Dom i Ogród

Kosiarki do trawy – dostępne modele, charakterystyka, zastosowanie

Kosiarki do trawy – dostępne modele, charakterystyka, zastosowanie

Wydawać by się mogło, że kosiarki do trawy nie mają przed nami tajemnic. Wiemy, do czego służą, wiemy jak wyglądają i z grubsza zdajemy sobie sprawę, jak pracują. Często jednak warto poszerzyć swą wiedzę, dowiedzieć się, jakie modele są dostępne na rynku, jaka jest ich charakterystyka oraz zastosowanie. Im więcej wiemy, tym efektowniej możemy korzystać z urządzenia, jakim jest kosiarka lub odpowiednio wybrać jej rodzaj do wykonywanej pracy. Tego typu informacje znajdą Państwo w niniejszym artykule. Już teraz zapraszamy do lektury, by w przyszłości żadna kosiarka nie miała przed Państwem tajemnic.

Kosiarki spalinowe – kiedy należy ich używać?

Na rynku dostępnych jest kilka modeli kosiarek. Podstawowe rozróżnienie, to podział ze względu na sposób zasilania. Możemy wyróżnić kosiarki spalinowe, kosiarki elektryczne oraz kosiarki akumulatorowe. Każda z nich posiada unikatowe właściwości, każda z nich nadaje się również do koszenia trawnika o innej powierzchni. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by malutki trawnik kosić kosiarką spalinową, jednak będzie to skrajnie nieekonomiczne – kosiarki spalinowe poleca się bowiem do największych powierzchniowo trawników. Dzieje się tak ze względu na fakt, że są to urządzenia o największej mocy spośród trzech wymienionych wyżej modeli kosiarek. Napędzane mieszanką paliwową, są to urządzenia ciężkie i głośne, a jednocześnie najbardziej wydaje. Jeśli mamy do skoszenia duży obszar, który porasta gęsta trawa, to wybór kosiarki spalinowej będzie najlepszym rozwiązaniem.

Kosiarki elektryczne i kosiarki akumulatorowe – do jakiego trawnika?

Do małych trawników polecamy kosiarki elektryczne – są one stosunkowo lekkie, zaś kabel łączący je ze źródłem zasilania ogranicza ich zasięg. Stąd też mogą się one nie sprawdzać w przypadku większych ogrodów z prostego powodu: nie wszędzie się nimi dostaniemy. Są to również kosiarki o mniejszej mocy, niż urządzenia spalinowe, a co za tym idzie – o mniejszej wydajności. Podobną wydajnością charakteryzują się kosiarki akumulatorowe. Czas ich pracy jest jednak ograniczony (bateria, z której czerpią energię w końcu się rozładuje i będzie potrzebowała czasochłonnego doładowania). Jednocześnie przy jej pomocy będziemy mogli dotrzeć dalej, niż używając kosiarki na kablu. Kosiarki akumulatorowe są słabsze niż wersje spalinowe, nie są tak ograniczone jak kosiarki elektryczne – jest to w pewnym sensie kompromis między najmniej a najbardziej wydajną wersją tego urządzenia, dlatego tez polecamy je do użytku właścicielom średniej wielkości trawników.

Zastosowanie szerokich kosiarek

Wybierając kosiarkę do trawy, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które właściwie dobrane, będą nam mogły ułatwić pracę w ogrodzie. Jeśli nie chcemy tracić czasu na grabienie i upychanie ściętej trawy do worków, to wybierzmy kosiarkę z koszem na trawę. Dzięki temu ścięta roślinność samoistnie będzie trafiała do kosza, a gdy ten będzie pełen, prostym ruchem będziemy mogli go odczepić i przesypać jego zawartość do worków lub na kompostownik. Gdy nasz trawnik jest szeroki i nieporośnięty dużą liczbą drzew, krzewów,  nie ma dziwnych ukształtowań terenu (jest płaski), to warto wybrać kosiarkę z dużą średnicą noży. Im większa średnica ostrza, tym więcej trawy skoszonej w jednorazowym podejściu.

Zastosowanie wąskich kosiarek

Jeśli jednak w naszym ogrodzie kosiarką trzeba manewrować, jeździć między krzewami i drzewami, dostawać się w wąskie przesmyki, to lepiej wybrać kosiarkę o nieco mniejszej średnicy noży. Dzięki temu dostaniemy się wszędzie bez problemu. Wróćmy jeszcze na chwilę do ukształtowania terenu – gdy jest on nierówny, to warto zdecydować się na kupno kosiarki, w której regulowana jest wysokość ostrzy. Będziemy mieć wtedy pewność, że ostrze nie stępi się na żadnym wyboju (na nierównych fragmentach trawnika podniesiemy ostrza), a trawa zostanie ścięta na równiej długości.

Polecamy kosiarki z napędem

Wybór idealnej kosiarki może wydawać się prosty. Wystarczy wiedzieć, ile trawy przyjdzie nam ściąć i jak ukształtowany jest teren, który owa trawa porasta. Gdy już odpowiemy sobie na te pytania to warto zadać sobie jeszcze jedno – kosiarka z napędem na przednie koła, czy bez? Pierwsza opcja na pewno jest wygodna: kosiarka sama „ciągnie”, my tylko nią kierujemy. W kosiarce bez napędu będziemy musieli włożyć pewną siłę w to, by ruszyła się z miejsca i jechała tam, gdzie chcemy. Kolejny raz wyznacznikiem wyboru może być wielkość powierzchni do skoszenia: kosiarka bez napędu sprawdzi się przy małych trawnikach, jednak skoszenie dużych i średnich bez napędu może nas całkiem pozbawić sił. Miejmy do na uwadze wybierając model kosiarki do naszego ogrodu.

Similar Posts