 3 głównych odmian, które również się dzielą. Do najważniejszych zaliczamy dendrobium nobile oraz dendrobium phalaenopsis. Jak wyglądają storyczki dendrobium?
- Do głównych części rośliny należą grube łodygi nazywane pseudobulwami.
- Łodyga dorasta przeciętnie do 20-30 cm długości.
- Liście dendrobium są skórzaste w dotyku i rosną rozmieszczone naprzemianlegle na pędach rośliny.
- Po opadnięciu liści w okresie wegetacyjnym pojawiają się kwiaty: główna ozdoba storczyków.
- W kolejnm roku życia rośliny pseudobulwy nie mają już liści, a zamiast nich łodyga ozdobna jest w charakterystyczne kwiaty. Jednocześnie roślina wciąż rozwija nowe pędy.
Kwiaty dendrobium nobile lub dendrobium phalaenopsis są niezwykłą ozdobą domu. Czas kwitnienia gatunków sięga nawet kilku miesięcy. Kwiaty mają wiele kolorów. Barwa podstawy płatków jest biała, natomiast dalsza część barwi się na różowo, fioletowo, żółto, co prezentuje się bardzo estetycznie. Kwiat ma 3 płatki zewnętrzne, są one wąskie i w środku nich znajdują się 2 szersze płatki. Nie bez powodu storczyki określa się mianem roślin o szlachetnym wyglądzie.
Dokładny wygląd przedstawicieli tego gatunku rośliny zależy od odmiany. Roślina może osiągać wysokość 60 cm i wytwarzać naprawdę liczne pędy, dzięki którym storczyk stanowi tak wyjątkową ozdobę domu. Zwykle jedna roślina ma od 2 do 4 kwiatów, natomiast największe okazy mogą mieć nawet kilkaset kwiatów na raz!
Dendrobium nobile a dendrobium phalaenopsis
Phalaenopsis jest jedną z najpopularniejszych odmian storczykowatych w Polsce. Dendrobium nobile uważany jest za bliskiego kuzyna popularnej odmiany. Wielu wskazuje na podobieństwo, jakim cechują się oba gatunki, jednak odmiana nobile uznawana jest za piękniejszą. Za urodą nobile idą także większe wymagania.
Jeśli udajecie się do supermarketów w celu zdobycia ciekawych odmian, z pewnością traficie na odmianę falenopsis, która jest mniej szlachetną odmianą i każdy miłośnik tych imponujących epifitów będzie polował raczej na dendrobium nobile, którego naturalne środowisko stanowią zbocza Himalajów.
Rodzajów dendrobium jest mnóstwo. Do ciekawych okazów zaliczyć możemy dendrobium:
- Tajskie, będące uroczą mieszanką omawianych tutaj 2 rodzajów. Trudne w uprawie, krócej kwitną i do niedawna były sprzedawane wyłącznie jako kwiaty cięte. Obecnie stanowią prawdziwe wyzwanie dla miłośników domowych upraw!
- Biggibum: odmiana lubiąca częstsze podlewanie. Pochodząca z rejonów Australii Biggibum ma zwykle ciemnoróżowe kwiaty, które kwitną do 8 tygodni. Odmiana nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o temperaturę pomieszczenia.
Dendrobium rozmnażanie
Nie wszystkie gatunki roślin można z powodzeniem rozmnożyć samemu, by cieszyć oko kwiatami wyhodowanymi od początku. W przypadku storczyków jest to możliwe. Co więcej, mamy do dyspozycji aż 3 sposoby.
Rozmnażanie storczyka przez podział
Rozmnożenie storczyków przez podział jest możliwe, kiedy są dobrze rozwinięte i duże. Z kłącza odcinamy sadzonkę, która powinna mieć co najmniej 4 pseudobulwy. Zdrową sadzonkę umieszczamy w odpowiednio przygotowanym podłożu i podlewamy w sposób umiarkowany.
Czym jest kłącze? To cześć korzenia, tak zwany pęd podziemny, z którego rozwijają się pędy boczne i pędy nadziemne. Kłącze ma wiele funkcji, między innymi przytwierdza roślinę do podłoża, zapewniając jej stabilny wzrost.
Rozmnażanie dendrobium przez sadzonki
Sadzonki storczyków pozyskiwane są z przekwitłych pędów. Wybrany pęd pod rozmnożenie rośliny odcinamy z dendrobium i sadzimy w specjalne podłoże dla storczyków (substrat). Ważne, by zadbać o odpowiedni poziom wilgotności substratu, jednocześnie pilnując, by podłoże nie było mokre. Jeśli będziemy postępować zgodnie z tą zasadą, po kilku tygodniach zauważymy, że roślina przyjęła się i wypuściła pierwsze korzenie.
Rozmnażanie storczyka przez odnogi
Ta metoda nie zawsze jest możliwa, gdyż warunkiem rozmnożenia dendrobium przez odnogi jest ich pojawienie się przy usychającej stopniowo pseudobulwie. Każda z odnóg powinna być dobrze wyrośnięta i z własnymi korzeniami, zanim zdecydujemy się je odciąć i posadzić.
