Systemy fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Dla niektórych decyzja ta jest wynikiem kalkulacji ekonomicznej, dla innych ma podłoże ekologiczne. Na przestrzeni ostatnich lat cały rynek fotowoltaiczny wzrósł o kilkaset procent.
Wszystkie instalacje fotowoltaiczne, niezależnie od tego czy mają dużą czy małą moc, muszą posiadać odpowiednie komponenty, by działać prawidłowo. Za produkcję prądu są odpowiedzialne panele, ale wytworzony przez nie prąd stały nie nadaje się do wykorzystania. Trzeba zamienić go na przemienny, tak by miał napięcie nominalne identyczne jak w domowych gniazdkach elektrycznych. Dopiero wtedy nadaje się do zasilenia domowej instalacji elektrycznej. W jaki sposób dokonuje się ta zamiana?
Inwerter i budowa
W instalacjach fotowoltaicznych za zadanie zamiany prądu stałego w przemienny odpowiada urządzenie nazywane werterem fotowoltaicznym. Głównymi składowymi inwertera są układy wejściowe, które łączą się z modułami fotowoltaicznymi, dbającymi o bezpieczeństwo całej instalacji. Są one także odpowiedzialne za monitorowanie maksymalnego punktu pracy modułów. Ale to nie koniec – inwerter posiada również dwa układy, z których jeden przetwarza właśnie napięcie stałe na sinusoidalne, a drugi pełni rolę układu sterowania i alarmuje o sytuacjach awaryjnych.
Jakie są rodzaje inwerterów?
Urządzenia te dzielimy na takie, które współpracują z siecią elektroenergetyczną (oddające zgromadzoną energię), oraz tzw. inwertery wyspowe, funkcjonujące autonomicznie lub pół-autonomicznie, wymagające akumulatorów do magazynowania energii. Te współpracujące z siecią nazywamy po prostu sieciowymi i to dzięki nim gospodarstwa domowe mogą łączyć się z publiczną siecią, a następnie sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej. Oczywiście taka sprzedaż musi zostać poprzedzona odpowiednimi działaniami formalnymi, czyli podpisaniem umowy z operatorem energetycznym i montażem licznika dwukierunkowego.
Rozważasz inwestycję w instalację fotowoltaiczną? A może po prostu jesteś dociekliwy i lubisz wiedzieć, jak działają różne technologie? To świetnie – przeczytaj tekst naszego eksperta Damiana Czernika w tematyce czym jest i jak działa inwerter fotowoltaiczny: https://laczynasnapiecie.pl/blog/co-to-jest-inwerter-fotowoltaiczny.
—-
A może chcesz podyskutować o tym z innymi inwestorami? Zastanawiasz się na przykład, jaki inwerter do fotowoltaiki dobrać? Jeśli tak, zadaj odpowiednie pytanie lub sprawdź, czy ktoś już na podobne nie udzielił odpowiedzi w społeczności Łączy Nas Napięcie: https://laczynasnapiecie.pl