Dom i Ogród

Welur – materiał tapicerski i nie tylko. Jak go wykorzystać i jak pielęgnować?

Welur – materiał tapicerski i nie tylko. Jak go wykorzystać i jak pielęgnować?

Welur w pięknym stylu powraca tak do świata mody, jak i do aranżacji wnętrz. Kojarzony z luksusem i elegancją materiał z dumą ozdabia obicia mebli tapicerowanych. Szyjemy z niego też zasłony i tekstylia do dekoracji mieszkań. Puszysty, nieco cieńszy niż aksamit, welur dobrze odbija światło, co w praktyce oznacza serię korzyści dla całej aranżacji.

Welur tapicerski i jego zastosowanie

Jako tkanina obiciowa welur bardzo dobrze sprawdza się w tapicerstwie. W odpowiedzi na obowiązującą modę zdobi eleganckie sofy, fotele i narożniki. Coraz częściej w naszych domowych salonach goszczą też krzesła welurowe. Ich miękkie i bardzo przyjemne w dotyku obicie tak gospodarzom, jak i gościom umila wieczory wspólnie spędzone przy stole.

Grupę najczęściej wybieranych wzorów zdominował welur pikowany. Efektowna krata i klasyczne karo nie rzadko zdobią także guziki lub błyszczące kryształki. Z kolei w kolorystyce przeważa welur zielony, przybierając odcienie butelkowy, malachitowy i lekko militarny khaki.

Jak wybrać welur na zasłony?

Popularną metodą na ocieplenie wnętrza mieszkania i zbudowanie w nim wrażenia przytulności są welurowe zasłony. Miękka faktura tkaniny jest przede wszystkim stylową ozdobą, co więcej widoczny na jej powierzchni połysk dodatkowo rozświetla pomieszczenie.

Na planie domu, w roli dekoracji okien na pierwsze skrzypce ponownie gra zielony welur. Cieszy się on szczególnym uznaniem m.in. z powodu tak licznych odcieni. Paleta wybarwień, w jakich występuje welur, sięga od jaskrawej limonki, przez szmaragd, aż po morskie i pistacjowe desenie.

Tym, z nas którzy niestety nie mogą pochwalić się sukcesami w hodowli roślin doniczkowych trawiaste zasłony welurowe w pewnym stopniu zrekompensują brak naturalnej zieleni.

Jak prać welur, by zachował swoje właściwości?

Pielęgnacja wykonanych z weluru wyrobów odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu eleganckiego wyglądu tkaniny, a także podtrzymaniu charakterystycznych dla niego właściwości.

Niestety nie ma jednej uniwersalnej metody czyszczenia. Nie każdy welur można prać, nie każdy też nadaje się do czyszczenia chemicznego. Tym, co sprawdzi się w przypadku obić meblowych, są delikatne środki do pielęgnacji tapicerki. Z kolei welurowe zasłony zaleca się prac w temperaturze poniżej 30 stopni z użyciem środka zmiękczającego.

Przed pierwszym czyszczeniem koniecznie upewnij się co na ten temat radzi producent. Może się zdarzyć, że np. welur bawełniany można będzie prać wyłącznie ręcznie.

Porządny welur – gdzie kupić tanio i dobrze?

Od razu winna ci jestem sprostowanie – porządny welur wcale nie musi być drogi! Wysokogatunkowa tkanina to wydatek rzędu kilkunastu złotych za metr bieżący. Ciekawostką jest fakt, że już w tak niskiej cenie możemy liczyć na dodatkowe właściwości takie jak, chociażby wysoka odporność koloru na płowienie czy mechacenie. W grupie z nieco wyższej półki cenowej znajdziemy welury trudnopalne, wodoodporne, a także wyprodukowane z poszanowaniem środowiska (tzw. ecofriendly).

Skoro wiesz już, jak kształtują się ceny teraz sprawdź, gdzie kupić welur. Pierwsze kroki na drodze do zakupu tkaniny warto postawić online. W rozeznaniu oferty pomocne będą hurtownie, sklepy online i większe platformy sprzedażowe. Poluj na promocje i korzystaj z wyprzedaży. To świetne okazje, żeby kupić welur za niewielkie pieniądze.

Similar Posts