Dom i Ogród

Czy opłaca się odnowić stary płot?

Wiele osób ma ten sam dylemat. Czy odnowić stary płot, który ma tyle wdzięku, czy postawić nowy? A może zostawić dotychczasowe ogrodzenie tak, jak jest? Jaka farba do drewna uzupełni stare sztachety najlepiej? To zależy od kilku czynników.

W jakim stanie jest stare ogrodzenie?

Romantyczne, stare płotki są zszarzałe od wiatru i deszczu. Sprawdź, czy Twoje ogrodzenie tego typu nie jest przypadkiem:

  • zbutwiałe,

  • spróchniałe,

  • wybrakowane.

Takich starych, kilkudziesięcioletnich płotków raczej nie opłaca się konserwować, bo i tak nieuchronnie nadchodzi czas, gdy trzeba będzie zamówić nowy płot. Impregnuje się natomiast tradycyjne płoty ze sztachet.

https://www.dekoratorium.pl/pl/jaka-farba-do-drewna-zaimpregnowac-ogrodzenie

Nawet, jeśli po paru latach nadal dobrze widać na takim ogrodzeniu kolor, to warto go pomalować, by zabezpieczyć przed niszczeniem drewna. Szkodzą mu m.in. promienie UV i deszcz.

Większość farb przeznaczonych specjalnie do płotów zapewnia ochronę UV. Jeśli dodatkowo zalakierujesz płot, może wyglądać jak nowy, mimo że ma już kilkanaście i więcej lat. Jeśli masz do czynienia z połamanymi sztachetami w płocie, musisz je wymienić na nowe. Pojedyncza sztuka kosztuje tylko kilka złotych.

Odnawianie starego płotu

Tym, co wzbudza najwięcej kontrowersji, jest zwykle: czy trzeba usuwać starą powłokę przed pomalowaniem płotu? Odpowiedź brzmi: to zależy.

https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-zabezpieczyc-drewno-w-ogrodzie

Jeśli powłoka odchodzi płatami, to oczywiście lepiej ją zedrzeć. Inaczej nowa farba do drewna położona na starą szybko też zacznie odpryskiwać.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nowoczesne środki do płotów zostały stworzone tak, by nie trzeba było żmudnie ścierać starej powłoki. Sprawdź jednak, z jaką farbą do drewna masz do czynienia, bo nie wszystkie dają taką gwarancję. Możesz też malować stary płot z surowego drewna, który nie był wcześniej malowany.

Jaka farba do drewna?

Najpierw połóż impregnat – to on będzie chronił przed promieniami słonecznymi czy pleśnią. Nałóż dwie warstwy w odstępach kilku godzin. Najlepiej zrobisz, jeśli wyschnięty już impregnat do drewna zeszlifujesz delikatnie papierem ściernym. Chodzi o to, że na impregnacie pewnie osiadło nieco kurzu z drogi czy innych pyłków. Przez to zmniejszyłaby się przyczepność farby do płotu, a całość brzydko by wyglądała. Wiele osób już na tym etapie kończy pracę. Na rynku są impregnaty nadające lekki kolor mahoniu czy sosny. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo położyć na wierzch dobrej jakości farbę do drewna w dowolnym kolorze.

Stawianie płotu od nowa

Jeśli weźmiesz pod uwagę ilość czasu, jakiej potrzeba, by odnowić stary płot, pewnie szybko stwierdzisz, że najbardziej opłaca się wymienić go na nowoczesny. Rzeczywiście, w marketach budowlanych znajdziesz dużo ogrodzeń, ale nie mają one już tego samego charakteru, co rustykalny płotek. Ale nie poddawaj się, bo efekt naprawdę jest wart tego, by poszukać nieco dłużej drewnianego płotu.

Czasem wystarczy sprawdzić w mniejszym sklepie budowlanym lub zamówić u lokalnego rzemieślnika. Nawet przez internet da się kupić leszczynowy lub wiklinowy płotek, który będzie wyglądał zupełnie inaczej niż masowo produkowane panele. Najprostszym sposobem, by samemu postawić płot z drewna, jest zakup na sztuki sztachet ogrodzeniowych. Następnie trzeba je wstawić, zabezpieczyć i pomalować na ulubiony kolor.

Similar Posts