Pachnie wiosną! Słoneczna pogoda, coraz cieplejsze dni i przyjemna atmosfera zachęcają do prac ogrodowych. Wśród nich trzeba wygospodarować czas na doprowadzenie mebli ogrodowych do stanu sprzed sezonu zimowego. Jak poradzić sobie z uszkodzeniami i zabrudzeniami na meblach wykonanych z różnych materiałów?
Meble ogrodowe z technorattanu
Najłatwiejsze w pielęgnacji są meble ogrodowe z technorattanu, które oferuje sklep https://bazkar.pl/. Ten sztuczny, specjalne wzmocniony materiał, do złudzenia przypominający naturalną plecionkę rattanową, jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych. Nie poddaje się rozmaitym warunkom atmosferycznym, a różnego rodzaju zabrudzenia nie pozostawiają trwałych plam.
Jeśli w sezonie jesienno-zimowym meble z technorattanu znajdowały się na zewnątrz, bez żadnej osłony, trzeba usunąć z nich powierzchowne zabrudzenia. Przyda się do tego roztwór ciepłej wody z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, np. płynu do mycia naczyń.
Meble przechowywane w suchym miejscu, dodatkowo osłonięte specjalnym pokrowcem, najczęściej nie wymagają żadnych zabiegów przygotowawczych do sezonu. Wystarczy zdjąć pokrowiec bądź plandekę, i już można z nich skorzystać. Ewentualnie wystarczy uporanie się z cienką warstwą kurzu, która mogła się zebrać na meblach, jeśli nie były one osłonięte pokrowcem ochronnym.
Drewniane meble ogrodowe
Meble ogrodowe z drewna są trwałe i radzą sobie z warunkami atmosferycznymi, o ile właściwie o nie dbamy. Zanim zaczniemy z nich korzystać w sezonie wiosenno-letnim, sprawdźmy, czy nie posiadają żadnych uszkodzeń. Jakiekolwiek wżery czy dziury, które zastaliśmy po przechowywaniu na czas jesieni i zimy, należy wypełnić i zabezpieczyć.
Ubytki w drewnie stają się doskonałą pożywką dla nieproszonych gości, a także wilgoci. Należy zatem się z nimi uporać, aby meble posłużyły przez kolejne sezony, zachowały swoją trwałość oraz estetykę.
Konieczna jest także konserwacja oraz impregnacja, zarówno po zakończonym sezonie letnim, jak i przed jego rozpoczęciem. Każdorazowo! Sprawdzają się w tym celu specjalne środki pielęgnacyjne do drewna.
Meble do ogrodu z plastiku
Plastikowe meble ogrodowe mogą wymagać umycia i wyczyszczenia z powstałych plam. Jeśli w poprzednim sezonie prawidłowo o nie dbaliśmy, nie będzie trzeba ich wymieniać, zwykłe czyszczenie wystarczy. Gdy jednak plastik jest popękany lub odbarwiony, lepiej poszukać nowych elementów wyposażenia ogrodowego. Są one dostępne w przystępnych cenach, więc każdy znajdzie coś na swój budżet.
Metalowe meble do ogrodu
Metalowe meble ogrodowe cechują się dużą trwałością i niestraszne im zarówno wilgoć, jak i wahania temperatury. Jeśli po sezonie wiosenno-letnim udało się znaleźć dla nich suche miejsce do przechowywania, prawdopodobnie nie będą wymagać szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Meble z metalu, które zimę spędziły w ogrodzie, mogą wymagać usunięcia ognisk korozji, odświeżenia poprzez malowanie i zabezpieczenia przed działaniem wilgoci oraz promieni słonecznych.
Niezależnie od tego, z czego wykonane są nasze meble ogrodowe, ich pielęgnacja, zabezpieczenie i doprowadzenie do stanu sprzed sezonu nie oznaczają mnóstwa wydatków, czasu i złożonych zabiegów. Poświęćmy na to wolne chwile, aby przez całą wiosnę i lato cieszyć się wypoczynkiem na meblach wygodnych i zadowalających pod względem estetyki.