Fauna i Flora

Anturium: wszystko o uprawie i pielęgnacji rośliny!

Anturium: wszystko o uprawie i pielęgnacji rośliny!

Anturium to kwiat, który z pewnością wielu z Was kojarzy. Zielone, charakterystyczne liście anturium są dodatkiem niemal do każdego bukietu w kwiaciarniach. Warto wiedzieć, że tę egzotyczną roślinę możemy uprawiać również w domu. Dowiedz się, jak wygląda uprawa i pielęgnacja anturium!

Anturium: pochodzenie rośliny

Anturium (anthurium) pochodzi z Meksyku, gdzie rośnie sobie swobodnie w ogrodach. Gatunki anturium możemy spotkać również w Brazylii i Argentynie. A jeśli na sprawę pochodzenia rośliny spojrzymy szerzej, anturium wywodzi się z Ameryki Południowej i Centralnej, a także z Karaibów.

Roślina anturium (anthurium) zalicza się do rodziny obrazkowatych. Ze względu na pochodzenie anturium lubi wysokie temperatury. Takich warunków nie jesteśmy w stanie zapewnić roślinom z tego gatunku w Polsce, stąd najpopularniejsza jest uprawa anutrium w doniczkach.

To również bardzo znany w naszym kraju kwiat cięty. I tutaj ciekawostka, Polska jest uważana za lidera, zaraz po Holandii, w dziedzinie uprawy anturium na wielką skalę.

Nazwa anturium nie od zawsze była jednakowa. Dzisiaj nazwę anturium tłumaczymy z greckiego. To połączenie słów anthos – kwiat oraz oura – ogon. Nietrudno skojarzyć nazwę z faktycznym wyglądem rośliny, która ma wyjątkowe kwiaty, bardziej przypominające ogonek niż klasyczny kwiat.

Wracając do pochodzenia anturium, zastanawiacie się pewnie, jakim cudem ta egzotyczna roślina jest aż tak popularna w Europie Środkowej, która słynie ze zmiennej pogody. Powodem tego jest fakt, że wyróżniamy całe mnóstwo gatunków anturium, wśród których znajdują się mniej wymagające egzemplarze, umiejące nieco dostosować się do chłodniejszych polskich warunków.

Anturium: pochodzenie rośliny

Jak wygląda anturium

Anturium to piękna, zielona roślina, której cechą charakterystyczną są duże, zielone liście o połyskującej, mięsistej strukturze. Liście anturium mają kształt owalny lub sercowaty, w zależności od odmiany. Liście mogą mieć również intensywnie czerwony lub różowy kolor, co sprawiło, że roślina nazywana jest kwiatem miłości.

Do wyjątkowych cech anturium należy także kwiat, który wygląda bardzo nietypowo. Zamiast delikatnych płatków mamy tutaj oryginalnie połączone, maleńkie listki, które otacza charakterystycznie zwinięty liść, który płasko otacza spiczasty rulonik o interesującej powierzchni. Liść przykwiatkowy fachowo nazywa się spatha. To właśnie liście przykwiatkowe wyróżnia piękny wygląd, który w tym wypadku znacznie przebija kwiaty rośliny.

Dostępne są mniejsze i większe odmiany rośliny, niektóre egzemplarze mogą dorastać do około metra wysokości i właśnie takie odmiany świetnie prezentują się w doniczce. Niewątpliwą zaletą anturium jest fakt, że roślina nie musi stać w jednym miejscu na parapecie, a może stanowić ozdobę półek z ozdobami, książkami, może również znaleźć się na stole w jadalni i właściwie w każdym miejscu, gdzie w ciągu dnia będzie mogła zaczerpnąć trochę słońca.

Jak wygląda anturium

Pielęgnacja anturium w ogrodzie i w doniczce

Anturium to wspaniała roślina, którą możemy uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce w domu. Uprawa i pielęgnacja rośliny w obu miejscach trochę się różni, dlatego przedstawimy obie wersje!

Anturium pielęgnacja w domu

Anturium w domu preferuje stanowisko słoneczne, ale nie zbytnio nasłonecznione. Jak wiele roślin, również anturium wystawione na zbyt silne promienie słoneczne może ulec poparzeniu. Roślina doniczkowa wymaga idealnego jasnego miejsca o odpowiednim podłożu, które nie może być zimne. Doskonałe warunki dla anturium to drewniany parapet nad kaloryferem. Jeśli takowego nie posiadamy, musimy oddzielić roślinę od bezpośredniego kontaktu z zimnym parapetem.

Istotną kwestią pielęgnacji anturium jest ochrona rośliny przed chorobami grzybowymi i sumienność w nawożeniu. Ziemia do doniczkowej uprawy anturium powinna być żyzna, przepuszczalna, będąca najlepiej mieszanką torfu i piasku, co zapewni jej odpowiednią przepuszczalność. Wskazane pH od 4,5 do 5,5.