Sadzenie storczyka
Sadzenie kwiatów storczykowatych do doniczek odbywa się tylko wtedy, jeśli chcemy trzymać je w domu. Niektóre gatunki (w Polsce około 40), rosną naturalnie i można je uprawiać również w ogrodzie. To jednak temat na inny wpis.
Dendrobium ma określone wymagania również co do doniczki. Wspominaliśmy na początku, że roślinę sadzimy do substratu, czyli specjalnej kompozycji z kory, wzbogaconej o składniki odżywcze. Doniczka powinna być przezroczysta (przynajmniej dla początkujących, tak łatwiej jest kontrolować wilgotność podłoża), z otworami, którymi swobodnie będzie odpływać woda.
Po czasie 2-3 lat najczęściej trzeba przesadzić roślinę. Kwiaty dorastają do różnych form i rozmiarów, a doniczka przestaje pasować. W tym samym okresie podłoże kwiatów ulega rozkładowi i trzeba zapewnić roślinom nowe w celu ich prawidłowego wzrostu.
Przy przesadzaniu Twoich roślin pamiętaj, by nie uszkodzić korzeni ani pseudobulwy, ponieważ to może doprowadzić do zatrzymania kwitnienia lub wzrostu rośliny. Storczyk najlepiej przesadzać wiosną, kiedy kończy się okres spoczynku (luty, marzec).
Uprawa dendrobium
Storczyki nie są tak trudne w uprawie, jak niektórzy zakładają, natomiast bardzo istotną kwestię stanowi odpowiednie podlewanie. W tym tkwi cała trudność dotycząca uprawy. Poniżej zostawiamy informacje, jak sobie radzić z rośliną.
Storczyki dendrobium lubią stanowiska słoneczne, ale bez przesady. Roślina może łatwo ulec poparzeniu, jeśli nie stosujemy żadnej osłony, na przykład firanek na oknie. Zaleca się, by roślina była na słońcu do 6 godzin w ciągu dnia. Optymalna temperatura sięga 20 stopni w ciągu dnia i około 10 w nocy. Po sezonie kwitnienia, w tak zwanym okresie spoczynku, należy trzymać storczyk w niższej temperaturze, oscylującej wokół kilku stopni do zera.
Niższa temperatura, ale nie tak bardzo niska, jak w czasie spoczynku, jest również zalecana, jeśli chcemy wydłużyć czas kwitnienia storczyków. Zaleca się wtedy zapewnienie roślinom temperatury wynoszącej około 15-17 stopni.
Storczyk należy uprawiać z niezwykłą dbałością o odpowiednią wilgotność powietrza. Roślina znajduje się w grupie gatunków, które są przyzwyczajone również do częstych zmian temperatury powietrza, co składa się na określone wymagania rośliny. Niewątpliwie korzystną wiadomością jest fakt, że rozmaite gatunki tej szlachetnej rośliny możemy uprawiać w domu, gdzie łatwiej jest sprostać wszystkim potrzebom dendrobium.
Storczyk dendrobium podlewanie
Storczyki dendrobium, jako rośliny kwitnące na drzewach, preferują wilgotne powietrze, nie podłoże. W związku z tym rośliny nie podlewamy w typowy sposób.
- Storczyk dendrobium należy spryskiwać wodą, określaną często jako miękką. Warto, aby była to woda deszczowa.
- Innym sposobem bezpiecznego podlewania rośliny jest zanurzanie doniczki w letniej wodzie. Po kilku sekundach trzeba doniczkę wyjąć z wody i pozostawić do obcieknięcia. Kiedy z doniczki przstanie sączyć się woda, można odstawić roślinę z powrotem na jej miejsce.
Podczas podlewania pilnujemy, by nie doszło do zamoczenia podłoża, czego storczyk dendrobium bardzo nie lubi.
Nieco inaczej należy pielęgnować roślinę w okresie spoczynku. Zimą zaprzestajemy podlewania, od czasu do czasu, bardzo rzadko, trzeba zrosić roślinę wodą. Zimowanie dendrobium kończy się najczęściej w lutym. Zauważymy to po tym, że na pseudobulwach pojawiają się kiełki.
Nawożenie dendrobium
Storczyk dendrobium wymaga nawożenia. W ten sposób należy pielęgnować roślinę raz w tygodniu. Najlepiej wyposażyć się w nawóz dolistny, przeznaczony do uprawy storczyków. Ważne, by do tych roślin nie używać innego rodzaju nawozu.
Nawóz rozcieńczamy z wodą i opryskujemy nim liście, korzenie powietrzne i substrat. Roślinę nawozimy raz w tygodniu latem, generalnie w porze kwitnienia. Zimą nawożenie można ograniczyć do spryskiwania rośliny raz w miesiącu (jeśli okres zimowy jest stosunkowo ciepły) lub zaprzestać nawożenia, aż do zakończenia okresu spoczynku.
Storczyki są jednymi z bardziej lubianych roślin pielęgnowanych w domu. Bez względu na dość złożone wymagania dotyczące podlewania, dendrobium jest popularną ozdobą mieszkań i rośliną, która wciąż jest niezmiernie popularna. Kwiaty tego rodzaju są charakterystyczne, subtelne i zatrzymujące wzrok. Zdecydowanie warto mieć w swoim domu chociaż jeden zadbany storczyk!