Dom i Ogród

Wady i zalety kotłów na ekogroszek

Wady i zalety kotłów na ekogroszek

Ogrzewając budynki mieszkalne czy użytkowe, można stosować kotły różnego typu, które rozróżnia się głównie ze względu na rodzaj stosowanego paliwa, a co za tym idzie, ich wpływ na środowisko naturalne. Jednymi z powszechniejszych kotłów są kotły na ekogroszek, których wykorzystywanie ma zarówno wady, jak i zalety.

Kotły na ekogroszek

Kotły na ekogroszek są powszechnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych oraz pomieszczeniach użytkowanych przez różnego typu przedsiębiorstwa, np. w halach czy magazynach. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywanym rodzajem paliwa jest ekogroszek, czyli węgiel o średnicy od 5 do 25 mm o dużej kaloryczności. Transportowanie ekogroszku do kotła odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego przenośnika ślimakowego zapewniającego zautomatyzowane działanie. Poprawna praca kotła, a tym samym pozyskanie odpowiedniej ilości ciepła, jest uzależnione od rodzaju stosowanego ekogroszku, który powinien mieć odpowiednią wielkość, spiekalność oraz pozostawiać po spaleniu niewielką ilość popiołu. Producent kotłów co na ekogroszek w procesie wytwarzania kotłów tego typu musi ściśle przestrzegać wszelkich wymogów zawartych w normie PN-EN 303-5:2012 dotyczących emisji spalin i sprawności działania.

Wady i zalety kotłów na ekogroszek

W procesie ogrzewania budynków wykorzystanie kotłów w zależności od ich typów i stosowanego paliwa niesie za sobą pozytywne oraz negatywne skutki. W przypadku kotłów na ekogroszek jako zalety określa się:

  • wydzielanie mniejszej ilości zanieczyszczeń, głównie pyłów i tlenków węgla, niż w przypadku stosowania zwykłego węgla kamiennego,
  • stosunkowo małą ilość popiołu pozostającego z procesu spalania ekogroszku, a tym samym mniejszą częstotliwość czyszczenia kotła,
  • zautomatyzowany proces obsługi kotła, co zmniejsza np. konieczność częstego uzupełniania paliwa,
  • niskie koszty wyprodukowania energii ze względu na stosowane paliwo.

Do najistotniejszych wad należy zaliczyć:

  • wysokie koszty inwestycyjne związane z zakupem oraz instalacją kotła na ekogroszek,
  • duże gabaryty kotła wraz z podajnikiem, uniemożliwiające zastosowanie go w mniejszych pomieszczeniach,
  • konieczność stosowania ekogroszku wysokiej jakości, aby efektywnie pozyskiwać energię cieplną,
  • Konieczność składowania paliwa w odpowiednich warunkach w celu zachowania właściwych parametrów wilgotności; preferowane są duże pomieszczenia z odpowiednią wentylacją.

Similar Posts