Anturium doniczkowe nie wyrośnie nam imponująco, jeśli zdecydujemy się posadzić je w klasycznej ziemi kwiatowej. W tym wypadku warto postawić na ziemię z wyższej półki, wzbogaconą próchnicą, żyzną. Dobre podłoże do uprawy anturium to połowa sukcesu!

Rośliny doniczkowe mają ścisłe preferencje zarówno do ziemi, w której rosną (albo nie, jeśli kupimy nieodpowiednią), jak i do wilgotności powietrza. Anturium nie jest wyjątkiem i tutaj musimy bardzo uważać na zraszanie listków. W przeciwieństwie do licznego grona roślin egzotycznych, które doceniają regularne zraszanie, anturium należy do grupy, która tego nie znosi. Głównie, jeśli chodzi o część kwiatową. Zaakceptowanie tego faktu nie jest problemem, ale jak zatem zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność?

  • Optymalna temperatura dla anturium to od 20 do 28 stopni. Przy takiej temperaturze roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza.
  • Możemy zdecydować się na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, maksymalnie do 15 stopni, wtedy anturium w domu nie wymaga dużej wilgotności w powietrzu.
  • Anturium warto wspierać, stawiając obok miskę z wodą lub mokrym mchem. W ten sposób podwyższymy wilgotność powietrza okolicy, w której znajduje się roślina.
  • Niektórzy stosują również delikatne zraszanie miękką wodą na samych liściach anturium, ale jest to metoda do przetestowania na własne ryzyko.

Uwaga: Anturium wydziela trujący sok, który wywołuje podrażnienia skóry. W kontakcie z rośliną trzeba uważać szczególnie na oczy i usta. Zaleca się stosowanie rękawiczek ogrodniczych podczas uprawy rośliny.

Anturium w ogrodzie

W Polsce anturium to kwiat typowo doniczkowy, ze wspominanych wcześniej względów klimatycznych. Nie jesteśmy w stanie zapewnić roślinie optymalnych warunków w ziemi ogrodowej, gdyż kwiaty będą wtedy narażone na zbyt niskie temperatury.

Pielęgnacja anturium w ogrodzie i w doniczce

Podlewanie rośliny

Anturium to roślina, która nie lubi przesuszenia oraz nie lubi zbyt dużej wilgotności gleby, w której rośnie. Jeśli nie będziemy stosowali się do ścisłych zasad pielęgnacji, kwiat zacznie mieć żółte, z czasem brązowiejące liście, które nie będą prezentowały się tak estetycznie, jak oczekujemy. Do odpowiedniego podlewania anturium trzeba się zatem przyłożyć.

  • Rośliny doniczkowe z gatunku anturium należy podlewać co około 4 dni w kresie letnim, kiedy czujemy, że ziemia w doniczce jest sucha.
  • W okresie wiosny, jesieni i zimy roślinę należy podlewać rzadziej, nawilżając podłoże raz w tygodniu, również wtedy, kiedy czujemy, że jest suche.
  • Ogrodowe gatunki anturium podlewa woda deszczowa i taka jest najbardziej zalecana. Miękka woda deszczowa będzie doskonała także do podlewania rośliny w doniczce. Możesz ją zastąpić wodą przegotowaną.
  • Przegotowanie wody jest istotne, aby pozbyć się z jej składu dużych ilości wapnia, które niekorzystnie wpływają na roślinę.

Podlewanie rośliny

Nawożenie anturium w doniczce

Nawożenie anturium jest zalecane tylko w okresie wzrostu rośliny. Taka pielęgnacja jest zalecana ze względu na specyficzny sposób pobierania składników odżywczych przez roślinę. Anturium słabo przyswaja składniki pokarmowe z ziemi, a nieużyte minerały będą stopniowo zwiększały zasolenie podłoża, co na nasze anturium wpłynie niekorzystnie.

Z nawożeniem anthurium nie ma zatem co przesadzać. W celu wsparcia wzrostu i rozwoju rośliny zaleca się stosowanie klasycznego nawozu wieloskładnikowego, polecanego do roślin doniczkowych, kwitnących. Doświadczeni ogrodnicy zalecają ponadto, by stosować proporcje mniejsze, niż jest to podane na opakowaniu nawozu.

W czasie od kwietnia do sierpnia polecane jest podlewanie anturium nawozem co 2 tygodnie.

Nawożenie anturium w doniczce

Przesadzanie i rozmnażanie anturium

Popularny kwiat cięty może być rozmnażany z nasion, ale jest to metoda rzadko polecana i stosowana. Najczęściej roślina nie wyrośnie albo nie rozwinie się prawidłowo. Będzie również znacznie słabsza. O wiele popularniejszą opcją jest rozmnażanie tych roślin przez podział. Podziału dokonujemy najczęściej przy okazji przesadzania kwiatów. Kiedy konieczne jest przesadzanie roślin tego gatunku?

  • Przesadzanie anturium jest zalecane wtedy, kiedy kwiaty stają się zbyt duże, by mogły mieścić się w doniczce.
  • Najlepszy okres na przesadzanie anturium to wiosna, kiedy egzotyczne piękności znowu budzą się do życia.
  • Warto pamiętać, by nowa doniczka nie była znacznie większa od starej.
  • Po przesadzeniu roślin, wymanie warstwy drenażowej i ziemi, należy dokładnie podlać roślinę.

Przesadzanie i rozmnażanie anturium

Przycinanie rośliny

Podobnie jak podlewanie anturium, również przycinanie nie powinno być przesadzone. Cięcie związane jest z charakterystycznym wzrostem liści, które z czasem obumierają od dołu, a intensywnie rosną od góry. Wprowadza to pewne dysproporcje i należy przywrócić roślinie dawną świetność. Pamiętajmy przy tym, by ucinać jedynie te liście, które uschły plus pędy kwiatowe.

Zimowanie anturium

Anturium nie jest rośliną, która zimuje typowo, ponieważ odpowiednie podlewanie i nawożenie sprawia, że liście pozostają zielone i piękne cały rok. Zimowaniem określa się potocznie okres spoczynku anturium.

  • Okres spoczynku kwiatu rozpoczyna się zimą, po fazie kwitnienia.
  • Zimowanie powinno trwać od 6 do 8 tygodni.
  • W czasie zimowania podlewanie anturium ograniczamy do minimum.
  • Stanowisko kwiatów nadal powinno być jasne, z dostępem do słońca, ale temperatura w pomieszczeniu powinna sięgać około 15 stopni.
  • W czasie zimowania anturium zaprzestajemy nawożenia.

Okres zimowania pozornie wydaje się całkiem prosty, natomiast musimy mocno pilnować, by nie dopuścić do przesuszenia ukochanych kwiatów. W tym czasie istotna jest również wilgotność powietrza, która powinna sięgać od 70% do nawet 80%, co często jest dość trudne do osiągnięcia w warunkach domowych.

Doniczkę z rośliną na powrót przenosimy w ciepłe miejsce, kiedy faza zimowania zmierza ku końcowi. Od tego momentu zaczynamy intensywniej podlewać roślinę. Anturium zacznie w tym czasie wypuszczać nowe, zielone pędy i to będzie dla nas sygnał, by ponownie nawozić roślinę.

Zimowanie anturium

Pielęgnowanie liści

Szybko zwrócicie uwagę, że na liściach anturium bardzo chętnie osiada kurz. Błyszcząca powierzchnia działa na pyłki kurzu jak magnes, dlatego piękne listki trzeba od czasu do czasu przetrzeć. Przypominamy, że zraszanie anturium nie jest dobrym pomysłem. Jak zatem pielęgnować listki dobrze?

Najlepiej przecierać je wilgotną, miękką gąbką.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że liśćmi tego gatunku nie wolno się żywić. Następstwem tego mogą być dolegliwości żołądkowe, bóle brzucha i biegunka. Skóra również nie reaguje dobrze na kontakt z liśćmi anturium. Na szczęście objawy szybko mijają. Warto uważać, by zielonych listków nie podgryzały także domowe zwierzęta.

Najciekawsze rodzaje anturium

Skoro mamy za sobą wszystkie techniczne kwestie, takie jak nawożenie, podlewanie, pielęgnacja w okresie wegetacji, przesadzanie i rozmnażanie, omówmy jedne z najbardziej interesujących rodzajów tych roślin.

Anturium Andrego (Anthurium andraeanum)

Kwiaty wyjątkowej odmiany Andry’ego są żółte i otoczone soczyście czerwonymi liśćmi. Standardowo duże liście są skórzaste, błyszczące i mają kształt serca. Dorastają do 40 cm długości. Kolba kwiatowa z kolei dorasta do 6-8 cm długości. Odmiana andreanum została odkryta w 1876 roku przez francuskiego botanika Edouarda Andre’go.

Anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum Schott)

Anturium Scherzera to górska odmiana egzotycznej rośiny. Liście tego gatunku są długie i wąskie, a pochwy kwiatowe mogą mieć barwę czerwoną, różową lub cętkowaną. Kształt liści przykwiatowych jest bardziej strzałkowaty niż sercowy. Liście dorastają do 26 cm długości.

Anturium powabne (Anthurium crystallinum)

Odmiana tropikalna pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. Podobnie jak w przypadku innych gatunków, również tutaj największą uwagę zwracają nie kwiaty, lecz liście. Anturium powabne jest rośliną o szczególnie przyciągających uwagę liściach. Duże, sercowate, mają ciemnozieloną barwę i poprzecinane są białymi nerwami, które tworzą znakomity kontrast. Anturium typowe w uprawie.

Można przyznać, że cały urok anturium tkwi w liściach, które, jeśli chodzi o omawiane tutaj gatunki, całkowicie przyćmiewają kwiaty. Anturium przynależy do roślin, które najczęściej spotykamy w bukietach i w domach miłośników zieleni. Obecność tych kwiatów w domu stanowi egzotyczny akcent, który z łatwością dopasuje się do każdego wnętrza.

Najciekawsze rodzaje anturium

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com

Similar Posts